Дискриминация (на жените) или привилегия?

Автор Тема: Дискриминация (на жените) или привилегия?  (Прочетена 2839 пъти)

refab

• Форумен лъв
  • Публикации: 405
Или , пък, обратното: Дискриминация (по-виоска такса) на мъжете или привилегия (повече уважение, изразено чрез по-високо оценяване на погребалният обред)?

"Когато се погребва правоверен, близките му плащат такса дженаве намаз, която в Разградско е 35 лева. За същата церемония в памет на жена покойница имамът взема 15 лева."

Ето цялата статия:

"Автор Станка Христова, в-к "Стандарт"   
четвъртък, 14 януари 2010
1_23.jpgРелигиозните обреди в джамиите в Разградско вече имат ценоразпис. Местното мюфтийство въведе единни такси, валидни за всеки имам. Това се налага, за да се спрат спекулации и злоупотреби, обясни районният мюфтия (на Разград - б. р.) Мехмед Аля. Подчинените му ходжи са снабдени с кочани и след всеки обряд са длъжни да късат квитанция, която се отчита в мюфтийството. В традициите на мюсюлманския свят първенството на мъжа спрямо жената е валидно и за последната заупокойна служба. Когато се погребва правоверен, близките му плащат такса дженаве намаз, която в Разградско е 35 лева. За същата церемония в памет на жена покойница имамът взема 15 лева."

Има ли тук феминистки.... и/или правозащитници да се произнесат по въпроса, защото аз се затруднявам - не знам какво да мисля!?  :shock: :)

Арлекин

• Луд форумджия
  • Публикации: 184
Re: Дискриминация (на жените) или привилегия?
« Отговор #1 -: 14 януари 2010, 16:04 »
Не бъркай религията с дискриминацията! Това са 2 съвсем различни разбиранияа.
Думите лъжат, само очите разкриват душата...
http://miroslavkrustevdesign.webs.com/

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 576
« Отговор #2 -: 14 януари 2010, 16:14 »
Същия въпрос /заглавието на темата/ си зададох и аз, когато видях две табели в бар някъде из Средния Запад. На едната бе написано "Не сервираме бира на мъже без фланелка", а на другата - "Всяка жена без фланелка получава една безплатна бира"... И това ако не е дискриминация!
Един IP адрес - един глас за произведение!

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 892
« Отговор #3 -: 14 януари 2010, 16:35 »
... е точно заради "без фланелката" за жени е по-евтино - имамът се самотаксува за гледката.
И нека другите говорят зад гърба ми. Това не значи ли, че съм пред тях? По-страшно от изкуствения интелект е естествената простотия.

Napolitano

• Закоравял потребител
  • Публикации: 32
« Отговор #4 -: 16 януари 2010, 18:19 »
Леле, да ви имам проблемите....  :argue: :scratch:
Aз съм......готин!!!  :)  ха-ха!

Момичето...

• Маниак
  • Публикации: 70
  • Joy and Sorrow
« Отговор #5 -: 18 януари 2010, 22:28 »
Хора, аз не знам дали това е дискриминация или не, но едно ще ви кажа: Не пийте, не пушете, хранете се диетично и най-важно не умирайте, че не се знае дали ще има пари да ви направят погребение или ще седите в фризера докато не свърши икономическата криза  :D

А сега сериозно. Аз смятам, че е заради религията. Това по нашите райони го няма. И поне в моя (малък) град цената на тези неща не зависи от пола на покойника, а от това дали попа има плазма или още няма.
Всичко за което живея...
Всяка причина та да си поемам дъх...
Всеки спомен за теб...
Моето мъничко щастие принадлежащо отвъд...

~iSkRiCa~

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 23
« Отговор #6 -: 19 януари 2010, 14:29 »
:D
Ебати, туко що ми даде страхотна идея за следващото ми антроположко изследване :D
Къде викаш е това, та след Полша, Хърватска и Унгария, които ме зоват в близките месеци, да скокна и на там :))
Сериозно - мисля, че би станало добро проучване :))))
Щастието е въпрос на избор !

refab

• Форумен лъв
  • Публикации: 405
« Отговор #7 -: 20 януари 2010, 13:35 »
:D
Ебати, туко що ми даде страхотна идея за следващото ми антроположко изследване :D
Къде викаш е това, та след Полша, Хърватска и Унгария, които ме зоват в близките месеци, да скокна и на там :))
Сериозно - мисля, че би станало добро проучване :))))

~iSkRiCa~ , а защо си с татуировка? :) Временна ли или постоянна?...Особено ако е постоянна, разкажи, ако искаш, как те приемат с нея в "Полша, Хърватска и Унгария"!?... Какво е твоето антроположко мнение за татуировката като белег на създаване, досъздаване и потвърждаване на идентитен - личностен и пред обществената група!... Впрочем, да не би да си си направила тази татуировка  , като подготовка за антроположка експедиция, за да се приближиш повече до някои туземци, за които е характерно това - да имат татуировки?  :) ;)

© 2003-2019, Georgi Kolev. Todos los derechos reservados. Las obras son propiedad de sus autores.