Дискусия: оценки и обратна връзка

Автор Тема: Дискусия: оценки и обратна връзка  (Прочетена 3918 пъти)

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 982
Re: Дискусия: оценки и обратна връзка
« Отговор #45 -: 13 октомври 2021, 11:30 »
И аз харесвам идеята за чат - личен и общ и затова поработих в тази посока пролетта за да му дам старт.
Има още доста да се развива в тази посока.
Цикленето се появи неочаквано и доста нерви бяха докато разбера от какво е.
Направих някои промени и като че ли от 2 дни чатът си работи мигновено. Да стискаме палци.
Кой прозорец ти е малък, този за писане или за лога? На лаптоп или на телефон?

DPP

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 16
« Отговор #46 -: 13 октомври 2021, 12:01 »
Значи да стискаме палци, скоро да има общ чат, така ли?
Може един новогодишен подарък да направиш за сайта, Админ :)

Принципно чата го ползвам повече от компа, понеже като цяло ми е по-лесно и екранът е по-голям.
Конкретно визирах малкото поле за писане, което е само ред. Когато искаш да изкажеш някакво по-дълго мнение, трябва по-често да изпращаш, за да следиш какво си написал или както беше споменала Пепи да пишеш на друго място и да копваш, а това е загуба на време, ценно за всички.
На кое казваш прозорец за лого?
Тези дни не съм пробвала чата, ако се е оправил ще е супер и благодаря, за което.

Друга много полезна функция би била опция за триене на изпратен коментар. Хората бързат и се случват грешки, особено както сега полето за писане е малко.
И също полезна опция да може да се отговори под нечие чуждо мнение конкретно, а не 10 реда по-надолу, след като 10 човека са коментирали преди теб, тук имам предвид общ чат.

Поне според мен по-бързият и ефективен чат би променил и обратната връзка към авторите, за която се коментира в тази тема. Коментарните влакчета няма да намалеят изведнъж, но мисля че хората постепенно ще се преориентират, особено ако има и опция за алармиране след твой коментар по тема.
« Последна редакция: 13 октомври 2021, 12:11 от DPP »

palenka

• Закоравял потребител
  • Публикации: 38
« Отговор #47 -: 13 октомври 2021, 12:16 »
Нарушава се правото на анонимност по тоя начин.
Защо на някой му е толкова важно да знае кой  му е сложил по-ниска оценка? Повтарям КОЙ, а не защо! Заради личните проблеми на нечие самочувствие ще оценките една наложена работеща удачна система. Защото после в предизвикателства трябва да знаят срещу кого да се прегрупират в борбата за грамоти.

DPP

• Редовен посетител
  • **
« Отговор #48 -: 13 октомври 2021, 12:25 »
Затова оценките трябва да отпаднат, Пепи.
Системата работи, но не по предвиденият положителен начин.
Хора сме, всеки с прищевките си и пристрастията, това няма да се промени. За да се намали влиянието на субективния фактор, който няма как да се избегне, защото не трябва да има хора, то поне да се ограничи негативното му влияние.
Не случайно в много училища се ревизират методите за оценяване. Тестовите форми се оценяват по различни критерии и т.н., и т.н.
Има ли оценка има субективност от страна на даващия я.
Мненията за и против нещо, обосновани, са достатъчни.
Някой да няма после да си колекционира оценки, че да си прави диплома?! За какво са те? Моля някой да обясни, защото на мен ми е любопитно.
« Последна редакция: 13 октомври 2021, 12:29 от DPP »

Сенд

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 19
« Отговор #49 -: 13 октомври 2021, 12:42 »
Ами, нека отпаднат оценките, още по-добре! Да си слагат сърца, рибки, детелини, таласъмчета, каквото си искат. Но Админ ще реши, а не Паленка, на която и един месец да ѝ обяснявам, няма да ме разбере. :)

DPP

• Редовен посетител
  • **
« Отговор #50 -: 13 октомври 2021, 12:48 »
Системата на сайта ще се опрости, ако се махнат оценките.
Иначе, ако се обвържат с обосновка, кодът ще се усложни и има повече възможности за бъгове и циклене.
Админ ще реши, ако му дадем обосновани мнения. Но пък форумът си е за чесане на езици, няма лошо.
Сега пък ще се караме дали ще са рибки, детелинки или сърчица ли?! :)
Аз пък съм за динозавърчета.

Сенд

• Редовен посетител
  • **
« Отговор #51 -: 13 октомври 2021, 13:00 »
Може. :) Не се караме, говорим си.
« Последна редакция: 15 ноември 2021, 17:53 от Сенд »

stormwatch

• Закоравял потребител
  • Публикации: 40
« Отговор #52 -: 13 октомври 2021, 14:51 »
А-ха, имам усещането, че говорим на различни езици. Колко пъти да обясняваме, че проблема с негативните оценки (в 90 процента от случаите) не е чак толкова в това кой ги е поставил, а ЗАЩО. И съответно- ако се изработи система за зависимост коментар/оценка, този, който е решил да сложи ниската оценка ще не ще ще трябва да се обоснове. Иначе, да- на фона на тия панаири, които се получават май наистина е по-добре оценките да отпаднат въобще.

П.П. "Детелинки, рибки, сърчица, динозавърчета..." Е, аз тогава давам предложение под произведение, което не ни е харесало да слагаме среден пръст :D (както е прието в цял свят, когато човек реши да изрази недоволството си от нещо :D )...

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 228
« Отговор #53 -: 13 октомври 2021, 15:07 »
А-ха, имам усещането, че говорим на различни езици. Колко пъти да обясняваме, че проблема с негативните оценки (в 90 процента от случаите) не е чак толкова в това кой ги е поставил, а ЗАЩО.
Хммм... никак не съм сигурна в това. Дори без оценка различна от 5 звездички, в повечето случаи, ако сподели човек какво не му допада в дадено произведение, бива обявяван за хейтър. И няма значение, че дори съм обеснявала понякога, че за да реша да коментирам, то значи според скромното ми мнение, авторът има потенциал. Една от рисуващите дами, дори ме "помоли" да не коментирам повече произведенията ѝ, защото някога нещо съм разкритикувала.  :D Други са обеснявали, че завиждаме. А бе... циркът е пълен.
И стои въпросът оценките каква точно работа ни вършат, освен за рейтинг на личните ни произведения, които излезат в профила ни? Нещо друго научаваме ли покрай тях, като автори?
Някой посети, прочете и хареса - това е. Нищо повече не означават пет звездички. А ако са по-малко - някой мина, прочете и има забележки. Ама не ги казва. Защо ли?
Ако няма оценки, може би тази работа ще вършат сърцицата. Само че те не са анонимни. Тоест ако мога сега анонимно да поощря някого, само със сърчица няма как да се случи. А не знам как са другите, но аз до сега в любими наистина слагах неща, към които исках да имам по-пряк път да се връщам - препрочитам или разглеждам. Тоест скрънза съм към сърчицата, защото с тях си правих лична колекция за любими произведения.
« Последна редакция: 13 октомври 2021, 15:15 от iren5 »

stormwatch

• Закоравял потребител
  • Публикации: 40
« Отговор #54 -: 13 октомври 2021, 16:33 »
Да, Ирен, съгласен съм, че някои автори са си доста "честолюбиви" (всъщност- исках да кажа, че са особняци и темерути, ама доброто ми възпитание някак не ми позволи :D ) и каквото и да направиш/изкоментираш/оцениш все ще са недоволни и ще търсят кусур. Това, обаче си е проблем на самите автори, дето забраняват да им се коментират произведенията при само една грешна "стъпка"/дума ;) , а не наш проблем.

Всеки автор, който от по-кратко или по-дълго време се занимава с някакъв вид творчество и има поне някаква минимална реална самооценка, сам е разбрал, че не всичко, което излиза изпод перото/четката/обектива му е еднакво качествено и съответно може и да бъде критикуван за по-слабите си произвдения, когато ги покаже публично. Именно затова апелирам и аз- когато има някакви критики, тези критики да се казват публично (или айде, поне в лично съобщение), а не под формата на анонимно мишкуване (има ли такава дума? :) ) и поставяне на необосновани ниски оценки. Пък кой-как ще ги приеме тези критики пак казвам- не е наш проблем. Иначе за другите случаи съм споменавал и преди- когато коментирам и попадна на "арт-темерут", повече не повтарям :) ...

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 982
« Отговор #55 -: 20 октомври 2021, 16:02 »
Промяната вече е факт: само коментиралите ще могат да оценяват под 4.
Надявам се това да намали злоумишленото оценяване с ниски оценки.

Другата промяна е, че вече всеки ще може да блокира потребител, който му досажда или натоварва.
Решението беше взето заради зачестилите оплаквания срещу определени потребители в сайта и нуждата от арбитраж. Сега ще може да им триете коментарите или да ги блокирате сами. Така ще се намалят конфликтите, а и ще има по-малко вмешателство на екипа в отношенията между потребителите в сайта.

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 228
« Отговор #56 -: 20 октомври 2021, 21:53 »
Това е добра новина.

Сенд

• Редовен посетител
  • **
« Отговор #57 -: 21 октомври 2021, 18:33 »
Поздравления и благодарности! Решението е добро. Топката е в ръцете на потребителите, Паленке!

DPP

• Редовен посетител
  • **
« Отговор #58 -: 22 октомври 2021, 09:24 »
Да видим какво ще се случи.

Имам само един въпрос към всички оплакващи се от т.н. неразбиращи, без значение от кой раздел са: защо Ви е да ви се обяснява някой, който и без това, според вас, нищо не разбира, че и има наглостта да Ви слага ниска оценка? Ми той нали и без това не разбира, защо да си коментира оценката. Ще Ви оценява неразбиращ, че и ще Ви се обяснява. Да видим кой колко е глупав ли!? Това намирисва на нещо съвсем друго :) Ей това, не ми стана ясно.

И не е въпросът в това, че видиш ли така ще намалеят ниските оценки и коментари. Виждаме мнозина наистина неразбиращи, които се мислят за компетентни.

Сенд

• Редовен посетител
  • **
« Отговор #59 -: 22 октомври 2021, 10:32 »
Ех, прекрасна Смути, какво не ти е ясно?  Смисълът от мерките е, да не могат простаците, да налагат поведението си в сайта. А те са арогантни, нахални и безочливи, жалки плъхчета, криещи се зад анонимност. Не е въпросът в оценката на световно неизвестните ни творби, нито в нечие мнение, а в леката, умишлена гавричка, с някои от авторите. Защо да се позволява това?!

: ??:??