Нови правила за конкурсите за проза

Автор Тема: Нови правила за конкурсите за проза  (Прочетена 1346 пъти)

Mazaco

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
Здравейте! Предлагам тук да дискутираме, какви промени бихме желали, ние потребителите, да бъдат направени в предизвиквателствата за проза.
Вече има предложения за право на 3 гласа от един потребител. Подкрепям това предложение.
Модераторът Севделин Порчев, вчера спомена в коментар, че на по-следващото предизвикателство за проза, право на гласуване ще имат единствено участниците в самото предизвикателство. Дали това е добра идея!
Самият аз предлагам, паралелно с редовното предизвикателство, да тече и друг конкурс, в който гласуването да бъде извършено от жури. Журито може да се състои от 10 потребители избрани на случаен принцип, и които предварително потвърдят желанието си да участват като такива.
На всяко следващо предизвикателство, съставът на журито да бъде обновяван.

brinne

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 18
Re: Нови правила за конкурсите за проза
« Отговор #1 -: 28 април 2020, 18:30 »
Емиле, а има ли някакъв резултат за последното? Не съм разбрала да има развитие.
Каква е истината? Бих искала да знам, защото ако има машинации се чувствам лично засегната, тъй като аз зададох тази тема.

Mazaco

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
« Отговор #2 -: 29 април 2020, 01:11 »
Мариана, чудя се кое е по-лошо! Опорочаването на конкурс от участник, или непукизмът на потребителите - пишещи и непишещи, коментатори и сеирджии, ботове и роботи...
Според теб случайност ли е, 10 регистрирани потребители, било то и профили на реални хора, да коментират един и същ човек в няколко поредни разказа, и които да гласуват пак единствено за този човек? Случайност ли е? Не един, двама, трима, а цели 10, че и повече.
Защото ако е случайност, вероятността това да се случи е, като да познаеш всички числа от тотото, три поредни пъти.
Истината, Мариана, е пред очите на виждащия!
Ти имаш страхотен разказ на такава тематика, нали?
« Последна редакция: 29 април 2020, 03:05 от Mazaco »

brinne

• Редовен посетител
  • **
« Отговор #3 -: 29 април 2020, 09:57 »
За мен мълчанието е много лош подход. Неуважение към много потребители, които са отделили от времето си, за да може да се осъществи това предизвикателство.
Имам разказ на тази тема - и за мълчанието, а и за истината, която е в очите на гледащия - много добре помниш за второто.
Много ме е яд да си пилея емоционалната енергия за подобни глупости и незадоволените амбиции на някой. Но ми се иска да се каже черно на бяло какво става, а не проблемите да се замитат.
Видях всичките линкове, които Марко беше сложил - наистина е очевадно, че става дума за нагласен вот.
Лично аз няма повече да участвам в тези предизвикателства. До довечера ще изчакам и ще сваля и разказа си от последното предизвикателство, ако все още няма реакция.

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 155
« Отговор #4 -: 29 април 2020, 12:19 »
Това с конкурсите е доста дъвкана и предъвквана тема.  Коментирала съм не веднъж, почти всяко предложение е имало своита плюсове и минуси. Сега си мисля, че може би една гъвкавост при регламента може да е добра идея. Самият задаващ темата да определя и условията - колко произведения могат да участват, за колко може да се гласува. Така имайки някакви наблюдения ще може да се определи, кое работи по-добре.

limeruna

• Маниак
  • Публикации: 95
« Отговор #5 -: 29 април 2020, 13:59 »
Може да е позволено гласуване само от потребители, които са коментирали, чели, оценявали творби в сайта. В случая проблемът е, че някакви хора - били истински или фалшиви профили, са се появили отнякъде и са променили резултата, без да са показали някакво отношение към други творби в сайта.

В този сайт има автори, читатели и трети вид потребители, които просто са регистрирани и нямат активност тук. Просто трябва да е ясно кои потребители са читатели и те да имат право да гласуват. Например, ако един потребител е коментирал и/или оценявал творби поне няколко пъти и поне в няколко различни дни, може да се счита за читател - и тогава има основание гласът му да бъде приет за адекватен. Ако не - тогава просто не трябва да му се зачита гласът, или най-добре - системата да не му позволява да гласува.

Най-сигурно ще е да се изисква да прочетеш всичко и да коментираш и оцениш, преди да гласуваш - но това може да намали броя на желаещите да гласуват.

Просто новите автори и изобщо тези, които нямат никаква активност тук, не трябва да имат право да гласуват.
« Последна редакция: 29 април 2020, 14:01 от limeruna »

iskra1979

• Маниак
  • Публикации: 57
« Отговор #6 -: 29 април 2020, 14:21 »
Последното изречение и аз го подкрепям, въпреки, че не участвам в предизвикателстватата, но видях какво се случи , и на мен не ми харесва цялата нагласена работа.... Така всеки може да печели. Решението е това - да можеш да гласуваш след като добавяш коментар, но пак не ег аранция, че няма да са ботове.

mislitel

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
« Отговор #7 -: 30 април 2020, 12:23 »
Според мен оптималният вариант за предизвикателство е 3 броя гласувания. При повече се обезценява гласът, при по-малко, се вижда какво се случва...
И е нужна повече ангажираност от самия модератор - наближи ли крайния срок, е хубаво да прегледа детайлно нещата. Смятам, че хората занимаващи се с това имат нужния опит и ще усетят, къде мирише на гнило. Така може да се проведе вътрешно разследване и по този начин да се избегне финален цирк.
Това е основното, което искам да кажа по въпроса.

самотния-вълк

• Закоравял потребител
  • Публикации: 29
« Отговор #8 -: 30 април 2020, 13:47 »
Според мен оптималният вариант за предизвикателство е 3 броя гласувания. При повече се обезценява гласът, при по-малко, се вижда какво се случва...
И е нужна повече ангажираност от самия модератор - наближи ли крайния срок, е хубаво да прегледа детайлно нещата. Смятам, че хората занимаващи се с това имат нужния опит и ще усетят, къде мирише на гнило. Така може да се проведе вътрешно разследване и по този начин да се избегне финален цирк.
Това е основното, което искам да кажа по въпроса.
Модераторът не вижда гласовете преди класирането. Нито айпитата.

iskra1979

• Маниак
  • Публикации: 57
« Отговор #9 -: 30 април 2020, 13:50 »
Но админ може....?

mislitel

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
« Отговор #10 -: 30 април 2020, 15:55 »
Явно всичко ще приключи с пореден фарс и липса на адекватни мерки.
Жалко.
И всичко това тук се превръща в едно празнословие и леене от пусто в празно.
Е, докато не видя работеща система и адекватни реакции в практически аспект, се оттеглям от всякакъв вид бъдещи такива мероприятия (не, че на някой му пука там ли съм, или не).
Също така и няма да гласувам за такива. Онова, горе, в скобите, вАжи и тук.
В безсмислени дебати не участвам!
Всичко хубаво на всички, решили да почешат езици тук.
ПП
И все пак не мога да отрека, че се надявам на чудо. Иска ми се, но дали ще го видя на практика?...
Чао от мен.

brinne

• Редовен посетител
  • **
« Отговор #11 -: 30 април 2020, 19:47 »
Затова, заради липсата на адекватна реакция, ще продъжим да се обвиняваме, че вместо да пишем и четем, ние се караме...

esenna

• Луд форумджия
  • Публикации: 234
  • откровена до болка
« Отговор #12 -: 30 април 2020, 23:32 »

Според мен - право на глас трябва да имат само хора, които имат публикувани минимум пет творби - в който жанр си изберат, гласуване само за едно произведение. Системата да е направена така, че да отхвърля този, който не отговаря на тези условия и най-важното - гласуването да се извършва САМО  в определения срок - петте дена от последната приета публикация! За това винаги съм молела, пиша го постоянно - не по-рано, според мен така имаме по-голям шанс да ни прочетат поне първият абзац:)
« Последна редакция: 30 април 2020, 23:35 от esenna »

kokolinna

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
« Отговор #13 -: 01 май 2020, 15:09 »
Според мен, който участва в предизвикателство, е хубаво да остава анонимен. Така повече творби ще имат шанс да бъдат прочетени (или поне тяхното начало). Колкото до гласуването- съгласна съм с esenna, да може да се гласува само накрая- последните пет дни.

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 155
« Отговор #14 -: 01 май 2020, 17:47 »
Значи това с анонимното участиЕ е коментирано много пъти. Струва ми се, че не свички си дават сметка, че програмирането в такива сайтове и подръжката не е толкова фасулска работа. Не е "щрак" с пръсти  иучастниците стават анонимни. Изисква ресурс, който не е ясно дали си заслужава да бъде отдлен за подобни приумици, още повече, че нека си кажем, че ако някой желае да наруши тази анонимност, много лесно може да изпрати линк с разказа си на двайсетина приятели, нали? На теория звучи добре, но като се обмисли, наистина ли смятате, че е решение?

: ??:??