KaфеМаниа

Автор Тема: KaфеМаниа  (Прочетена 3464 пъти)

Insect-

• Луд форумджия
  • Публикации: 198
KaфеМаниа
« -: 12 октомври 2004, 02:00 »
Пиша това по долу за тези от вас които не могат без кафето сутрин, обед, вечер, след вечер и така нататък, сортирам по важното от историята на кафето.....

"Кафето трябва да бъде черно, като ада, силно като смъртта и сладко като любовта."Това гласи една стара турска поговорка, от която можем да разберем за силните традиции на кафето, превърнало се за много хора в навик, дори в ритуал.
В една от най - старите предания се говори за етиопския овчар Кади.Много пъти овчарят, докато пасял овцете, забелязъл, че те са необичайно възбудени, когато се хранели с плодовете на един диворастящ храст.Кади вкусил от тези плодове,които приличали на джанки,съдържащи две зърна и имали стипчив вкус.За негова изненада веднага след това той почувствал прилив на сили и бодрост, а умората му напълно изчезнала.Историята разказва, че един монах минавал от там през това време и смъмрил пастира, че е опитал от "плода на дявола".
През 16 век кафето станало истинска страст на арабските мисюлмани. Това предизвикало необяснима тревога сред сановниците на исляма и през 1511г. те свикали в Мека прочутия "Съвет на кафето".Религиозните фанатици решили, че то е дяволско питие, че то действа върху ума и чувствата и отклонява правоверните от пътя на вярата.Кафето било забранявано наравно с виното, макар за тоа да няма и дума в корана.
От арабските страни най - напред кафето преминало в Турция.Турците почнали масово да го пият през първата половина на 16 век по времето на султан Сюлейман Велики.Двадесет години по - късно се появяват и първите кафенета в Константинопол.Вероятно първото такова  било създадено през 1554г., като през първте години кафенетата са били посещавани  от избрани хора - учени, философи, хора на икуството.Кафето било пиготвяно и поднасяно, като се спазвали определени традиции, които създали понятието "кафе а ла турка".Кафето се приготвяло в медно джезве, на слаб огън на дървени въглища.То трябвало да кипва бавно,за да се образува каймак отгоре.Поднасяло се в чащки - филджани.Турците го пиели бавно, на малки глътки и с шумно сърбане(с кеф :lol: ).Султанът научил за това разположение на духовете" и употребата на "дяволското питие" и издал заповед, с която забранява кафето и затваря всички кафенета.същата вечер Мурат, придружаван от голям патрул, излязал да извърши проверка.Резултатът - 146 клиенти на кафенета били заловени, заклани, а после окачени за назидание на другите.Разклипили се позиви по къщите(предимно нощем).Ето един подобен повзоив: "Свирепи султане, преди да поставиш извън закона арапия(зърната на изпеченото кафе), разпръстни, тиранино, парите, които се издигат от кръвта, която проливат твоите палачи всеки ден, бунтувайки угнетените ни души".Султанът бил принуден да отмени заповета и кафенетата били отново отворени.
Вероятно първият товар с кафе бил пристигнал във Венеция през 1615г. с венециански кораб.Холандците отглеждали кафе и в Малабаф, Индия, а през 1691г.отнесли малко и в Боговия, Ява(днешна Индонезия)  За няколко години холанските колонии станали основни доставчици на кафе за Европа.Днес Индонезия е на 4-то място сред износителките на кафе в света.Според хроника запазена в "British Musiem" англичаните започнали да получават доставки на кафе през 1652г., като собственичката на първото кафене, която е била гъркиня, го рекламирала като напитка, която повдига духа, изпълва сърцето с радост(днешния RedBull :twisted: , отлично деиства срещу възпаление на очите, предпазва и лекува водняка, подагра и скорбут.Поне за първите два е била права."Тази черна и горчива напитка", според френския историк Жан Клод Болон, бързо завъртяла главата на парижкото добро общество.Първото кафене във Франция било открито през 1672г.Според една карта от 18 век парижките кафенета са между 700 и 800.През 1680г. в Хамбург е било отворено първото кафене, а 15 г. по-късно примерът му бил последван от Лайпциг.През 1665г. придворният лекар на руския цар Алексей Михайлович му придписва кафе срещу главоболие, но в Русия то прониква едва към края на 18 век и заварва вече утвърдените навици в пиенето на чай.
У нас кафето е пренесено с нашествието на османците, заедно с с традицията да се вари в джезве и да се пие бавно и шумно.
В началото на 18 век кафетонето дърво било култивирано само в Йемен, но твърде твърде скоро отглеждането му се арзпространило в други страни по света.През 1717г. кафенето дърво било успешно засадено в Хаити, през следващата година в Гвинея.От тук кафеният храст бил пренесен в Бразилия, следва Ямайка,Венецуела,Колумбия и най - накрая Салвадор.
Според някои изледователи наименованието на кафето идва от арабската дума Quhwoh, а според други от наименованието на етиопската местност Каффа.И днес диворастящите горички кафе се срещат в Етиопия.
В момента се произвеждат повече от 3.5 милиона тона кафе.Най - голями произвотели са Бразилия, Колумбия, страните от Централна Америка,Ангола, Уганда,Индонезия и др.На първо място в света по употреба на кафе на човек от населението е Швеция.
Според социологически данни кафето е втория най - използван продукт в света след олиото.То е най - популярната напитка с консумация от 1400 милиона милиона чаши на ден.Първото кафе в Европа се е продавало по аптеките като лечебно средство.В стария арабски свят кафето е станало толкова важна част от семейния живот, че една от законните причини за развод била отказът на мъжа да произвежда кафе за съпругата си.Кафето става неизменна част от ежедневието на човека, дори Бах, през 1732г. написва канта за него, а Хемингуей заключава:"Кафето във водата или водата в кафето, нима това е избор?"При наливане на кафето се внимава да не се накъса каймака.Сервира се в предварително затоплени малки чаши, колкото две глътки Виенски порцелан с релефна нежна фактура и пастелни орнаменти.Бяло сладко или от фекчета - черни, с чаша вода.Фиджералд го е пиел с малко облаче сметана, като си е повтарял:"I Sierra la puerta, por favor!"(Трябва да намаля кафето!).
Правителството на Бразилия ще финансира проучването на 200 000 лекари, целящо да изясни има ли връзка между консумацията на кафе и заболяванията на сърцето.Бразилия е производител номер едно н акафе и се стреми да докаже, че то е полезно за здравето.юдържавата, която предлага на децата"почивка за кафе" в училище, планира да покаже, че кафето може да намали сърдечните заболявания, обратно на общоприетото становище, че то причинява сърдечни проблеми, хипертония и напрегнатост.
Смята се , че мъже и жени, които пият кафе по - рядко развива диабет - 2 пъти, в сравнение с останалите хора, които консумират малко или въобще тази напитка.Данните са от проучване от повече от 126 000 мъже и жени, който докладвали за количеството на консумираното от тях кафе и кофейни напитки на всеки две и четери години в продължение на 12 до 18 години.
Най - важната съставка, заради която най - вече пием кафе, е кофеинът.Той е лекарствено средство от класа на аналитиците.Към този клас лекарства спадат още камфора и стрихнина.Смята се, че основното им действие се изразява в стимолиране на центровете на кръвообращението и дишането.Кофеинът в частност се явява като възбудител на висшите центрове на кората на главния мозък.Когато се опотрепява в терапевтични дози(до 3-4 чаши на ден) той регулира и укрепва сърдечната дейност, повишава артериалното налягане, повишава умствената и физическата дейност.Не се и съмнявам, че веднага след като прочетете това, ще изпиете една чашка.Честно да си призная, колкото и да ми се искаше да намеря информация за вредата на кафето, не можах.Кафето се препоръчва за повдигане на настроението, по - малко астма, засилва исристалтиката, намалява образуването на камънив жлъчката, действа като виагра, предпазва от кариес, то е и спирачка за рака.Вероятно всеки втори възрастен човек е любител на димящата ободряваща и ароматна напитка.Поради този интерес в момента в света се отглежда окло 6 милиярда кафени дръвчета - по едно на всеки жител на планетата, включително и малките деца!
Три са осножните сортове кафе - арабика, робуста и мока.Най - доброто кафе се получава при смесването на двата сорта - арабика и робуста.А колкото до тревния вид - мока, тук следва изненада!Мока се произвежда в почти незначителни количества(няколко стотин тона годишно) и почти изключително в Йемен, защото чистите зърна се получават след дълга и продължителна ръчна обработка.Мока е скъпо кафе и се използва само като примес за специален вкусов ефект в изисканите рецепти за смес от кафени зърна.
Ако разгледате внимателно повърхността на горещото кафе при силна светлина, ще забележите, че тя е покрита с многоъгълници.При истиване тези многоъзълници се разкъсват от верижки от издигашите се и пукащи се въздушни мехурчета.След изстиването на кафето тези процеси се прекратяват.Това явление може да се наблюдава при много други течности, но едва ли усещанията ни ще бъдат така ароматни и вкусни.
Да ви е сладко тoку - що свареното кафе!
Погледнете омразата,която отглеждаме.Погледнете страха, който подхранваме.Вижте живота който живеем...Точно както винаго до сега.И утре ще се върна, почернял и гневен.Вятърът крилете ми отново ще излъска.И дълго, много дълго ще разтребвам от трупове земята...И от кръстове...Сигурно самотата е изкуление на отчаяните мигове,в който те пожелавам завинаги.Сигурно добротата е илюзия, когато тръгвам да се уча на вяра - без хоризонти и кръстопътища.Сигурно всички сме полудели...

Buda

• Маниак
  • Публикации: 54
KaфеМаниа
« Отговор #1 -: 12 октомври 2004, 13:40 »
Много яко, благодаря ти много! Ще си го дочета после, на чашка кафе :twisted:
Това е текстови блок, който е прикачен в края на съобщенията, които съм пуснал. Има ограничение от 1000 символа. Нарича се подпис, и е следния:

Чашата не на половина празна, нито на половина пълна, просто е два пъти по-оляма от колкото трябва.

Insect-

• Луд форумджия
KaфеМаниа
« Отговор #2 -: 12 октомври 2004, 18:35 »
ееее, стига де, за нищо, написах го за вас, да има поне една тема с повече смисъл и от моето име....
Погледнете омразата,която отглеждаме.Погледнете страха, който подхранваме.Вижте живота който живеем...Точно както винаго до сега.И утре ще се върна, почернял и гневен.Вятърът крилете ми отново ще излъска.И дълго, много дълго ще разтребвам от трупове земята...И от кръстове...Сигурно самотата е изкуление на отчаяните мигове,в който те пожелавам завинаги.Сигурно добротата е илюзия, когато тръгвам да се уча на вяра - без хоризонти и кръстопътища.Сигурно всички сме полудели...

John_Coffey

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
KaфеМаниа
« Отговор #3 -: 12 октомври 2004, 21:42 »
Insekt- , поздравления за темата.Аз лично много обичам кафе, въпреки ,че определено, и за съжаление, не съм "разбирач".Несъмнено дори самият аромат на кафето ме кара да се чувствам по-бодре. но наистина дали ми действа добре на тялото не мога да кажа.При всяко положение обаче утрешния ден ще подкрепя с една чашка  8)

П.П. Така, само между другото...Ява=Цейлон, isn't it ?...Демек не на "Индонезия"  :?:  :)

sneaky

• Форумен лъв
  • Публикации: 690
  • I'm with the pilots
KaфеМаниа
« Отговор #4 -: 13 октомври 2004, 00:01 »
Ява (Java) един от най-големите острови в Индонезия.
Цейлон = Шри Ланка - там са известни с чая си.

Браво на Инсект за обяснението.
I'll do graffiti if you sing to me in French

Insect-

• Луд форумджия
KaфеМаниа
« Отговор #5 -: 15 октомври 2004, 07:55 »
сники поздравлението от твоята уста е два пати по - сладко(ако някой ден и симба ме поздрави ще се считам вече за нещо повече от себе си:))...благодаря!

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
KaфеМаниа
« Отговор #6 -: 15 октомври 2004, 16:22 »
Абе така поне те знам, що за животно си, ама ако вземеш да еволюираш, може да стамеш лъв (и съперник съответно), така че няма да те поздравявам  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Insect-

• Луд форумджия
KaфеМаниа
« Отговор #7 -: 15 октомври 2004, 17:53 »
аз съм насекомо и съм горд с това...аз еволюирам и съм горд с това... аз сащо знам що за човек съм(определено ти не ме познаваш) и също съм горд със себе си!А пък и с никой не се сравнявам...обаче си много самоуверен, за една вечер(при това бях къркан) и вече съм ти ясен...АЗ СЪМ БАДЕщИя Инсектуиден господар на таз земя....:)

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
KaфеМаниа
« Отговор #8 -: 16 октомври 2004, 01:17 »
Добре де пак го обърнахме на офтопик, но котка по гръб не пада - абе кой ти казва за една вечер. Форумите и чата те разкриват значително повече отколкото можеш да си представиш. Ти нещо по психология читал? Като не си чел, барем поне вложи малко мисъл и не разваляй иначе положителния ми коментар по темата, която си пуснал (има някои неща, наречени шеги ;))

Ще ходя да кажа, на Тимон, че щом ще има инсектуален господар ще има и много bug-ове (буболечки) за ядене  :lol:  :lol:  :lol:

Snowwhite

• Форумен лъв
  • Публикации: 298
KaфеМаниа
« Отговор #9 -: 16 октомври 2004, 01:18 »
Много хубава тема си ни поднесъл.Но,понеже аз съм СИЛНО алергична към кафето и по-слабо към шоколада,познати са ми и недостатъците на гореспоменатата напитка.Та така:
1)Най-познатото:кафето оцветява зъбите и доста трудно се отстранява досадното кафеникаво отенъче.
2)Най-малко познатото:кафето прави тена на лицето по-мътен.С течение на времето кожата на лицето потъмнява необратимо.Все пак-сетете се,че петното от кафе НЕ СЕ изпира.С кожата е същото.Пигментите,които се съдържат в него са доста агресивни и дори в някои региони са се използвали за оцветяване на тъкани!
3)Кафето понижава прага на чувствителността,поради което всяка болка ни се струва по-силна от колкото ако не сме пили кафе преди това.Това обаче важи само за неприятните усещания,а евентуалните приятни не се повлияват,а в някои случаи дори и се притъпяват.
4)Кафето,при съвсем малко по-големи количества може да доведе до тикове и нервни спазъмчета,неконтролируеми и неповлияващи се от успокоителни,поради факта,че напитката неутрализира и блокира действието на транквилантите.
5)Понякога консумиралите кафе получават леки сърбежи по кожата,обикновено без обриви.
6)Учестява сърдечния пулс и води до много слабо изразена аритмия.
7)Повишава кръвното налягане.
8)Може да предизвика лека форма на безсъние,но само при редовна употреба.

Всичко гореизложено важи за неалергичните към кафето или към някоя от съставките му.За останалите-проблемът е наистина сериозен!!!
Няма по лесно от това да живееш в приказка-просто отваряш широко очи и сънуваш на воля!!![/size][/color]

Insect-

• Луд форумджия
KaфеМаниа
« Отговор #10 -: 17 октомври 2004, 11:28 »
Само едно мога да кажа - добре че не пия кафе!(почти).... не съм му манияк въпреки че знам толкова за него....а за интернет мога да кажа, че явно там царува(както навсякаде) тенденцията на промиване на мозаци( найстина нямаше една лоша оценка или научно доказателство за лошата вреда на кафето!)

Snowwhite

• Форумен лъв
  • Публикации: 298
KaфеМаниа
« Отговор #11 -: 17 октомври 2004, 16:04 »
А аз защо знам,че човекът е гледал не овце,а кози?Сигурен ли си,че е бил овчар?
Няма по лесно от това да живееш в приказка-просто отваряш широко очи и сънуваш на воля!!![/size][/color]

Insect-

• Луд форумджия
KaфеМаниа
« Отговор #12 -: 18 октомври 2004, 04:03 »
Цитат на: Snowwhite
А аз защо знам,че човекът е гледал не овце,а кози?Сигурен ли си,че е бил овчар?

Как му викаш на човек гледащ кози - козар?!, той гледа дребен рогат добитък - съответно е овчар(сабирателно име, не съм, го дал аз) , а само между другото нямам идея дали е истина тази ЛЕГЕНДА и дали са били в крайна сметка кози, овце, прасета или само някакви си кокошки!

optimeon

• restricted
  • Луд форумджия
  • *
  • Публикации: 204
« Последна редакция: 27 декември 2018, 13:00 от optimeon »

moon11

• Луд форумджия
  • Публикации: 181
Re: KaфеМаниа
« Отговор #14 -: 11 февруари 2019, 11:39 »
Много добре написано :)
дом и градина
« Последна редакция: 16 февруари 2019, 11:04 от moon11 »

© 2003-2019, Georgi Kolev. Todos los derechos reservados. Las obras son propiedad de sus autores.