ОБРАЗОВАНИЕТО В БЪЛГАРИЯ

Автор Тема: ОБРАЗОВАНИЕТО В БЪЛГАРИЯ  (Прочетена 6890 пъти)

alhimikat

• Маниак
  • Публикации: 71
ОБРАЗОВАНИЕТО В БЪЛГАРИЯ
« -: 27 април 2005, 13:23 »
Така след като се чудих  :roll:  къде да я пусна тази тема се спрях тука
 Работата е следната :
предлагам тук да обсъждаме (но съвсем сериозно) темата за нашата образователна система. Всеки ще споделя своите виждания и коментари (в това число плюсове минуси на системата) своите предложения как трябва да се процедира за да са доволни всички от образованието. Предполагам не са много доволните. А в последните години доста хора споделят че нивото ни е добро, но съдейки по днешната младеж не виждам нищо положително.
Нека да обсъдим тук дали получаваме необходимото възпитание в детските си (изобщо ученическите години) или учителите са изправени на дъската едва ли не на сила и са там само заради някаква си мизерна заплата. Съгласен съм че семейството трябва да играе важна роля при възпитанието, но тогава защо са тези училища. Според вас подготвя ли ни училището за живота защото според мен не. А самата младеж твърде късно съзрява и доста деградира.
Изобщо нека (ако може разбира се ) тук дискусията да е свързана изобщо със всички аспекти на образователната ни система и младежта

Така знам че ще има хора на които няма да се хареса това начинание, но ще има и от другите.  :lol:
Някой ще кажат не сме ние тези които да разискват такива въпроси
а аз ще им отвърна предварително А КОЙ ДА ГИ РАЗИСКВА
нима не младежите които вече са се опарили от това

п.п.
И в случай че се получи добра дискусия (тема) и има прилични предложения аз ще се заема да ги формулирам в нещо като петиция и да ги представя там където трябва (в случая МОН)

Надявам се да проявим разбиране защото темата е наистина
 сериозна!!!  :!:  :!:  :!:
По-добре да те мразят за това, което си, отколкото да те обичат за това, което не си!

www.studenti-su.org
www.fjmc-su.net
www.nabludatel.info

John_Coffey

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
ОБРАЗОВАНИЕТО В БЪЛГАРИЯ
« Отговор #1 -: 27 април 2005, 15:48 »
Сериозна е, я  :shock: ...Подценяваш ни  :wink:  :

http://forum.otkrovenia.com/viewtopic.php?t=325    8)

Matussael

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО В БЪЛГАРИЯ
« Отговор #2 -: 06 юли 2006, 16:25 »
Мисля, че тук е мястото да направя реклама на сайта moetodaskalo.com, където учениците от 8 до 12 клас могат да оценяват своите учители-доста добър проект според мен.
Относно българското образование мога с гордост да заявя, че българските ученици до 18 годишна възраст са с много по-добра обща култура и много по-начетени и образовани от учениците в другите страни, в които образованието се наваксва в университетите и където мирогледът на ученика е насочен главно към собствената му страна, а не е отворен навън, за да се запознае с чужди езици, култури и истории.
Нищо, че в часовете се замеряме с хартиени топчета, пишем смс-и и си шушукаме-междувременно учителите, които сякаш си говорят сами с черната дъска, която от търкане не е чак толкова черна, все пак успяват да ни набият нещо полезно в главите.

Хубаво е, че има такива сайтове. Понеже съм редовен участник на форумите на БГ Великден, аз бях първият в училището ни, който осъществи масирана кампания на този сайт. Така  той доби популярност сред учениците ни, които масово се включиха в оценяването. Бяха оценени почти всички колеги. И когато учебната година вече завършваше, решихме да публикуваме извадка с техните имена в стенвестника ни. Получи се доста забавно: ние оформяхме срочния успех на учениците, а те се бяха погрижили да направят същото на сайта www.moetodaskalo.com   :lol: Някъде се получи разминаванка  :)

HellMad

• Маниак
  • Публикации: 60
« Отговор #3 -: 07 юли 2006, 13:44 »
Моето мнение за ниското ниво на образователната ни система е, че причината е в недостатъчно квалификация на учителите. Нямам в предвид всички, но голяма част от тях. В училището, в което завърших 70% от преподавателите знаеха или колкото нас, или дори и по-малко. Завърших ТММ профил електротехника (в последствие стана компютърни системи/ електроника) . Не може учителят да чете дословно от учебника, и когато покажеш, че знаеш повече да го приема като лична обида и да те оценява несправедливо.
Друго нещо... много малко от днешната младеж проявява собствено желание за да учи. Всичко става насила, а тези които наистина искат да бъдат образовани и да учат в повечето случаи биват смазани от масата на нежелаещите. Не е една причината за да е ниско нивото. Всичко е комплексно.
Защото животът е прекалено кратък за обикновена музика...

selfish_girl

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
« Отговор #4 -: 31 юли 2007, 08:53 »
Според мен има две страни на спора. Едните виновни са учениците. Напоследък се забелязва спад на интереса към ученето. Аз вече завърших, но разбрах, че класовете, които идват след мен в бившото ми училище, са с много по-малък брой отличници. Голяма част са с 3 и 4. Втората страна на спора се отнася за учителите. Те трябва да излязат извън рамките на учебниците, извън клишетата, да дават примери не само от миналото, но и да ги съпоставят със съвременния свят, да ни дават интригуваща литература за четене, а за тези, които не обичат да четат може да се потърсят и сайтове. Вече дори в някои учебници е разпространен и варианта със сайтовете и не е нужно да се ровиш в прашната училищна библиотека, за да намериш окъсана книга с липсващи страници по средата. И също така има още един проблем - средата, която не си предоставя за учене, сградите, които през зимата са студени след 10 сутринта, за да се спестява от отопление. Трябва да се създаде уютна и спокойна среда. Също така искам да кажа, че приемът в унирситетите е  малко прекалено труден. Не говоря за себе си, тъй като влязох много лесно с тест по блъгарски език. Но според мен приемът трябва да е лесен, а именно завършването на висшето образование да е по-трудно, за да излязат наистина най-добрите.

Nelsan

• Луд форумджия
  • Публикации: 192
« Отговор #5 -: 23 септември 2007, 13:05 »
Според мен нивото на българското образование от ден на ден става все по-зле и как няма, като всяка година сменят учебници и всеки нов автор се чуди каква по-голяма глупост да напише, като например това, че нямало турско робство в България, а османско присъствие. Вината за това е на Министерството на образованието. В нашите училища все още се държи много на принципа на зубренето, учителите не поощряват учениците да мислят със собствените си глави, а са доволни когато им изпеят заучени фрази и не ги интересува, че утре нищо няма да е останало в главите. Освен това нашите деца не са свикнали да държат изпити и тестове, а това е много важно и затова после се панират на изпитите в университета. Изобщо не смятам, че приемът в университета е прекалено труден. Подкрепям и матурите. Аз лично съм държала матура по български език и литература и отидох на изпита без да съм прочела и един ред, като с това исках да си докажа доколко съм добра по предмета. Имах шестица, но това се дължи на учителката ми по литература Людмила Бонджиева, която не ни изпитваше по традиционния начин, а само казваше: "Следващия час ще говорим за еди-кое си произведение" и следващия час говорехме, обсъждахме, достатъчно беше да си чел произведението и да мислиш върху него. Часът се превръщаше в дебат и това много ни харесваше

Chimbawamba

• Закоравял потребител
  • Публикации: 37
« Отговор #6 -: 25 септември 2007, 18:11 »
Нивото на образование тук наистина се понижава. Главен фактор за това са разбира се самите ученици и естествено учителите. Забелязвам, че липсва все по- малко уважение между двете страни, липсва и общият език. В моето училище повечето преподаватели си влизаха в часовете, изпяваха си уроците, накарваха ни се и излизаха ( а някои дори не ни се  и караха...). Повечето от тях не мислят за нужно да разбират учениците и да излезат от ролята си на звероукротители.Да, учители на ниво с добър стаж липсват, но учителите като цяло трябва да са педагози, трябва да помагат на учениците, а не да се заяждат с тях и да си изкарват чисто личните проблеми върху тях. Лошото тук е, че всеки недоволства от образованието и никой не се стреми да промени нещо, а най- малко първата стъпка към промяната е да не мълчиш, а да си кажеш мнението гласно (демокрация нали :) ).... но да, все по- често срещам реплики от рода на: " Ох, пък, кво ще се занимавам и аз".. Има с какво да се занимаваме и то много. А това, че нашите ученици имали обща култура?! Друг път! Самата аз съм присъствала в учебни часове в Германия и мога да кажа, че там учениците имат широка обща култура и най- важното имат някакво уважение. А тук в едно българско училище (завършила съм езикова гимназия, а за СОУтата не ми се мисли как е..) на какво ставаме свидетели- поредната доза заяждане и превземки от страна на учители, ученици, родители, че и чистаци в училищата  :? Тук всеки иска, а не дава нищо от себе си- това е проблема според мен!
"I love to dance in front of all kinds of strangers,
i`like to wear my make-up and taste all dangers"

Nelsan

• Луд форумджия
« Отговор #7 -: 25 септември 2007, 20:09 »
Какво всъщност според вас значи зубър? В повечето случаи тази обидна квалификация се лепва на деца, не които зубрят, а които са съвестни и се отнасят отговорно към ученето. Синът ми завърши математическа гимназия, спомням си когато го приеха там как всичките му приятели и бивши съученици се надпреварваха да му говорят колко е тъпо да учиш в това училище и колко весело било в Дървото /техникум по дървообработване/. Много деца от страх да не ги помислят за зубрачи и задръстени се влияят от приятелите си. А какво ще кажете за ролята на семейството? Някак си свикнахме да обвиняваме учителите за всичко, а къде сме ние, родителите, в случая? Зная, че всички имаме проблеми, вечно сме забързани, борим се за оцеляване и за по-добър живот, но най-важното са децата ни. А относно езиковите гимназии - там поне има изпит след осми клас и зная как трепереха децата и как учеха. Както казваше една приятелка, също завършила езикова гимназия "...вилата на врата понякога помага." А общата култура зависи от самия човек, от това колко самия той иска да знае, според мен родителите и учителите възпитават детето някъде до 10-12 годишна възраст, т.е. до навлизането в пубертета, оттам нататък всичко е въпрос на самовъзпитание, така че най-важно е да научим децата си да мислят и то да мислят със собствените си глави и да умеят да поемат отговорност за решенията си.

Nelsan

• Луд форумджия
« Отговор #8 -: 25 септември 2007, 21:06 »
Да, съгласна съм с теб, а за изпита след осми клас си права - за децата от езиковите гимназии той е като детска играчка. Но знаеш ли как ги бяха наплашили, че ако не го вземат ще ги върнат да повтарят седми клас в старото училище и затова всички учеха много здраво. А затова и подкрепям матурите - за да се види какво изобщо са нучили учениците и за да свикват да държат изпити.

Chimbawamba

• Закоравял потребител
« Отговор #9 -: 26 септември 2007, 21:52 »
първо на първо нямам нищо против СОУтата, както сами прочетохте- не хваля езиковите гимназии.... Наркомани и зубъри- какво ще рече това :shock: малко крайни заключения според мен, а и тук се говори за образованивто като цяло, а не за това какво е  СОУ, какво ЕГ... А за голяма обща култура- зависи си от човека, може и от най- долнопробната гимназия да идва, а да знае повече от някой завършил най- елитната... Тук говорим за вс училища, а не за това кой е зубър, какво е зубър или най- малко за това кои и къде са наркомани зубъри  :?

Chimbawamba

• Закоравял потребител
« Отговор #10 -: 27 септември 2007, 21:52 »
Добре, но дали си зубър или не слабо зависи от образователната система. Това си е чисто лично решение и поведение. Разбира се, зависи и от самото поведение на учителя в час- дали той приема или не подобен метод на "учене". Според мен зубренето опира повече до самата психика на човека, до метода му за справяне с уроците. А лично моят опит показва, че не са чак толкова мн зубрачите в България, пък и да не изключваме факта, че дечицата може да са тъпички и да не ги схващат нещата, затова да ги назубрят. Напоследък учителите все по- малко приемат изпятите уроци. А тези неща, които ги казваш за профилираните гимназии могат да се твърдят и за всички останали тук... Образованието в България е станало безинтересно, остаряло, непродуктивно даже... Специално, когато ни преподаваше немец в 12ти кл неговите методи на преподаване бяха къде къде по- различни, в неговите часове се чувствахме свободни- да изкажем мнение, да сгрешим и да се поправим.. Не бяхме затворници, а бяхме хора, от които той можеше също да научи нещо. Бих каазала, че процесът на преподаване трябва да е  двустранен, а не учителят да се взживява като всезнаещ.

Supremor

• Новак
  • *
  • Публикации: 9
« Отговор #11 -: 06 юни 2010, 18:53 »
Да,и аз мога да кажа,че съм за матурите-особено за тази по български!Неграмотността расте супер много,и е тревожно(лично за себе си мога да кажа,че съм достатъчно грамотен по български,па защо не и по английски).Мен лично ме е яд,когато из сайтовете виждам разни постове,написани неграмотно и с латински букви,а ако е на кирилица,какви правописни грешки-ужас!
Па образованието-в близкото десетилетие не виждам никаква промяна.Потъпкано и унищожено веднъж,то никога вече няма да е онзи двигател,който прави хората умни,конкурентоспособни и т.н.Нищо не се знае.

Arogarn

• Луд форумджия
  • Публикации: 101
« Отговор #12 -: 09 юни 2010, 08:55 »
Проблемите в образователната система идват не толкова от самата система, колкото от хората, които участват в нея (намеквам за културата). Истина е, че всеки човек си избира дали да учи или не, а фактът, че даден учител не може да го накара да учи, не значи, че учителят е виновен. До голяма степен всичко се свежда до култура и дисциплина (каквито липсват в българия). От друга страна не можем да виним държавата за ниската култура, защото сме си виновни най-вече ние!
     Без да се задълбавам повече ще кажа, че според мен матурите са нещо наистина много хубаво. Ежегодното проверяване на учениците позволява да се разбере къде точно има проблем и все някак да се подобрят нещата. Матурите са начин да се накарат учениците да учат повече (нещо, за което те въобще не се стараят). Ето например аз съм ученик от НПМГ и мога да потвърдя, че миналата година там се влизаше с успех около 3 на държавните изпити и на вътрешното оценяване по профилиращия предмет. Причините са две:
1. Малък интерес към науката и образованието. Младите си избират по-леки житейски пътечки.
2. На същите тези им липсват първите седем години възпитание, а и следващите седем - образование.
Това е, което исках да кажа. Хвърлям цялата вина върху родителите и техния възпитателен метод, като отказвам да се съглася, че за проблемите в образованието е виновна държавата (и респективно условията създадени от нея). Докато Българите не спрат да си казват ние сме над средното ниво на образовение (и даже много повече) спрямо останалите държави (което е истина), цялото това безредие ще продължава!

© 2003-2019, Georgi Kolev. Todos los derechos reservados. Las obras son propiedad de sus autores.