за национализма?

Автор Тема: за национализма?  (Прочетена 4184 пъти)

usy

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
за национализма?
« -: 06 януари 2007, 23:57 »
какво е за вас нация, има ли нижда от нея в глобализиращия се свят, не може ли да се определяме като едно цяло "аз" според мен то вече не е толкова невъзможно...

нека кажа аз какво мисля: нацията я слагам в една купчина с религията, те са еднаков утопични, създадени са от човечеството за събиране на силата в една точКА  или по скоро за по лесното самоуправляване на хората, което е следствие от начина на мислене на човека-като цяло, ние намираме истината сравняваики едното с другото... по този начин си създаваме "другите"

НЕ няма да описвам историята на занационализирането на хорицата, всичко е пред очите ни, създадохме си нация за да намразим другия, което автоматично ни прави "правилни"- единството прави силата, занационализирането за времето си беше велико, но единството още не е постигнато сега е време за заглобализиране на хорицата за да сме по силни...искам да споря даваите:P

Дарко

• Форумен лъв
  • Публикации: 322
Re: за национализма?
« Отговор #1 -: 07 януари 2007, 18:45 »
-->нацията я слагам в една купчина с религията, те са еднаков утопични, създадени са от човечеството за събиране на силата в една точКА  или по скоро за по лесното самоуправляване на хората, което е следствие от начина на мислене на човека-като цяло

...
Моята позиция спрямо религията е малко по различна. Сетете се  например за нещо велико създадено от човек (в древността), което да не е свързано по някакъв начин с религията? Религията е карала човекът да създава култура. Без култура нямаше да има нация. Нациолнализмът в България в момента е средството, с което се опитваме да запазим малкото жива култура, която ни е останала. Може би ако успеем да я опазим ще можем и да я развиваме... кой знае.
между къщите и призрачните хора

Присъствие струя от очевидности

видях през нереалните си действия

ВТ

• Форумен лъв
  • Публикации: 385
« Отговор #2 -: 07 януари 2007, 21:25 »
Да принадлежиш към определена нация, според мен означава да се самоопределиш като човек в този свят.  Добре е да се чувстваш като "гражданин на света", но все пак тек става дума и за произход, за минало. Колкото до религията - е аз съм убеден атеист и уважавам всички религии. Вярно е, че на определен етап от развитието ни като хора, културата и науката са били зависими или са били породени от религията на дадената страна. Но над портика на Аполоновия храм в Делфи е бил изсечен надпис "Познай себе си!". А подобна философия е била и е характерна за източните религиозни течения, ако мога така да се изразя. Темата е много обширан, но в заключение искам да кажа само, че не трябва да абсолютизираме понятията "национализъм" и "религия". Особено последното. Всичките геноциди в човешката история са породени от тях!

Itilon

• Закоравял потребител
  • Публикации: 28
« Отговор #3 -: 30 март 2007, 18:50 »
Трудно можеш да поставиш нацията (или национализма) на една плоскост с религията, най-малкото защото последната е била спътник на човечеството през цялото му съществуване, а нациите са модерно понятие.

В тази връзка, примерите, които даваш, alexa_7.3, нямат нищо общо с истината. Също не мога да се съглася и с пресиления ти патос - българия е за българските граждани, както и за всички останали, които населяват територията й и се чувстват по един или друг начин обвързани с нея.

Интересно ми стана и мнението на ThunderGoddess, което също не държи сметка за историческата периодизация. Различните култури и цивилизации (в цялото си многообразие) са много по-стари от нациите.

Що се отнася до мнението на ВТ за религиите като причинител на всички прояви на геноцид, би могло и така да е, ако приемаш, че големи (псевдо-)философски течения като комунизма и фашизма са своеобразни религии. Това, обаче, би било доста опростено. Не религията сама по себе си е причина за подобни трагедии, а, струва ми се, монистичните представи за света (т.е. тези, които се възприемат като единствени и изключителни).

В този смисъл това, което днес се разбира под национализъм, определено е вредно. Мисля, че това, за което си заслужава да поговорим е патриотизма.

Itilon

• Закоравял потребител
  • Публикации: 28
« Отговор #4 -: 31 март 2007, 15:23 »
Itilion, и твоето мнение не е някак исотирчески периодизирано - религия е имало и преди нацията :)

Аз нали това казах?

Партилан

• Маниак
  • Публикации: 51
« Отговор #5 -: 09 април 2008, 21:43 »
"нация" вместо Народ
"ре-лигИя" вместо Вяра
 вместо Съвест- "морал строг"
вместо РОдина-"държава"

Туй е гнусният порок
на  духовната ПОДМЯНА-
 вместо Истински Живот
да живуркаме  "на смяна"...

За  пари  да леем пот,
кръв да леем  зарад дявола
без вериги- но Е  роб
всеки, дето ги признава!

Всеки дето е готов,
да  се счита   "управляван"
сам копае своя ров,
сам съгражда си зандана

Слово-"CIvilizaciOn"-
 "Градска Власт" туй означава.
"Cultura"- туй е "Поклон
над Земята" и "Засяване".

Има  разЛика, нали?
Има, ала кой се сеща??
Кой  Сега ще се реши
да поправи  тази Грешка???

"Тъй-по лесно е" , нали?-
Да  се кланяме покорно
зад железните врати
на Властта да сме затворени!..

Лесно Е, ала гнети
и подменя  ни  Живота
с гадки, лъскави  ЛЪЖИ
и превръща ни във  скОтове

"Ресто!"  пак на Всяка "Власт"
"Не, мерси!", "национализъм"-
туй е   алчна, грозна паст,
 кръволочещ    деспотизъм.

Но   се вижда Края, да!
още малко  и ще стане
 твърде късно за "реда",
 и ще  рухне  без  въстание.

Свобода на   Ума
на Душите ни  Оргазмът-
Връщането на Духа
банките им ще изпразни.

И  Ще  рухне Вавилон
съграден с  измами мазни,
И че "Царят май е гол!"
малчуганите  приказват...

Сатана- на своя  трон
в алчността си се задавя,
 олигарси,  САЩ , ООН
 Вече гърчат  се  във спазми

Щото знайте и това-
времето пари купува,
но парите- време-  не!

Ум царува, Ум робува
РазУм патките пасе,
Ала Буда нас сънува...

Но до време.Иде ДЕН,
Ден Съдбовен  на СъБуждане
от кошмари и от плен-

И  за "свои" И  за "чужди"!!!

« Последна редакция: 12 април 2008, 01:36 от Партилан »

henryoliver

• Закоравял потребител
  • Публикации: 42
« Отговор #6 -: 10 април 2008, 00:24 »
Бих спорил с човек, който поне малко владее граматиката на българския език. Хенри

Човек

• Луд форумджия
  • Публикации: 210
« Отговор #7 -: 10 април 2008, 10:04 »
Част от нашата народопсихология е липсата на самооценка, на самочувствие, как тогава да се самоопределим, т. е. да бъдем националисти? Защо гърците са националисти например? Имат камънак, съответно  история, пазят си културата, а от там развиват и културния си туризъм много успешно. Ние къде сме в картинката? С едно съм наясно, предпочитам да сме националисти и да се бием в гърдите с историята и културата си, отколкото да мърморим вечно срещу другите. Предпочитам да се отличавам, да имам идентичност, което не ме прави по-малко гражданин на света от другите.
« Последна редакция: 10 април 2008, 10:10 от Човек »

kireto1982

• Закоравял потребител
  • Публикации: 30
« Отговор #8 -: 11 април 2008, 13:48 »
Здравейте Ето я и моята гледна  точка.Според вас има ли разлика  между националното и народно.
Моето мнение по този въпрос е, че :
Националното съществува като важен елемент в духовния мир на отделния човек, като подсъзнателна сила в духовния му живот -сила създадена и развита в продължение на много векове по пътищата на индивидуалния живот на всеки отделен народ- плод на историята, природата и на всички външни прояви. Тези подсъзнателни сили дават на немеца и французина едни на българина други външни и вътрешни особености. Точно те са създали неговия език, неговите понятия за скръб и наслада, за хубаво и грозно, за добро и зло.
Националното е вътре във всеки от нас, то е масовата енергия, битът на българина, натрупаното народно  богатство, етностереотипи,история, традиции през годините и до днес.

Партилан

• Маниак
  • Публикации: 51
« Отговор #9 -: 11 април 2008, 18:12 »
това, за което говориш  според мен е плод на "народното"
 а плод на  "националното" са няколкото "нацинални катастрофи"
и нео-фашизмът по улиците в добавка.
 Да,   според мен ИМА разлика   между  "нация" и "Народ"  и  тя е  е  точно толкова голяма, колкото  и разликата  между значенията на понятията
"финанси" и "Ценности"

п.с.
"ДЪРЖА-ВА" -
 За мене туй е  равно на "ИЗМАМА"
 (била тя "наша" или друга каша някаква)

НЕ давам някой в плен да ме ДЪРЖи ,
на всякакви започващи със "наци-" ,
угодни за държавници лъжи!..
че нашите ( уви !)са дупедавци-
това го знаят даже тримата глупци...

Но тоя филм отдавна са го гледали
 пра-дядовците наши и дали
не са били и те "разочаровани"
от своите си глупави "глави",
"държавно" все насъскващи "народа си"
с "на нож, на щик!"

(Защо бе?!.За медали много ли???)

Или за славата на някой лунатик,
 дето решил си, че едва ли не "от Бога"
 е писано да стане той "велик"...
"Държавникът , Който Повел Народа
Към Новите Балкански Съдбини"
Това комай познато ми звучи...
« Последна редакция: 12 април 2008, 01:34 от Партилан »

© 2003-2019, Георги Колев. Все права защищены. Произведения являются собственностью их авторов.