Акварелна техника

Автор Тема: Акварелна техника  (Прочетена 4739 пъти)

ХЕРОН

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
Акварелна техника
« -: 08 март 2008, 22:41 »
Здравейте!

Темата, както си личи от заглавието, е насочена към хората, които са запознати или се занимават с подобен тип рисуване. Нека ако е възможно, да споделят наблюденията и опита си.
Аз лично се интересувам много, но наистина не знам от къде да започна и най-откровено, се отвращавам от картинките си с акварели.

Така че .. пишете.... :)

Предварително благодаря
« Последна редакция: 08 март 2008, 22:44 от Иванова »
Ars longa vita breva est..

Марчето

• Маниак
  • Публикации: 67
Re: Акварелна техника
« Отговор #1 -: 09 март 2008, 01:11 »
    Акварела е много трудна живописна техника. Маслото е къде къде по-лесно. Мога да ти кажа, че и моите неща с акварел не са особено сполучливи, но когато смеся техниката с маслени пастели се получават интересни работи. :)
    Ако ти се работи живописно по-добре давай с маслени или темперни бои, за тях не се иска кой знае какво майсторство.
« Последна редакция: 09 март 2008, 01:20 от Иванова »
Не гладувайте!!!:)

ХЕРОН

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
« Отговор #2 -: 09 март 2008, 11:57 »
Ами виж, с темпера съм работил доста, но сега трябва да усвоявам и акварел по независещи от мен причини :D И затова се интересувам от някакви.. съвсем основополагащи принципи

А относно маслените бои.. художници са ми казвали, че това била най-тежката техника О.о

P.S.
Благодаря за отговора ;)
Ars longa vita breva est..

Марчето

• Маниак
« Отговор #3 -: 09 март 2008, 12:26 »
   Значи сме говорили с различни художници. ;) А и на самата мен ми е по-лесно да работя с масло. А колкото до основополагащите принципи, в 8-ми клас ме учеха да си правя синя подложка, обаче се оказа че не е толкова важно.Мога да ти кажа това, което знам като цяло. Листовете с грапава повърхност са подходящи за акварел, също така полезно е преди това да опънеш листа на подрамка, за да не се нагъне като започнеш да рисуваш.Ако имаш накакви въпроси можеш да ми пишеш на пощата, макар че едва ли съм ти била от голяма полза. :)

shax

• Луд форумджия
  • Публикации: 203
« Отговор #4 -: 09 март 2008, 12:45 »
Акварела е много готина техника. Не я владея дори прилично, но знам, че трябва да слагаш повечко вода (някои предпочитат, дори преди да започнат да мацат, да намокрят здраво листа...) Онзи ден рисувах едно акварелче и опитах да изправя малко картона, така, че да е под лек наклон и със много вода, грубо си маркирах формите (скали някъкви) и с четката само внимателно направлявах, накъде да се стичат струйките...Получи се приятно...
Друго, което се сещам са белите петна.Един от най-ефектните моменти при акварела, според мен... Ако някъде искаш да остане бяло, трябва да е от самия картон, а не с бяла боя (въобще не използвай бяло и черно)
По-добре се получава, като се работи с четката внимателно и сигурно, без да се повтарят едни и същи места много пъти, защото се замацва и губи импресивноста си. Аз например ползвам тази техника-със много наситен цвят, правя линията, която ми е нужна и след това със чиста четка с много вода минавам отгоре, размивайки в желаната посока, докато ми хареса.
И имай в предвид, че акварела избледнява страшно много, след като изсъхне.
 Май дотук се простира скромният ми опит, дано да съм бил полезен с нещо.
Поздрави :)
блясък от спомен пълзящ в тишината
вятър от писъци,мъртви души
огнени сенки обвити в мъглата
пламъци черни в незрящи очи

Яким

• Луд форумджия
  • Публикации: 108
« Отговор #5 -: 17 май 2008, 09:57 »
Има един много важен момент при акварела - Не можеш да поправяш. няма възможност за напластяване. Трабва да се рисува на един път картината. Затова е хубаво много добре да си измислил композицията до най-малки детайли преди да почнеш да рисуваш. Още по- хубаво е ако си я скицираш предварително с молив примерно, за да знаеш после къде какво да нарисуваш, като гледаш от скицата. Някои художници дори си отбелязват на самата хартия, на която ще рисуват съвсем леко с молив някои елементи. Не е хубаво да се ползва много боя, както казаха и по-нагоре.Понеже като се смесят боите има опасност да стане "кално". И се иска много сигурна ръка, за което пък се искат много упражнение.
Успех!

StEfInKaAa

• Новак
  • *
  • Публикации: 7
« Отговор #6 -: 16 август 2008, 10:38 »
Само не разбрах защо някои мислят, че акварела е по-трудно от маслените, след като не е така. Започва се най-напред с усвояването на акварелната техника , след това темпера и накрая масло (най-трудното).

Марчето

• Маниак
« Отговор #7 -: 16 август 2008, 12:49 »
Да, започват се така нещата, но маслото не е никак трудно, винаги можеш да напластяваш още и още.А както Яким каза, при акварела не можеш да поправяш. :)

neli4kata

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 22
« Отговор #8 -: 10 февруари 2009, 16:00 »
Аз искам да попитам с риск да стана смешна "Може ли да се рисува с акварел върху платно". Подариха ми преди няколко месеца акварелни бои и платно/по препоръка на продавачката в магазина/. Като чета тук всички пишат че с акварел се рисува върху хартия. А върху платно възможно ли е и до сега се чудя дали изобщо да започвам с тези бои, по принцип рисувам с темпера. Ще се радвам ако някой ми помогне в моята дилема. Благодаря предварително!!!

Марчето

• Маниак
« Отговор #9 -: 12 февруари 2009, 06:34 »
Да ти кажа честно, никога не съм пробвала, но не съм и чувала някой да е рисувал с акварел върху платно.Съветвам те да не си хабиш платното за това.По-добре си вземи маслени бои или акрилни. :)

neli4kata

• Редовен посетител
  • **
« Отговор #10 -: 12 февруари 2009, 23:55 »
А каква е разликата между маслените и акрилните. Кои са по-добри според тебе Марче. Надявам се да не звуча невежо, но просто тези неща са нови за мене.

Марчето

• Маниак
« Отговор #11 -: 15 февруари 2009, 13:32 »
И акрилните, и маслените си имат своите предимства. Акрилните обаче се разреждат с вода, а маслените с терпентин и други разредители.По-безвредният вариант са акрилните, но ти сама си решаваш. И от 2-та вида има евтино бълграско производство на цена около 2 и 50 тубичката.Разбира се има и по-скъпи и качествени, но и тези си вършат чудесна работа. :)
Не се притеснявай да питаш, човек се учи само ако задава въпроси, рядко ще му сервират информацията на готово. :)

neli4kata

• Редовен посетител
  • **
« Отговор #12 -: 15 февруари 2009, 15:53 »
Благодаря ти Марче. Информацията ти ми е много полезна. И аз мисля че човек се учи докато е жив. Мисля че ще си взема акрилните и дано се получи нещо :) Благодаря от сърце :sign2: :wav:

© 2003-2019, Георги Колев. Все права защищены. Произведения являются собственностью их авторов.