Мнение за графичен таблет

Автор Тема: Мнение за графичен таблет  (Прочетена 12390 пъти)

Арлекин

• Луд форумджия
  • Публикации: 184
Мнение за графичен таблет
« -: 21 декември 2010, 15:46 »
Здравейте!
Дълго се рових из нета и различни форуми в търсене на добър таблет. Навсякъде коментарите са различни. Разбрах, че някои лагват, други нямат драйвери в пакета, трети нещо друго им куца.
WACOM са таблетите, които хвалят най-много, но има прекалено много модели на тази марка.
Моля тези, които ползват такива машинарийки да дадат мнение за добър, качествен и надежден таблет и евентуално, ако знаят цени, магазини и прочие.
Благодаря предварително! :)

п.п. има ли смисъл да питам за втора ръка?

Думите лъжат, само очите разкриват душата...
http://miroslavkrustevdesign.webs.com/

AmazonkA

• Закоравял потребител
  • Публикации: 28
Re: Мнение за графичен таблет
« Отговор #1 -: 21 декември 2010, 21:27 »
wacom bamboo ми препоръчаха като най-добър, но още не съм си купила.
Всеки човек, когото срещам ме превъзхожда в нещо и аз се уча от него, но за жалост не всеки, когото срещам е човек.

The6SiC6Ness6

• Маниак
  • Публикации: 67
« Отговор #2 -: 22 декември 2010, 02:23 »
Въпреки, че не си споменал доколко лева и за какво ще го ползваш, мога да ти препоръчам този, който аз си взех и ми върши прекрасна работа - wacom bamboo fun pen and touch. Идеален и за начинаещи и за по-напреднали, дори и професионалисти. :) Лично аз не виждам смисъл от по-висок клас, освен ако не си про с таблети с години стаж, защото няма да му оползотвориш качествата. Друг е въпроса, че и най-модерния да си вземеш, пак си зависи от уменията ти. Успех.

Арлекин

• Луд форумджия
« Отговор #3 -: 22 декември 2010, 11:54 »
Всички от серията Bamboo ми допадат. Pen and touch е добър вариант защото не е скъп, но ме притеснява факта, че полето му за работа е малко, или?
Не съм професионалист, тепърва започвам да боравя с таблет и все пак..
На теб полето достатъчно ли ти е?

п.п. аз се бях замислим за Bamboo Craft, той е някакъв среден вариант.
http://www.wacom.com/bamboo/bamboo_craft.php

Арлекин

• Луд форумджия
« Отговор #4 -: 22 декември 2010, 11:56 »
Сега видях че си писал "Bamboo Fun", той е най-големият, моя грешка.

The6SiC6Ness6

• Маниак
« Отговор #5 -: 22 декември 2010, 13:46 »
Не, не съм с най-големият таблет, забравих да смомена това. Размерът ми е "small", активната ми зона е с размера долу горе на картичка, което може да звучи малко, но не е.. Поне за рисуването, което го използвам аз като начинаещ дигитален художник, по-голям само би ми пречело. Разбира се, ако се търси за чертежи и някакви страхотни резолюции по-голям би бил полезен.
Под активно поле разбирай полето, което ще ти отговаря на полето, което е на екрана, тоест пропорционално екранът ти е изнесен смален на таблета и там си оперираш с писалка/пръсти.
Препоръчвам ти го, защото са голям кеф, а пък на мен са ми ги препоръчвали добри дигитални художници, използващи дори по нисък клас Wacom. Има си драйвери, има си малко туториълче с нежен женски глас, има си кабел с USB вход, има си хиляда и не помня вече си колко нива на чувствителност при натиск, всичко е опростено, удобно и функционално, буквално ще рисуваш на десетата минута след като разопаковаш таблета...
Коледа е идеален момент за такава глезотия, миналата година по същото време си го подарих. :)
Голяма реклама направих. :Р

gouzev

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
« Отговор #6 -: 22 декември 2010, 20:08 »
Какъв е принципът на работа на таблетите, със собсвени програми ли работят или с други програми?

Арлекин

• Луд форумджия
« Отговор #7 -: 22 декември 2010, 20:16 »
Таблетът с писалката играят ролята на мишка. Някои таблети вървят в пакет и с мишка, освен с писалка. Идетята, че със самата писалка се рисува и чертае по-лесно отколкото с мишката. Работи с всички видове програми, които имаш на компютъра си, има и някои допълнителни приложения. Wacom Bamboo, например, има допълнителни приложения за фотошоп и още 2 графички програми. Съответно самия таблет с писалката може да го ползваш за абсолютно всичко, за което ползваш и мишката си на компютъра.

The6SiC6Ness6

• Маниак
« Отговор #8 -: 22 декември 2010, 20:31 »
Таблета е периферно устройство като мишката, но улеснява рисуването не само заради писалката, но и заради чувсвтителността при натиск (след инсталиране на драйверите). Може да се използва всяка графична програма - Photoshop, Painter, Coreldraw и т.н.

П.п. Адаш, сега видях линка ти. Таблета ми е абсолютно същия. Разликата не е в моделите, а в софтуера на диска, който аз така и не съм гледал какъв е и вероятно никога няма да използваш. Аз си ползвам само фотошоп и всички плъгинчета и мурафетчета са ми качени. :)

The6SiC6Ness6

• Маниак
« Отговор #9 -: 22 декември 2010, 20:42 »
Хмм.. сега се загледах в техническите характеристики, защото разликите в цените ме обезпокои. :Р Оказа се, че излъгах. Bamboo Craft e по-малък. На трейлъра обаче е голям точно колкото Bamboo Fun... рекламен трик. :)
За парите си всички са хубави.

gouzev

• Новак
  • *
« Отговор #10 -: 22 декември 2010, 21:57 »
Ето, този таблет си харесах аз:
http://www.enicomp.com/shopping/product.php?p=28208 ,
понеже и аз искам да си взема.

gouzev

• Новак
  • *
« Отговор #11 -: 25 декември 2010, 12:19 »
Видях, че сте писали за таблет Wacom Bambo, че е много хубав. За това и аз реших да си избера него.

Арлекин

• Луд форумджия
« Отговор #12 -: 25 декември 2010, 13:17 »
Монка, не съм много компетентен по въпроса, затова и пуснах тази тема, очаквах по-знаещите да дадат мнения.
Това, което знам аз е, че Wacom са най-масово ползваните таблети, най-качествени и в същото време достъпни. Другите марки нямат това качество като на Wacom.
Специално за Genius ми казаха, че не са добри. Но за да пристъпиш към закупуване на подобна "джаджа", по-добре се посъветвай добре, кой ще ти е най-удобен на теб, не прибързвай с решения и действия. Запитай се и за какво ще ти служи. Аз лично искам да си купя, защото ще се развивам в областта на графичния дизайн и ще ми е от полза.

Адаш, сподели малко за размера на работното поле:
Active Area - Touch (WxH)    4.9" x 3.4" (124mm x 86mm)
Active Area - Pen (WxH)    5.8" x 3.6" (147mm x 91mm)
това достатъчно ли за рисуване? По-малкият таблет ми се струва прекалено малък, а по-голямия - прекалено скъп.
« Последна редакция: 25 декември 2010, 13:20 от Арлекин »

swestan

• Публикуващ редактор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 131
« Отговор #13 -: 25 декември 2010, 18:18 »
Здравейте, аз също следя темата с интерес :) До сега, когато ми се налоложи ръчна обработка, използвах старомодния метод: бял лист+маркер+скенер, но последно се съблазнявам да си взема такава "джаджа"
Наскоро ми дадоха да пробвам един Genius, но се оказа, че не мога да го ползвам с Adobe Illustrator или Adobe Fireworks...(не съм сигурна  дали не пропуснах някъде някоя отметка :( ), а  Photoshop ползвам много рядко... Така че ако може някой да ми каже и на мен, кой ще ми свърши работа ще съм много благодарна.

The6SiC6Ness6

• Маниак
« Отговор #14 -: 25 декември 2010, 19:24 »
Адаш аз не съм ли от "по-знаещите"?
Не, че се натискам особено :Р.. И все пак. И аз като вас по начало не знаех що за животно е таблета и единствено виждах крайните резултати, които ми бяха основната подбуда да си взема такъв. Всичко, което споделих е от личен опит. Изръшках всички форуми, които гугъл ми посочи и изчетох доста теми, които ме насочиха към таблици с характеристики и също и оценка на потребители от различни сайтове за различните модели. Всичката информация, която успях да синтезирам е, че Wacom са най-добри в отношение пари/качество. Окончателно се реших, когато се посъветвах с приятел художник с таблет правил дори дигитални изложби, който като чу че се двуомя и ми каза "Не го мисли, поръчвай. Аз от седем години рисувам с моя таблет и единствено съм сменял писците (сменят се като стандартно графитно сърце)", което иде да покаже, че и са дръжливи, ако се пазят.
Разбира се, съветвайте се и с други, които ползват по-сериозно таблет, те ще ви кажат най-добре кое е добро. Аз още се уча.
Айде приятни ви празници и дано дядо Коледа ви донесе хубав таблет. :)

© 2003-2019, Георги Колев. Все права защищены. Произведения являются собственностью их авторов.