Внимание Плагиат!

Автор Тема: Внимание Плагиат!  (Прочетена 7591 пъти)

argonyk

• Маниак
  • Публикации: 56
Внимание Плагиат!
« -: 18 декември 2011, 10:04 »
Димитър Никифоров
Валентин Добрев
До всички писатели, публикуващи свои произведения в Интернет! В сайта http://bg.netlog.com/ се подвизава човек, който публикува чужди стихове!
Там са поместени творби на Чавдар Райчев, Валентин Добрев, Павлина Соколова, Павлина Петрова, Димитър Никифоров, Даниела Ангелова, Ивайло Яков, Carabiana и други, като въпросният твърди, че той е автора и ще ги издава в стихосбирка! Дори му предлагат помощ и съдействие за издаването и!
Разполагаме с писма между него и жени, на които обяснява, че е тъжен,самотен и романтичен и затова пише стихове... Че познавал покойният поет Дамян Дамянов (?!?), а тези стихове щял да публикува в "седмата си стихосбирка".
Това http://bg.netlog.com/JORO_SERAFIMOV_1964 е профилът му! ... 2.686 приятели и 5.248 посетители ... Там са и ВАШИТЕ стихове!
МОЛЯ РАЗПРОСТРАНЕТЕ СЪОБЩЕНИЕТО! — с А. Желязова, Bori Slav, Martin Spasov, Daisy Mihailova Patton, Ясен Ведрин, (P.\\//.S.) - Павлина Соколова (стихове), Chavdar Raichev, Огнян Пожаров, Таня Илиева, Валентин Добрев и Svilena Dimitrova.

nikikomedvenska

• Закоравял потребител
  • Публикации: 42
Re: Внимание Плагиат!
« Отговор #1 -: 18 декември 2011, 14:24 »
Профилът не е достъпен. Ако някой има достъп, нека даде пълна информация за откраднатите творби.

andrina_mark

• Луд форумджия
  • Публикации: 182
« Отговор #2 -: 18 декември 2011, 17:48 »
Аз имам достъп до профила, но това са 274 публикации в блога му, т.е. 274 стихотворения. Не знам дали някой може да се нагърби да свали всичко, да го провери и да каже още колко автори са изплагиатствани, по-точно  с откарднати от този стихове.
Ако искаш да разбереш своята истина за нещо, виж какво чувстваш към него. Понякога чувствата се откриват трудно - и често още по-трудно се приемат. Но в най-дълбоките ти чувства се крие твоята най-висша истина.

aborigen

• Маниак
  • Публикации: 59
« Отговор #3 -: 18 декември 2011, 18:34 »
Рано или късно всеки си получава заслуженото! 8)

andrina_mark

• Луд форумджия
« Отговор #4 -: 18 декември 2011, 19:43 »
Колкото си го получиха и другите ли? :banghead:
Ако искаш да разбереш своята истина за нещо, виж какво чувстваш към него. Понякога чувствата се откриват трудно - и често още по-трудно се приемат. Но в най-дълбоките ти чувства се крие твоята най-висша истина.

swestan

• Публикуващ редактор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 134
« Отговор #5 -: 18 декември 2011, 20:09 »
Не съм от поетите, но с каквото мога ще погна!
Тази вечер съм свободна и ако получа по някакъв начин достъп до този профил ще съдействам за разпознаването на изплагиатсваните стихове.

andrina_mark

• Луд форумджия
« Отговор #6 -: 18 декември 2011, 23:09 »
Единственото, с което мога да помогна в случая е да дам паролата си от моя профил в Нетлог на някой, който има достатъчно свободно време да проверява. Имам достъп до блога му, но нямам толкова време, че да проверя 274 произведения.

Отидох, обаче, на последната страница, ей така от любопитство, а там стоят дори извадки от стихове на Станка Пенчева, както и неин стих, но преработен в мъжки род.

Има стихове и размисли на различни автори (подреждам ги по имена или никове, така както ги намирам):

Веселина Атанасова
Георги Константинов
Дамян Дамянов (наколко стихотворения и откъси)
Веселин Ханчев
Евтим Евтимов

Hekredel (Христо Славов)
pepizone (Петър Иванчовски)
agapeiya_polis (Агапея Полис)
Логрус
chvassilev
paloma66 (Гълъбина Митева)
smile1 (Валка )
fenix

дори Волтер

(и това е само от проверката на 6-те последни страници)

Но... не знам... това, на което се натъкнах, докато търсех първоавторството на стихотворенията е страшно. Човек може да попадне на огромен брой блогове, сайтови страници и коментарни рубрики, в които всеки, който е решил да се направи на интересн или просто е решил да отговори чрез стих, не е цитирал автора.

Първенството, както винаги води Сибир (sibir.bg), след това е Нетлог (netlog.com), Бис (bis.bg) - който усилено конкурира, а ако се поразровим, може и да изпревари и двата сайта, trakerbg.com и т.н. и т.н. За Фейсбук няма да говорим изобщо... той е извън класациите.

И се опасявам, че точно с това - с публикации без цитиране на авторите, т.е. с плагиатството - няма как да се преборим, та не юристите, ами и извънземните да се намесят.

argonyk

• Маниак
  • Публикации: 56
« Отговор #7 -: 19 декември 2011, 03:07 »
http://otkrovenia.com/main.php?action=show&id=262343

http://otkrovenia.com/main.php?action=show&id=263806

http://otkrovenia.com/main.php?action=show&id=262852

За тези 3 мой стихотворения ми каза моя приятелка, че са на страницата с "поетичните достойнства" на Гошо Хубавца...
Като последното си е направил труда да го преименува в "Откровение"

Laska

• Маниак
  • Публикации: 77
« Отговор #8 -: 19 декември 2011, 07:54 »
Току-що прочетох във ФБ, че всички творби на този "автор" вече са копирани. Вероятно е въпрос на часове публикуването им в нета.

Laska

• Маниак
  • Публикации: 77
« Отговор #9 -: 19 декември 2011, 09:38 »
Да veseliak - направено е от две авторки от Откровения с Print Screen на екранните страници за разпознаване.
Ще дам линк щом ги видя, ако те не направят това и тук във форума.

andrina_mark

• Луд форумджия
« Отговор #10 -: 19 декември 2011, 19:52 »
..... Затова и Андрина и Красилом са скептици...

Съжалявам, Веселяк, наистина съм скептик. Още снощи, щом влязох в страницата на въпросния господин, докладвах за нередност и то от страница, на която имаше стихове на именити български поети. Но и днес ситуацията е такава, каквато беше и вчера. В книгата за гости на този има изписани куп писма с линкове и забележки за плагиатството му, но нито от него, нито от администрацията на Нетлог има реакция. Иначе си е влизал днес в профила, просто защото е приел доста женско-откровенски приятелки ;) :))) Но и броя на публикуваните блог-съобщения, т.е. откраднати мисли и стихове си е все така 274, нищо че поне 2-ма автори са писали за плагиатството му там на място.

Искрено се надявам някой да направи нещо по въпроса, но и искрено не вярвам, че нещо ще се промени.
Преди време влязох в директен спор със собственик на сайт, в който се публикуват стихове точно по начина, по-който този ги е публикувал. Стигнахме до заплаха за съд, след като младежът най-нагло ми заяви, че в нета никой не може да докаже кой е първоавторът, и да не съм палила толкова, след като сама съм си пуснала стиховете из интернет. Разгеле, накрая се разбрахме (мисля, че даже някъде тук из форума съм публикувала преписката), а той пусна съобщение в сайта си да се цитират авторите на стиховете, които се публикуват. Но от това, което видях снощи пак в неговия сайт, картинката си е старата, както преди съобщението и преди скандала. Същата е картината и в Сибир, нищо че за плагиатствата в този сайт се намесиха не само автори и то голям брой, но и редактори от Откровения.

Та.... за скептик, скептик съм, но ако има нужда някъде нещо да се помогне, стига да не е свързано с разход на много време (защото това е нещото, което най не ми стига :) ), готова съм да помогна. 
« Последна редакция: 19 декември 2011, 21:24 от andrina_mark »

andrina_mark

• Луд форумджия
« Отговор #11 -: 19 декември 2011, 20:06 »
Ето това има като опция в Нетлог за нарушение на авторски права. но процедурата е толкова тромава, че май трабва да се намесят и по-висшестоящи органи от редакторите на литературните сайтове. Не стига това, а и определено ще се води кореспонденция на иностранен език, та ако някой се навие, нека да се заеме с нея. За нас остава да потърсим съдействието на тези, които трябва да не си затварят очите пред такива сайтове. И мисля, че за тази цел ще се наложи доста литературни сайтове да "скочат".

Искам да съобщя за нарушение на авторските права

Имайте предвид, че нарушението на авторските права е сериозно нарушение и че съобщаването за злоупотреба без основателна причина, или разпространяването на клевети може да доведе до законови последствия в зависимост от държавата, в която живеете. Затова, преди да докладвате за злоупотреба в Нетлог се уверете, че това, което сте открили в сайта наистина е нарушение на авторските права.
Ако не сте сигурно дали правата или авторските ви права са нарушение, първо се консултирайте с адвокат.
Авторските права на публикувани текстове са валидни в продължение на 70 години (това може да подлежи на промяна в зависимост от държавата, в която живеете). При условие, че авторството е неоспоримо, авторът на творбата притежава правата за тази творба и има право да бъде награден за това. Авторското право може да бъде прехвърлено на трети лица (т.е. фирма, институция) като това декствие трябва да бъде извършено в писмен вид.
Ако сте забелязали нарушение на авторскит права, което засяга ваш авторски текст или снимки, трябва незабавно да се свържете с лицето, което е публикувало тези материали и да му съобщите, че не сте предоставяли съгласието си за публикуването им. Същото лице трябва да премахне материалите в разумен срок. Ако това не се случи, помолете Нетлог за съдействие по въпроса.
За да направите това, моля изпратете писмо на Нетлог, за да докладвате за нарушение на авторските права. Изпратете го на:

Netlog
E. Braunplein 18
B-9000 Ghent
Belgium

Или можете да ни изпратите писмо на abuse-bg@netlog.com.

За да дадете възможност на Netlog да вземе необхоимите мерки, за да защити вашите авторски права, е необходимо да ни предоставите цялата информация относно вашата идентификация (ако това е необходимо) и доказателство, че притежавате авторски права. Затова писмото ви трябва да съдържа следното:

1. Кракто описание на това, че сте открили материали в Netlog, които вярвате, че нарушават авторските ви права (или правата на някой друг) (включително всички свързани с това линкове в Netlog).

2. Държавата.-ите, където е регистрирано авторското ви право или където то е в законна сила.

3. Начинът, по който е засегнато авторското ви право (например копиран е звукът, цялото видео е копие на оригинална творба, създадена от вас, даден блог е с текст, написан от вас и ен съдържа верни цитати или кредити, някой е публикувал снимка, направена от вас и т.н.)

4. Видът на творбата, чиито авторски права са нарушени (например филм, музика, книга и т.н.). Постарайте се също така да включите и линкове към оригиналната творба , както и творбите, които са в нарушение на авторските права в Netlog. Моля, включете и информация за публикуването (например заглавие, издател, дати и т.н.) , както и всякакви други материали, които доказват авторското право.

5. Информация за контакт с вас (за предпочитане е e-mail адрес). Имайте предвид, че Netlog може да използва тази информация, за да се свърже с лицето, което е предотавило материалите и съдържанието.
Най-накрая, ще бъде нужно да завършите молбата си със следното твърдение: "Долуподписаният, [трите ви имена], вярвам, че употребата на авторски материали, описана по-горе, е незаконна и неразрешена нито от мен в качеството си на автор/издател, притежателят на авторски права, или трети лица, които притежават законното право да действат или предоставят разрешения от негово/нейно име."

Моля, включете цялата изискуема информация. В противен случай разглеждането на доклада ви може да се забави.

Тагове: незаконен, публикуване, неразрешено, авторско, право, материали, нарушение
« Последна редакция: 19 декември 2011, 20:09 от andrina_mark »

Heart_of_Fire

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
« Отговор #12 -: 19 декември 2011, 21:20 »
Здравейте и от мен!
Оказа се, че и аз като Андрина имам достъп до профила на въпросния господин. Започнах да копирам всичко публикувано в блога наред, без значение какво е. Ако някой има желание и възможност да ми помогне, ще съм му благодарна. Ако ли не, ще копирам всичко на един .doc-файл и ще ви уведомя отново в темата. :)

Ако мога да бъда полезна с нещо друго, можете да се свържете с мен по и-мейл или скайп :)

« Последна редакция: 19 декември 2011, 22:46 от Heart_of_Fire »

Heart_of_Fire

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
« Отговор #13 -: 19 декември 2011, 22:49 »
Здравейте отново :)
Току-що приключих с копирането на всички публикации от блога. Не съм подбирала само стиховете, за което се извинявам.

Swestan ми даде идеята да кача документа с копираните произведения в dox.bg, за да може всеки, който има интерес, да си го изтегли и да го прегледа.

Ето и линк към копираните и качени в блога публикации - http://dox.bg/files/dw?a=febdb67fce
Линкът ще е активен до 2. Януари 2012 г.

Ще помоля всеки, който има желание да помогне, да прегледа документа и ако разпознае някое от произведение и/или автор - да сигнализира!

« Последна редакция: 19 декември 2011, 22:54 от Heart_of_Fire »

Nelsan

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
« Отговор #14 -: 19 декември 2011, 23:29 »
Това е на Станка Пенчева

ЗА ЛЮБОВТА
Wednesday, 7 September 2011 в 14:23
Не съм ограбен, опустошен.
Нима се свършва огънят,
защото някого е грял?
Нима пресекват изворите чисти,
защото някой ожаднял
е дълго пил
и тръгнал си, нехайно е свалил
във кладенчето камъни и листи?
Избистри се душата ми.
Изтласка
мътното и гнилото.
И бликат пак водите ласкави
с предишна сила.
Не се прощава.
Но се надживява.
Ако на този свят
са вземали от тебе -
значи си богат.
А взелият е беден.

Това е мисъл на древен мъдрец, не помня Сократ ли беше или Аристотел, но ще се поразровя и ще го открия.
Човек умира два пъти .
Веднъж-когато го напусне любовта
и втори път когато той напусне света.
Каква страшна смърт е
изгубването на чувството
и колко по лесно е само да си умреш.

Отново Станка Пенчева
ЗА ТЕБ
Thursday, 8 September 2011 в 21:51
Толкова те дирих,че земята ...
заприлича цялата на теб...
Толкова те исках ,че нарекох

с името ти всяка моя вещ...

Има ли те ?...Или те измислих...

И отново Станка Пенчева, явно му е слабост на човека.
Sunday, 11 September 2011 в 16:06
Така съм създаден,
че предпочитам -
Да се усмихна, вместо да се намръщя,
Да погаля — вместо да ударя,
Да повярвам — щом ме погледнат в очите.
Много пъти са ме лъгали.
Дори най-скъпите, най-близките.
Обичта ми са тъпкали
С думи са ме оплитали —
И пак ме гледаха в очите.
Може още сто пъти да ме излъжат.