Миниконкурси за разказвачи

Автор Тема: Миниконкурси за разказвачи  (Прочетена 849 пъти)

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 939
Миниконкурси за разказвачи
« -: 25 септември 2019, 16:43 »
Здравейте.
Едно време имаше такава огромна тема със същото име и от там почна всичко. :)
Тук може да се дискутират нещата около конкурсите в проза.
Те вече имат своята традиция и напредък, но има още къде да се развиват, както и да се привличат нови автори, а старите - доусъвършенстват.
Не забравяйте, че това е основната цел, така че се замислете всеки път преди да реагирате емоционално. Наградата я получава всеки, осъзнал грешките си и самоусъвършенствал се до едно по-високо ново.

Почвам с новината, че модераторската функция се поема от самотния-вълк (Севделин Порчев) на мястото на perperikon (Пер Перикон).
Пер си остава създател и основен идеолог на поредицата, но изпълнителните функции ще се изпълняват от самотния-вълк. По мои наблюдения той е адекватен и точен при коментарите си под произведенията участници. Смятам, че трябва да има по-голяма цедка и по-високи критерии за допускане до участие и така да се вдигне и новото. Очакванията ми са, че новият модератор ще декласира доста повече произведения, като нека оставя авгумента си в коментар, това би било ценно за всички автори.
Моля, след приключване на предизвикателство, победителите, да му пишат с предложение за новата тема.

Ambrouse

• Маниак
  • Публикации: 82
Re: Миниконкурси за разказвачи
« Отговор #1 -: 26 септември 2019, 11:18 »
Предлагам, докато тече конкурсът, участниците да не могат да пускат коментари под собствените си произведения. Обясненията относно текста, както и обясненията в любов, могат да стават после. Лично мен номерата за генериране на интерес ме дразнят. Хубаво е всички участници да са равнопоставени. 

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 601
« Отговор #2 -: 26 септември 2019, 12:41 »
Аз също имам предложение за разширяване основните правила на предизвикателствата:

Предлагам да се забрани да се публикуват продължения на участващи в конкурсите разкази до приключване на гласуването.
Предлагам да се забранят линкове в последващи произведения към участващ разказ в текущо предизвикателство, до приключване на гласуването.
Предлагам да се забранят всякакви линкове  в участващ в предизвикателство разказ, било към стари произведения на автора, към музика, или към снимки и видеоклипове.
Смятам, че използването на горните прийоми създава предимство и неравнопоставеност спрямо останалите участници.

Подкрепям предложението на Стефан. Дори бих предложил ограничаването видимостта на всякакви коментари под участващи в предизвикателствата разкази, до приключване на гласуването. Т.е. всеки да може да коментира и преди крайния срок, но коментарите временно да не се появяват.
П.п. Идеята вече е лансирана и от други участници, в други теми. Тя не е моя, само я подкрепям.

« Последна редакция: 26 септември 2019, 14:26 от perperikon »
Един IP адрес - един глас за произведение!

самотния-вълк

• Закоравял потребител
  • Публикации: 30
« Отговор #3 -: 26 септември 2019, 14:33 »
Поради започналата дискусия за промяна в общите правила за предизвикателствата, ще изчакам един ден с обявяване на новата тема за разказ

Ambrouse

• Маниак
« Отговор #4 -: 26 септември 2019, 19:31 »
Това ще е дискусията за съжаление. Масата не иска да се променя нищо. Не иска и да има критични коментари към произведенията. Хората обичат да си пишат и да си чешат егото един друг. При последния конкурс от няколко повърхностни погледа се нагледах на куци, недомислени изречения. Всъщност се съмнявам, че никой не забелязва графоманските изпълнения. Не може ли да се сложи някаква отметка Критика за онези които наистина искат мнение за произведенията им?

Bistra_Stoimenova

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 13
« Отговор #5 -: 26 септември 2019, 21:51 »
Това ще е дискусията за съжаление. Масата не иска да се променя нищо. Не иска и да има критични коментари към произведенията. Хората обичат да си пишат и да си чешат егото един друг. При последния конкурс от няколко повърхностни погледа се нагледах на куци, недомислени изречения. Всъщност се съмнявам, че никой не забелязва графоманските изпълнения. Не може ли да се сложи някаква отметка Критика за онези които наистина искат мнение за произведенията им?

Ето това е добра идея - да има такава възможност :) +1 за идеята за отметка "критика" :)

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #6 -: 28 септември 2019, 11:50 »
Един въпрос към задаващия темата "История от бъдещето". Тъй като е подчертано, че разказът трябва да е научно-фантастичен, да се развива в бъдещето, да има ракурс към настоящето или миналото, значи ли това, че повтаряме темата за Пътуване във времето, само че в бъдещето?

limeruna

• Маниак
  • Публикации: 95
« Отговор #7 -: 29 септември 2019, 10:00 »
И аз не разбрах каква точно е темата, но се чудех дали да питам.

"неочаквана среща в бъдещето с някого, с когото сте се разминали в настоящето, или пък "среща" с неочаквано доказателство, което ще промени знанията ти за върхов момент от историята, или сблъсък на на светове - ти решаваш! Любовна, философска, хумористична, военна и т.н. - ти решаваш! Единственото условие е да е научно-фантастична и да отговаря на изискванията за разказ!"

Може би е хубаво да се доуточни, защото в този вариант ми се струва, че просто няма тема. Аз поне не мога да разбера каква е темата. Просто разказът трябва да е научно-фантастичен, така ли? Щом е научна фантастика, то ще има сблъсък на светове. Изброените с „или“ насоки са твърде общи.

Научна фантастика е трудно да се напише, без да има сблъсък на светове.

И още нещо ме интересува. Тези теми в предизвикателствата имат за цел просто да вдъхновят авторите да напишат своя текст, или трябва да се спазват?

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #8 -: 29 септември 2019, 12:16 »
Е, аз не посмях да си призная публично, че не разбирам темата, за да не се изложа, но сега, след като не съм първият "изложил се", го правя. Имам чувството, че така подробно зададена, темата описва вече написан разказ и узаконява неговото публикуване. Не е това целта на предизвикателствата. Съжалявам, не ме бройте за тази тема! Нечестните прийоми не са по вкуса ми. Като онези продължения на спечелилия разказ с линковете към него. По същество участието на спечелилия предизвикателството беше с три разказа, като гласовете се събираха на едно място. Честна игра? Да бе!
« Последна редакция: 29 септември 2019, 15:20 от perperikon »

самотния-вълк

• Закоравял потребител
« Отговор #9 -: 29 септември 2019, 12:34 »
Писал съм на задаващия за разяснения

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #10 -: 29 септември 2019, 12:50 »
Това е поредният прецедент от този автор. Никой досега не е задавал толкова подробна и насочваща тема. Да, по правилата е. Но онова гадно чувство за нечестност остава.

Bistra_Stoimenova

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 13
« Отговор #11 -: 29 септември 2019, 18:25 »
Може ли когато авторът отговори, да вземете и да оправите описанието?

Да се включа и аз в кръжока "нямам идея какво иска да каже тази тема"...

Ambrouse

• Маниак
« Отговор #12 -: 29 септември 2019, 19:19 »
Направо ми се ще учтиво да помоля за смяна на темата, за да няма дублиране в два поредни конкурса.

самотния-вълк

• Закоравял потребител
« Отговор #13 -: 30 септември 2019, 09:11 »
Нанесох уточнения. Дано е по-разбираемо

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #14 -: 30 септември 2019, 09:30 »
 Разбираемо ли?! :banghead:

"неочаквана среща в бъдещето с някого, с когото сте се разминали в настоящето, или пък "среща" с неочаквано доказателство, което ще промени знанията ти за върхов момент от историята, или сблъсък на на светове.

Единственото условие е да е научно-фантастична.

"История в смисъл на нещо, което е било, а в бъдещето - променена,  видяна и  пречупена през призмата на автора."

« Последна редакция: 30 септември 2019, 09:51 от perperikon »

: ??:??