Дискусия: оценки и обратна връзка

Автор Тема: Дискусия: оценки и обратна връзка  (Прочетена 1473 пъти)

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 966
Дискусия: оценки и обратна връзка
« -: 25 февруари 2020, 10:40 »
Здравейте, мислех си как да подобрим системата за обратна връзка и оценяване в сайта, така че да е по-ефективна и да се намалят някакви дразги от сорта "защо някой ми е писал единица".
Ето първо проблемите:
- оценяване на творбите от 1 до 5 - на теория е страхотно,  но на практика се получава така, че почти всички оценки са 5-ци, и друга, по-малка част - 1-ци.
- целта на бутончето "в любими" беше хората да си добавят там неща, които са им изключително харесали и биха препрочели отново след време, обаче този бутон се използва масово за "лайкване" и показване отношение към автора, тъй като той получава обратна връзка, кой го добавя в любими.
- няма добър начин към момента, дори и чрез изкуствен интелект, системата да изчислява рейтинга на дадено произведение, а това ни е важно. Също така системата трябва да може да препоръчва произведения индивидуално на всеки читател, според това, какво той харесва.

Ето и предложения:
- премахване изцяло функционалността за оценяване от 1 до 5.
- въвеждане на нов бутон, подобен на фб бутона "Like", с който читателя може да даде бърза обратна връзка. Тук за да не се злоупотребява, а и да има повече смисъл от това действие, лайка ще е обвързан със споделяне във фейсбук. Тоест, натискаш бутон "Like", излиза ти прозорец за споделяне, и след споделянето ти приема лайка и авторът получава обратна връзка. Споделянето също е много важно за автора и така произведението му ще достигне до повече хора.
- Бутона за любими ще е малко по-дискретен. Мисля, че ще е добре читателя да може да си създава списъци и да си добавя произведения там, като "Любими" и "За по-късно" са служебно създадените такива. Подобно нещо съм виждал в Youtube.
- Крайна оценка на произведението няма да се формира от средно аритметичното на дадените оценки, както е сега, а ще е базирана на алгоритъм и изкуствен интелект и ще се нарича Рейтинг.
Начина на изчисляване няма нужда да е публично описан и ще се изменя във времето, тоест този рейтинг ще е динамичен.

Давайте предложения, не казвам, че нещата ще станат бързо, но поне да са избистрени.

DPP

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: Дискусия: оценки и обратна връзка
« Отговор #1 -: 25 февруари 2020, 14:02 »
Защо непременно "лайкването" да е обвързано с качване във фейсбук? Ако някой няма фейсбук, то няма да може да харесва тук произведение ли? Или пък някой може да иска да хареса, но да не споделя на страницата си.
Не може ли споделянето да е отделен бутон, различен от харесването?

Mazaco

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 18
« Отговор #2 -: 25 февруари 2020, 14:21 »
Ох, това бутонче "любими"! Мен лично понякога ме е страх да го натисна, за да не си помислят нещо друго. Защо пък да не се използва за лайкване, и защо ако целта на "любими" е била друга, то е видимо за всички още от списъка с произведения. Освен това този бутон играе и друга роля, например в конкурсите, когато две произведения имат еднакъв брой гласове, печели този, който добавен повече пъти в любими.
А гласуването от 1 до 5 е наистина излишно.
Не можах да схвана това със споделянето във Фейсбук? А който няма профил там, а иска да лайкне?
И да, рейтингът на една творба не трябва да зависи от потребителите на сайта, но от кой тогава?

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #3 -: 25 февруари 2020, 14:46 »
За изискването да шернеш за да ти отчете лайка сте прави - не всеки има фейсбук акаунт.
Обаче това шерване е супер важно за всички. Трябва по някакъв начин читателите да бъдат насърчени да го правят. Някакви идеи?

stormwatch

• Закоравял потребител
  • Публикации: 25
« Отговор #4 -: 25 февруари 2020, 15:16 »
На мен досегашната система с "Любими" и поставянето на оценки от едно до пет ми се струва удачна и не виждам смисъл да бъде променяна (то като във футбола- когато играта върви не е нужно да се правят смени :) ).
Единствената ми забележка е може би към поставянето на единици. Сещам се, че навремето някой тук беше предложил поставянето на негативни оценки да бъде обвързано с коментар. Например- решаваш да "изпраскаш" на някой ниска оценка (защото те е погледнал лошо, профилната му снимка не ти харесва или просто имате няк'ва дразга отпреди 20-30 години, мамицата му :) !) и в момента, в който вършиш това свое пъклено дело, системата да ти изписва нещо от сорта:" За да поставите единица, моля обосновете се с коментар!". Сериозно- мисля, че това ще бъде от полза и ще намали броя на анонимните хейтъри или на баналните оправдания от типа:" Ох, в момента мятам едно пиле с картофи на фурната и натиснах "едно" без да искам!" или "Мислех, че слагам петица, ама то се оказа, че било единица" :) ...

meteor

• Маниак
  • Публикации: 88
« Отговор #5 -: 25 февруари 2020, 19:17 »
Това звучи оптимистично :) Но не вярвам да се случи. Звездичките на практика играят ролята на "оценки"... Е - хубаво - щом ще си играем на учители и ученици - по-добре да се създадат бележници на всеки автор - по подобието на грамотичките. Би било супер - някой да ми каже - дай си бележника :) хахахаха.  Това беше шега - сега сериозно си казвам мнението: Оценяването носи само негативи на авторите и служи за избиване на комплекси от оценяващите. Има хора си пишат двойки и тройки за кеф. По-големите тарикати поставаят "тройки" или "четворки" за да се правят на обективни. Единствената истинска оценка на всеки автор е тази, която ще му даде обществото, след много години. В творчеството има доста странности, екстравагантности и понякога човек се чуди как някакъв творец поставил един банан на стената и го е продал по време на изложбата си за доста пари. Критерии за оценка на творчество няма! В сайта трябва да има опция: Ако искаш да прочетеш произведението на някого - да плащаш някаква дребна сума за това. (примерно 5 стотинки) - разбира се автора да може да "отключва" или да направи платен свой пост по негово си осмотрение.  Така ще има респект към всеки автор. А ако някой получава само слаби оценки - няма да издържи и ще си замине. Заминаващия е може би потенциален гений - който би дал много за други хора и би претърпял развитие във всяко отношение. Двойките могат само да го откажат от творчеството завинаги - което е доста жалко.
« Последна редакция: 25 февруари 2020, 19:22 от meteor »

самотния-вълк

• Закоравял потребител
  • Публикации: 38
« Отговор #6 -: 25 февруари 2020, 19:37 »
Георги, това със споделявено и лайкването е пълна глупост. Тук чета и харесвам. Или не. По принцип аз рядко поставям оценки. но, да кажем, че някое произведение ме е впечатлило и искам да го харесам, лайкна тук. По каква логика трябва да го споделям в личния си профил във фейсбук? Ами няма такава. Това си е за тук, онова си е за там. В оня профил може изобщо да не искам да се знае за тази ми регистрация. Та... системата си е добра, съвършенна няма да се измисли. Недоволни винаги ще има. Все пак това е сайт за изкуство, не детска градина. Предполага се, че тук се изявяват зрели, улегнали хора, които няма да си загубят съня от двойка или критика. Всъщност опитът ме е начучил, че не е така, ама... (автоцензура).

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #7 -: 26 февруари 2020, 10:43 »
ок, няма да има такова обвързване. Но как да стимулираме шерването?
Мислете не само като читатели, а и като админи и автори, за тези две групи шерването е от изключително значение в съвременния интернет.

Mazaco

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 18
« Отговор #8 -: 26 февруари 2020, 12:00 »
На първо време, може да се опита чрез добавяне на разширение за фейсбук бутон. Но не такъв какъвто има и в момента - на един ред 5 различни иконки на социални мрежи - а такъв по-голям, видим и приканващ да се натисне.

670301

• Закоравял потребител
  • Публикации: 30
« Отговор #9 -: 26 февруари 2020, 17:07 »
Аз съм за лайк и отделно при желание - за шерване във ФБ. Без оценки, особено пък по някаква скАла. И без това дадено произведение или се харесва или - пас (в болшинството от случаите).  :D

meteor

• Маниак
  • Публикации: 88
« Отговор #10 -: 26 февруари 2020, 19:49 »
Към Самотния вълк: (цитат) : "Все пак това е сайт за изкуство, не детска градина. Предполага се, че тук се изявяват зрели, улегнали хора, които няма да си загубят съня от двойка или критика. Всъщност опитът ме е начучил, че не е така, ама... (автоцензура)." Ами по-точно казано - не може и да бъде! И сме детска градина, а и другото - сам го казваш - нека погледнем в очите това, което е факт :) - Поздрави, Порчев!!

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #11 -: 05 март 2020, 11:32 »
Аз ги смених, я виж сега появяват ли ти се?

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #12 -: 09 март 2020, 10:04 »
Засега нищо яма да пипам, нека още хора да дават предложения преди това.
Сега ми е приоритетно нещо друго, дето отдавна замислям - да се направи така, че да може да се слуша аудио, докато си браузваш из сайта.
Винаги съм искал да си чета проза, докато си слушам музиката или радиото от сайта, като пътувам например.
Надявам се това да даде тласък на музиката и аудио прочитите в сайта.

: ??:??