Предложение за ново предизвикателство в проза

Автор Тема: Предложение за ново предизвикателство в проза  (Прочетена 11859 пъти)

Довереница

• Луд форумджия
  • Публикации: 218
Ще се опитам да си поиграя на предложения :) :

Имаме опция да повторим всичко по същия начин. Или същото начало без финала като всеки пише своя финал и съответно всеки публикува или се гласува за един от финалите и се публикува спечелилият, който слага и заглавие.
 Имам и  една нестандартна идея: Чрез жребий се определя реда на писането, а също и кой ще пише финала. Първият написва първата част, но вместо да я публикува я праща на втория, който пише своята част и заедно с първата я праща на третия и.т.н. пишещият финала накрая публикува цялата творба с обяснителни бележки за съавторство. Всички са изненадани... ( И започват да се карат) :) Така се избягва от лапите на програмата и контактите между участниците са само във форума.

Но има едно ако... Ако кандидатите за участие са примерно 15- 20.?! Евентуално биха могли да се разделят на отбори (по жребий) и да си работят според правилата и тогава ще има няколко творби...

Това ми беше вдъхновението откъм предложения (за тази вечер) Вие сте на ход:)
« Последна редакция: 20 август 2020, 01:12 от Довереница »

sauronboab

• Луд форумджия
  • Публикации: 151
Мисля, че за да е максимално отворен за участие, следващият етап може да се проведе в "бързи кръгове". Т.е. всеки кръг е едно микро-тридневно предизвикателство, в което може да участва всеки. Тези кръгове се състоят от 2 дни за писане на предложения и един за гласуване, победителят в микрокръга става продължител на разказа, а останалите произведения може да бъдат ползвани за идея на развитие на разказа в следващите (микро)кръгове.

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 623
...Чрез жребий се определя реда на писането, а също и кой ще пише финала. Първият написва първата част, но вместо да я публикува я праща на втория, който пише своята част и заедно с първата я праща на третия и.т.н. пишещият финала накрая публикува цялата творба с обяснителни бележки за съавторство...
Тази идея не ми допада особено. Примерно, както бях четвърти по ред, четях всяка част преди моята, въображението ми работеше и на практика "пишех" на ум всяка следваща част. А с това предложение само ще си гледаме пощата и ще чакаме. А когато дойде писмото, ще сме неподготвени и вероятно ще се панираме от краткия срок, който е даден. Същото важи и за публиката, която следеше, очакваше и се вълнуваше от поредните части на разказа. А иначе би получила един готов разказ, без тръпка, без очакване, който ще се различава от останалите в реката от разкази само по това, че е писан от няколко човека.
« Последна редакция: 20 август 2020, 10:42 от perperikon »
Един IP адрес - един глас за произведение!

perperikon

• Форумен лъв
Мисля, че за да е максимално отворен за участие, следващият етап може да се проведе в "бързи кръгове". Т.е. всеки кръг е едно микро-тридневно предизвикателство, в което може да участва всеки. Тези кръгове се състоят от 2 дни за писане на предложения и един за гласуване, победителят в микрокръга става продължител на разказа, а останалите произведения може да бъдат ползвани за идея на развитие на разказа в следващите (микро)кръгове.
Тази идея ми допада, с няколко дребни забележки и уточнителни въпроси. 2+1 дни като срокове са добро предложение, но само ако има нон-стоп публикуващ редактор. За съжаление такъв няма, а не всички сме Автори+. Понякога минават и по 24 часа преди да се публикува качен разказ. Това автоматически съкращава срока наполовина. А да прочетеш поредната част, да измислиш и напишеш продължение за оставащите 24 часа е трудно, да не кажа невъзможно.
Какво става с участника, спечелил поредната част? Ще има ли право да продължи нататък да участва в предизвикателството? Ако има такова право, няма ли да има недоволни, че едни и същи участници печелят? Ако няма такова право, след като веднъж вече някой "изгърми патроните", дали няма да започнем да се ослушваме, за да се добутаме по към финала?
А какво става, ако никой не успее или не иска да участва в поредния кръг?
При отворен за участие разказ, значи ли това, че ще е безкраен? Кой ще определи кога е финалът? Няма ли така да се разводни идеята и да се превърне в една сапунка от типа на "Дните на нашия живот" (сериалът от 1964-а, който всъщност осмиват в "Приятели")?
Със сигурност ще възникнат и нови въпроси по това предложение.
« Последна редакция: 20 август 2020, 10:47 от perperikon »

perperikon

• Форумен лъв
...Или същото... като всеки пише своя финал и съответно всеки публикува или се гласува за един от финалите и се публикува спечелилият, който слага и заглавие.

Засега това е най-смисленото предложение за промяна. Ако изобщо се нуждаем от промяна на всяка цена.

perperikon

• Форумен лъв
Ако нещо може да се промени?...
Дали няма да е по-добре всеки от заявилите участие да напише Начало и да определи жанра и да изберем едно от тях? Примерно - криминале, любовна история, фантастика, мистерия и т.н. Не модераторът, а ние участниците, и да изберем с гласуване помежду си. Без и да намесваме публиката в това.

sauronboab

• Луд форумджия
Тази идея ми допада, с няколко дребни забележки и уточнителни въпроси. 2+1 дни като срокове са добро предложение, но само ако има нон-стоп публикуващ редактор. За съжаление такъв няма, а не всички сме Автори+. Понякога минават и по 24 часа преди да се публикува качен разказ. Това автоматически съкращава срока наполовина. А да прочетеш поредната част, да измислиш и напишеш продължение за оставащите 24 часа е трудно, да не кажа невъзможно.
Какво става с участника, спечелил поредната част? Ще има ли право да продължи нататък да участва в предизвикателството? Ако има такова право, няма ли да има недоволни, че едни и същи участници печелят? Ако няма такова право, след като веднъж вече някой "изгърми патроните", дали няма да започнем да се ослушваме, за да се добутаме по към финала?
А какво става, ако никой не успее или не иска да участва в поредния кръг?
При отворен за участие разказ, значи ли това, че ще е безкраен? Кой ще определи кога е финалът? Няма ли така да се разводни идеята и да се превърне в една сапунка от типа на "Дните на нашия живот" (сериалът от 1964-а, който всъщност осмиват в "Приятели")?
Със сигурност ще възникнат и нови въпроси по това предложение.
Срокът за гласуване може да започва да тече от часа на публикуване на съответно последната творба заявила участие. Като гласуване преди това не бива да е позволено. Освен това, мисля че и гласуването за избрана творба от кръг трябва да е разрешено само за участвали в предизвикателството. Това ще стимулира участието в предизвикателството и ще намали възможността за приятелски вот. Участник, спечелил част не бива да има право да участва в следващият кръг, но може да се върне от по-следващия.
Броят на дописванията (кръговете) може да се посочи от победителя в първият кръг или да е равен на броя на участниците в първия кръг (като при нас) или общия брой на всички включили се.

П.С. Разбира се, това мое предложение за кръговете го предлагам, защото предизвикателството се затваря за нови участници в самото си начало и това буди недоволство. Сигурно има и други начини това да се избегне, но за това е и дискусията.
« Последна редакция: 20 август 2020, 11:48 от sauronboab »

stormwatch

• Закоравял потребител
  • Публикации: 25
Хора, и преди го казах, ама- много почвате да усложнявате всичко. Добавяне на нови кръгове, гласувания (защо гласувания?- нали първоначалната идея беше да се пише просто за забавление, без класирания, гласувания и състезания под каквато и да била форма :) ), нови и нови правила. Идеята си беше много проста- пуска се тема във форума, че се набират желаещи за предизвикателство "Общ разказ", който иска се записва, тегли се жребий и всеки почва да си пише своята част в определения срок. Накрая пак чрез жребий един пише финала. И някак това "печелене" на нещо си в точно този формат "Общ разказ" (който пак казвам, беше "роден" като идея за забавление) ми "боде очите" :) .

От посочените нововъведения ми се струва уместно само това участниците да се разберат първоначално (ако трябва и на "Лични съобщения", а може и публично във форума) какъв ще бъде жанра на бъдещия разказ- може би така ще им бъде по-лесно да се ориентират в обстановката и всеки ще може да си прецени дали да участва. Не искам да звуча като някакъв критикар- просто разсъждавам от гледна точка на четящ потребител. С подобни усложнявания на регламента вероятността накрая цялото предизвикателство за съвместен разказ да се превърне в една голяма каша сериозно се увеличава :) ...

sauronboab

• Луд форумджия
От гледна точка на читател, наистина е така. Проблемът е, че който не успее да се включи в началото, трябва да изчака до следващият разказ. Това имах в предвид с предложението, макар и изложено по много неразбираем, навярно начин. Иначе, колкото по просто, толкова по-добре. Майсторството в измислямето е в това, накрая всичко да изглежда все едно не изисква много усилия.

stormwatch

• Закоравял потребител
  • Публикации: 25
Да, според мен проблема с участието може да се реши по следния начин. Забелязал съм (е, предполагам и не само аз, де :) - прозвучах сякаш съм най-наблюдателния тип на света :) ), че когато се обяви ново предизвикателство (без значение дали е проза, фотография, колажи и т.н.) темата стои с големи, цветни букви точно на началната страница на сайта за определен период от време (май два-три дни) и после се прехвърля вече с по-малки буквички надолу, при другите предизвикателства. Та, Админ (или модераторите) могат да направят нещо такова и с идеята за общия разказ. Да излиза нещо като реклама, пак с тия големи букви (например нещо от сорта:"Набират се желаещи за участие в писане на общ разказ"), което обаче да стои с тия големи букви и да се набива в очите през ЦЕЛИЯ период (ден, два, седмица) докато тече записването на участниците. И това да си бъде поставено на началната страница, където е полето за логване. Та, който вече и при това положение не успее да се запише (въпреки желанието си) -ами, явно не му е било писано да участва в предизвикателства за писане на общ разказ :D ...

esenna

• Форумен лъв
  • Публикации: 263
  • откровена до болка
Най-много ми допадна идеята за общ разказ - така както се случи първият ни общ разказ, но  с индивидуални финали - гласуване, и който спечели определя заглавието. Имам само едно предложение - гласуването да става само между участниците в общия разказ, така както стана за заглавието т.е. да вкараме само едно ново нещо, м?

esenna

• Форумен лъв
  • Публикации: 263
  • откровена до болка

Какво става, пак ли зациклихме? Или е ваканция?

: ??:??