Авторско право върху коментарите

Автор Тема: Авторско право върху коментарите  (Прочетена 1966 пъти)

lyr

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
Здравейте! Този сайт е наистина много интересен и тук са събрани наистина доста творци във всякакви жанрове, изключително грамотни и интелигентни хора. Направи ми впечатление обаче, че има един съществен недостатък, за който писах на администратора и няколко модератори, но без съществен резултат. Основно правило тук е че творбите са собственост на техните автори - и така трябва да бъде - те могат да ги редактират и трият. Авторите тук обаче пишат и много коментари, които са също толкова тяхна собственост и би трябвало да могат да ги редактират и трият (много пъти дори самите коментари са произведения). Оказва се обаче, че това може да се случи само няколко минути след като са написани, или ако автора има статут Автор+. Ясно е че това са правила на сайта, но няма как тези правила да противоречат на Закона за авторското право и сродните му права. Това просто е незаконосъобразно меко казано. Никъде в посочения закон не е споменато, че авторът трябва да плати, за да може да упражни право си върху това което е написал или има ограничение от няколко минути за тази цел. Всички ние Автори и Творци се радваме да присъстваме в този сайт, защото тук се обогатяваме и развиваме, затова искаме да направим това място още по-добро и удобно за всички. Ето защо се обръщам с молба към всички компетентни по администрирането на сайта да отстранят този проблем, за да може всеки Автор по всяко време да има контрол върху написаното от него, както би трябвало да бъде според Закона за авторското право и сродните му права, приет от законодателя в Република България. Благодаря от сърце, желая вдъхновение на всички!

meteor

• Маниак
  • Публикации: 88
Re: Авторско право върху коментарите
« Отговор #1 -: 07 август 2020, 23:14 »
Страданието извисява твореца, :) Авторското право не е за всяка уста лъжица. Но и за това има решение. Пишете повечко и изисквайте разговор - а не - мълчаливост. Народа може всичко Тук има доста мълчаливковци :) Пишете си - на никого не пречите :)  Ама трябва поне 50 човека да пишат по проблема - и тогава започват чудесата :)

maistora

• Публикуващ редактор
  • Маниак
  • Публикации: 91
« Отговор #2 -: 08 август 2020, 03:37 »
Коментарите не се разглеждат като лит. творби. Не че не могат да бъдат и творби. Понякога творби се раждат в коментарното поле. Ако някой смята своите за такива, да ги публикува на авторската си страница. Там е мястото на творбите. Ако покриват изискванията, ще бъдат одобрени. Правилникът забранява повторно публикуване на творби. Не се счита за повторно, ако публикуването е от коментар на авторската страница. Има такива случаи. Редактирането е право на всеки автор, но то дава възможност и за злоупотреба. Възможна е подмяна на цялото съдържание и на заглавието също. Затова има повторно одобрение на редактираните. Ако всеки сам си редактира коментарите, би трябвало редактираните да бъдат поглеждани от редакторите на разделите. За избягване на злоупотреби - обиди, клевети, реклами, пропагандиране на расизъм, наркотици и т.н.т. Предполагам, е възможно въвеждането на такава опция.
Редактиране и/или триене на коментари сега се извършва (безплатно) от редактор по искане на потребителите. Не са много такива случаи. Не е отказано на никого.
« Последна редакция: 08 август 2020, 03:50 от maistora »

meteor

• Маниак
« Отговор #3 -: 08 август 2020, 07:40 »
Хаха - не отказано на никого... 100 писма ти бях написал да ми изтриеш някои неща - минаха месеци - така и не ги изтри. Целия правилник е за ремонт. Вие редакторите и каквито сте там също тр да спазвате някакви правила !!! Например - да не влачите отговори на писма повече от 2 дена - и да бъдете санкционирани! Защото безгрешни няма! И има и друг пооблем - някои коментари са "свидни " на авторите и не биха искали да ги трият. Кой модератор трие избирателно?? И между другото - Краси - на каква поща тр да ти пише човек - че да реагираш - май нямаш вече поща :)

meteor

• Маниак
« Отговор #4 -: 08 август 2020, 09:01 »
Говориш глупости Аркси! Не ми се меси в авторствеото - защото не ти са ясни нещата. Изтрий "ще я пазя" и всичко свързано с мен" и пак ще поговорим! Ама не да ги криеш в архива си! и после такива едни номерца дето на мен не ми минават. Аз съм вложил труд - и имам права върху ИЗПЯВАНЕТО НА ТЕКСТОВЕТЕ ТИ! Ясен ли съм - пълна нейнформираност имаш. ПЕсните ще ги качвам защото съм отделил от живота си за да ги правя! И си имам съотв права! А ти си спомни какви клетви даваше пред сайта - преди да н аправя всяка песен - свързана с твой текст. Сега ще си кротуваш - ще стискаш зъби  и ще си носиш кръста.
а ако толкова много ти се трие - изтрий общата ни песен с ме6! Там също имам права! Стиска ли ти да я изтриеш?? хахаххаа
изтрила си моята версия на Приятелка - кой ти дава право да триеш моя труд>>>>??? КОй! ти ли си композирала, пяла и свирила?? Само можеш да си мечтаеш! Всяка неправда трябва да се коригира! Сега си трай! Че да не те метна за авторски права! (или щото веси написа че й харесва - дай сега да трием?? смешна си - нещо повече- трагикомична си аркси! Не се гаси туй що не гасне!
« Последна редакция: 08 август 2020, 09:09 от meteor »

meteor

• Маниак
« Отговор #5 -: 08 август 2020, 09:18 »
ти ли ме уволняваш бре?? Уволнява се човек - на когото е плащано! Ама ти тези неща не ги разбираш! Банкет ще дам за целия сайт - ако се дистанцираш от мене и не ми ръсиш "отровата си" - никога вече не искам да говориш с мен - под никаква форма! Дистанция и това е!! Много моля - всичко свърши!От твоето "приятелство" ми идват всички проблеми! Всяка втора дума ти е "Админ" как търпи това момче- не зная. Да не ти е някакъв подчинен?? Админ знае законите за авторското право - а ти тормозиш целия сайт с меправомерни претенции! Казах да стискаш зъби!@ Защото сама си направи всичко! И не само с мен постъпи подло! И с много др хора! Думата ти не струва и една стотинка!И моля - спазвй емоционална дистанция от мен! Не искам да те познавам! Спри да ме тормозиш психически.
Ще си стоиш с блокадата цял живот! НЯма да те отблокирам!
« Последна редакция: 08 август 2020, 09:36 от meteor »

maistora

• Публикуващ редактор
  • Маниак
  • Публикации: 91
« Отговор #6 -: 08 август 2020, 11:07 »
За коментари ставаше дума. Но авторите имат право да трият и творбите си. Някои не знаят как. Затова ще подскажа.
Триене на творби става чрез опция ,,Редактиране,. Авторът трие сам цялото съдържание и праща за повторно одобряване. Никой редактор не би одобрил празен лист. Така няма възможност за възражения от сорта: изтрил си ми и нещо, дето не съм искал.
Поща нямам само за Антоан, защото си го е заслужил. Не може да ми пише.  Останалите 100 000 потребители нямат такъв проблем.
Темата тук е за коментарите. Нека се придържаме към нея.

silvina84

• Глобален Модератор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 226
« Отговор #7 -: 08 август 2020, 11:10 »
Към Искра и Антоан:
Форумът не е арена, на която да си решавате личните проблеми. Имате си лични пощи, в които може да се разберете, зрели хора сте, а се държите като деца.
Ще изтривам всичко, което не се отнася по темите. Това е последно предупреждение.   

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 206
« Отговор #8 -: 08 август 2020, 12:15 »
Силви, сама ще си изтрия моите писаници.
Краси, благодаря, наистина беше ползено, вече зная :)
Краси, не става, опитах, пише че съдържанието е прекалено късо и не иска да пусне празен лист...

Съвсем празен може и да не става. Аз изтривам творбата. Пиша на нейно место "За изтриване" и нещата се случват

silvina84

• Глобален Модератор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 226
« Отговор #9 -: 08 август 2020, 12:26 »
Защо не си архивирате произведенията, вместо да ги изтривате? Какъв е смисълът?

Tera_inkognita

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
« Отговор #10 -: 08 август 2020, 20:20 »
Защо не си архивирате произведенията, вместо да ги изтривате? Какъв е смисълът?
Защото не всички имат статут Автор+.

lyr

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
« Отговор #11 -: 10 август 2020, 11:03 »
Коментарите не се разглеждат като лит. творби. Не че не могат да бъдат и творби. Понякога творби се раждат в коментарното поле. Ако някой смята своите за такива, да ги публикува на авторската си страница. Там е мястото на творбите. Ако покриват изискванията, ще бъдат одобрени. Правилникът забранява повторно публикуване на творби. Не се счита за повторно, ако публикуването е от коментар на авторската страница. Има такива случаи. Редактирането е право на всеки автор, но то дава възможност и за злоупотреба. Възможна е подмяна на цялото съдържание и на заглавието също. Затова има повторно одобрение на редактираните. Ако всеки сам си редактира коментарите, би трябвало редактираните да бъдат поглеждани от редакторите на разделите. За избягване на злоупотреби - обиди, клевети, реклами, пропагандиране на расизъм, наркотици и т.н.т. Предполагам, е възможно въвеждането на такава опция.
Редактиране и/или триене на коментари сега се извършва (безплатно) от редактор по искане на потребителите. Не са много такива случаи. Не е отказано на никого.

Така е, коментарите не се разглеждат като литературни творби, но все пак те са творби, собственост на техните създатели. Има много видове творби, освен литературни. Това че не се разглеждат по този начин не променя същността им. Не са много случаите на искания за триене на коментари по простата причина че процедурата за това е твърде сложна. За избягване на злоупотреби може да се въведе само опция за триене, въпреки че все пак тук са се събрали интелигентни и грамотни хора и не би трябвало да има такива случаи. Ако някой се стреми към злоупотреба, едва ли точно заключването на коментарите би го спряло. Мисля че все пак би било добре ако бутончето за триене на коментар е постоянно активно, а не само 10 мин. Благодаря и ползотворен ден на всички!

sauronboab

• Луд форумджия
  • Публикации: 152
« Отговор #12 -: 10 август 2020, 12:01 »
Основният проблем с изтриването и редактиране на отделни коментари е, че всички останали коментари, по някакъв начин свързани с него (повсняващи , цитиращи, опровергаващи го и т.н.)  остават "увиснали" и следователно също е по-удачно да бъдат изтрити.

meteor

• Маниак
« Отговор #13 -: 10 август 2020, 12:46 »
 Има три неща за фундаментална промяна/ Тоталитарния правилник - и още две личности - които пречат! Всъщност помагат сайта да се сгромоляса :)
« Последна редакция: 18 август 2020, 10:50 от meteor »

: ??:??