Лекарства превръщат сока от грейпфрут в смъртоносно питие!

Автор Тема: Лекарства превръщат сока от грейпфрут в смъртоносно питие!  (Прочетена 3836 пъти)

James Hetfield

• Форумен лъв
  • Публикации: 322
Цитат
В 'черния списък' на противопоказаните за съвместна употреба се оказват повече от 50 медикамента, съобщава Николай Атанасов от БГ фактор
21.01.2005  
Сокът от грейпфрут в комбинация с някои лекарствени препарати се превръща в смъртоносно за човека питие, предупреждава специализираното издание "Medical News Today".
Екип специалисти от школата за медицински сестри към Университетския медицински център Рочестър публикува в декемврийския брой на медицинското издание "The American Journal of Nursing" статия за вредното взаимодействие на сока от грейпфрут с някои от най-разпространените медикаменти.

Ръководителката на изследователския екип Ейми Керч дава като пример смъртта на пациент, който в течение на два месеца съвместявал приема на медикаменти, намаляващи нивото на холестерин в кръвта, с две-три чаши сок от грейпфрут дневно.

Според нея фаталният изход може би е резултат от конкурирането на съставките на сока и въпросните лекарства за едни и същи ферменти, които ги разграждат в черния дроб.

В частност става въпрос за цитохромата P-450 3A4 (микросомален фермент на черния дроб).

В "черния списък" на противопоказните за съвместна употреба със сока от грейпфрут са се оказали повече от 50 медикамента, използвани за намаляване на холестерола, понижаване на кръвното налягане, антидепресанти, болкоуспокояващи, антиалергетици, орални контрацептиви, както и лекарства, увеличаващи потентността като виагра и нейните аналози.

Авторката на публикацията уточнява, че за потенциалната опасност, която представлява сокът от грейпфрут при употребата му с определени лекарства, се знае отдавна, но до момента не й е било придавано съществено значение.

Керч препоръчва на лекарите при предписването на лекарства от рисковия списък, задължително да напомнят на пациентите несъвместимостта им със сока от грейпфрут и да им дават подробни указания за правилната употреба на препаратите

netinfo

There is no escape

and that is for sure

This is the end we won't take any more

Say goodbye

to the world you live in

You have always been taking

but now you're giving

ВТ

• Форумен лъв
  • Публикации: 381
Ръководителката на изследователския екип Ейми Керч дава като пример смъртта на пациент, който в течение на два месеца съвместявал приема на медикаменти, намаляващи нивото на холестерин в кръвта, с две-три чаши сок от грейпфрут дневно.
- :) Да им имам изследванията! Що не дават на мен пари да правя подобни статистики! Защото този човек, лека му пръст, не е бил толкова време на сок от грейпфрут, нали? Защо не направят статистика на останалата, погълната през този период от него, храна! Че тогава ще се говори и за вредата от сандвичите и пържените картофки, които навярно е похапвал и т.н.
Да им имам изследванията!

Меричка

• Луд форумджия
  • Публикации: 145
Изяждам си по два грейпфрута на ден и ако умра, първи ще разберете:):) Холестерол ли! Едва ли има връзка, ами нали е по-добре да си купуваме от скъпите  и мазни пилета на грил /холестерол!/, и тогава грейпфрутите виновни! Добре, че се задържат на ниски цени! :)
Жизнь нужно прожить так, что бы боги, восхитившись, дали еще одну /!/

ВТ

• Форумен лъв
Хора, търся спонсор за да продължа подобен род изследвания! Ще продължи около пет-шест години и ще бъде на тема "Картофчето като такова".
Искам с парите да обиколя света и похапна различни видове и приготвени по различен начин! Помагайте!

Първите трима с най-голям финансов принос ще ги взема за асистенти и да си правим "четворки" на карти, защото сантасето и 3-5-8 омръзват! А ако това се окажат, че са две жени и един мъж - ще забравим за картофчетата! Нали ще има пари за друго меню! :) :)

ВТ

• Форумен лъв
Народът ме бута! Аз само заемам ръководното място, щото ми се полага!  :lol: То винаги на най-скромните и стеснителни се пада такава чест! Тъй да знаеш!  :lol:

А ти ако продължаваш така  :angryfire:- няма да те взема за член! Нека Аврорчето да те взема за такъв!  :lol: ;) ;)  :oops: :wave:
« Последна редакция: 17 февруари 2007, 13:42 от ВТ »

ВТ

• Форумен лъв
Тогава Деус, тръгваме!  :lol: Аз съм бил в казармата и мога да беля картофчетата или да ги пека в жарава с кожичката! От теб пърженето или картофеното пюре! Напреееееееед!
Уф забравих! Къде сте спонсори! Що се изпокрихте!
 :cussing: :angryfire: :angry4: :sign3:

ВТ

• Форумен лъв
Уф! Нали съм мека душа! Идвай и ти, то се видяло! Но ако не ми ръкопляскате, когато смигна, ако не строите наляво и надясно паметници и паметни плочи с надписи "Тук седна Вили!" или "Тук Вили все още не е седял" - мислете му! Вие ще си плащате сами за слоновете, камилите и останалите лични превозни средства! А, щях да забравя! Да пишете оди на радостта, че сте с мен и да плащате на фотографи, за да ме снимат за поколенията! Хайде, събирай си куфарите и напред!
« Последна редакция: 19 февруари 2007, 12:18 от ВТ »

Меричка

• Луд форумджия
Ще се опитам да си продам картофите, и дано стигнат париците, но пък за "дегустация" материал няма да има :)

ВТ

• Форумен лъв
Меричка, че ти през нощта  ли ще продаваш своите компири? :)
Странно!
А аз си мислех, че битакът работи само през деня! :)

Меричка

• Луд форумджия
Ха, нощем е по-възможно да "пробутам" и позеленелите на сметка! :) :) В мазето въобще няма да се забележи.

sweety_star

• Луд форумджия
  • Публикации: 142
Охохохо, мен не можеш да излъжеш...  8) Аз виждам всичко...  :mrgreen:

: ??:??