Има ли Бог?
„И на първия ден човек създаде Бог.”
Светът в миналото е различен от този, който познаваме днес. Свят без лекарства, електричество, обяснения. Човешкият живот е имал по-малка стойност. Бог е могъл да предложи на хората всичко – надежда, отговори, морал, правила. Какво обаче ни предлага Бог днес?
„Има ли Бог?” Да се отговори на този въпрос далеч не е толкова трудно – не. И това твърдение се подкрепя не от едно или две научни доказателства. Но вярвата в Него ще продължи да съществува, докато хората все още имат нужда от нея.
Християнството е най-разпространената религия в света. Според нея Бог създал света за шест дни. Бог е невероятен и безгрешен, но явно доста е сбъркал, правейки хората, които скоро предали доверието му, изяждайки... ябълка (да, далеч не толкова вълнуващо :) ). Но Бог е човеколюбец – въпреки, че всички наследници на онези първи хора, още с раждането си са грешници, той ще им прости – ако цял живот вярват в Него и спазват заповедите му. Например, ако убиеш, но се покаеш – Той ще ти прости. Ако обаче най-големите ти „грехове” са едно-две напивания и невярата в Него – изтеглил си късата пръчица, очакват те ужасни мъки до края на света. Странен Бог, нали?
Въпреки това вярата не е тъждествена с религията. За повечето от хората Бог не е белобрад старец, обичащ да му се палят свещички, а просто свръхестествена сила, управляваща света. Не е ли обаче това просто поредното превъплъщение, което Бог приема? В миналото, когато хората се нуждаели от дъжд, се молели на боговете да им го пратят. После разбрали, че не така идва дъжда. Бог приел нова форма – вече бил само един, създал небето и земята, реките и океаните. Хората знаели, че не той лично праща дъжд. А днес знаем защо точно и кога вали. Логично е с годините ненужното да отпадне от образа на Бог и Той да еволюира.
Трудно е гледайки нощното небе или изучавайки по какъв невероятно перфектен начин функционират организмите да не се зачудим – възможно ли е това да не е създадено от някакъв Бог? Та в крайна сметка – какъв е шансът Земята да се наклони под ъгъл 23,44 градуса? Дъглас Адамс казва: „Не е ли достатъчно да видиш, че градината е красива, без да вярваш, че е направена от феи?” Разбира се, достатъчно е. Но тогава цялото вълшебство на градината ще изчезне. Светът без Бог е различен свят – той е чудо сам по себе си, но вече е различно чудо. Трудно е да живееш сега и тук, знаейки, че няма кой да те спаси.
Без бог е различно. Живееш сам за себе си, следвайки твои собствени правила. Учиш се да вярваш в доброто у хората и най-вече – в себе си. Твоите успехи са плод на твоите усилия, и никой никога не ти е помогнал да ги постигнеш. Само ти. Никой няма да те спаси и да ти даде надежда, освен теб. Учиш се да откриваш света и да питаш, защото Бог ти дава отговори, а не въпроси. Печелиш най-важното – свободата.
В крайна сметка, всичко се свежда до един въпрос – можеш ли. Можеш ли сам да различаваш доброто от лошото? Можеш ли да погледнеш дървото и да видиш в него чудото „дърво”, а не чудото „Бог”, и да го харесваш за това? Да си спомниш за всички хора, които си обичал, но си загубил, и да разбереш, че повече никога няма да си с тях? Да погледнеш напред, знаейки, че ти остават още 20-30-40-50 години живот и край, това е, всичко свършва? Можеш ли да приемеш, че дори да си най-добрият човек на света това няма да попречи на колата да те бутне и никой после няма да те възнагради? Можеш ли въпреки това да бъдеш този човек?
Ако отговорът е „не” – тогава да, има Бог. И той ще продължи да съществува, докато все още се нуждаеш от него.
Ако отговорът е „да” – тогава според много хора ти си най-големият глупак на света. Живееш празен живот – живот без Бог, без смисъл и без надежда. Странни хора, нали?
© Гергана All rights reserved.