Aug 23, 2014, 10:07 PM

Изкуството да бъдеш творец 

  Essays » Phylosophy
3727 1 3
2 мин reading

     Питър Ластман бе казал на своя ученик Рембранд следното:
„Трябва да знаеш, че осъществяването на някоя картина всъщност означава раждане с болки, раждане на красота!” Казаното от него го считам за много правилно по няколко причини. Първата от които е че за да се създаде една картина, за да се създаде истинска живопис човек трябва да е наясно със себе си, понякога това изисква несравнима смелост , особено при художниците, защото те винаги са били черните овце в обществото. Първата стъпка е да последваш сърцето си независимо от хорското мнение. Втората причина вероятно ще прозвучи така сякаш е казана от някой егоцентричен абстракционист. А тя е именно, че раждането на една картина поема част от душата на художника, който в последствие трябва да възстанови по, понякога, много труден начин (това зависи от сериозността на картината). Третата причина ще подкрепя със съвет казан отново от Ластман: „Бъди добър художник, бъди силен. Заемай се само с ония задачи, които ти налага собственото сърце.” Не би могло да има по-правилна мисъл от тази. Следвайки сърцето си човек би бил способен да направи всичко, да изпълни всяка своя мечта. Звучи просто, нали, тогава защо толкова малко хора се престрашават да го направят?! В миналото хората по-често са следвали сърцето си, в днешно време ние се опитваме да следваме разума, което (доста иронично казано) е доста неразумно. Неразумността идва от това, че днес всеки иска да притежава определено финансово състояние, защото по някаква причина е обеден, че това ще му стигне, за да изживее щастливо живота си. Но какъв е смисълът да работиш и изкарваш милиони презирайки работата си. Може на пръв поглед да си щастлив, но вътрешно живеца в теб отдавна ще е изгаснал. Често пъти този проблем имат хората на изкуството, този проблем имам аз. Не е нормално всеки ден поглеждайки се в огледалото да се питам дали не правя грешка като не следвам желанието си да уча изкуство. Но в крайна сметка, изкуството нима може да се научи в университет? Всеки велик художник е имал свой маестро, от който се е учил, от чийто грешки се е получавал, Леонардо (Андреа Верокио), Рембранд (Питер Ластман), и разбира се неизменният спътник помогнал на всеки един от тях да достигне до своята гениалност в изобразителното изкуство – животът. Може би единственото нещо, което ми трябва, за да стана истински художник не е дългогодишно обучение, а просто някой който да бъде моят Андреа Верокио. И единственото нещо, което трябва е да живея, защото това е правилният път към изкуството. 

© Пейнт All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Благодаря много!
  • Напълно съм съгласна с всичко!Толкова мъдро и смислено есе!Тук са написани огромни истини!Абсолютно всяко същество трябва да следва сърцето си, защото само то знае кое е най-правилно!Само тези, които чувстват, живеят истински!Чувствата са за смелите и силните души, а само те могат да творят и да правят изкуство!Защото изкуството е най-великия начин да изразиш душата си и емоциите си!Освен това съм напълно съгласна и с друго- изкуството не се учи!Или си творец или не си, или си душа или не си, или си свободно същество или не!Това е и нищо не може да го промени!Наистина животът е най-добрият учител!Ако го заслужаваш, помъдряваш и се извисяваш духовно!Впечатляващо и истинско есе!Браво!И винаги бъди себе си!
  • Интересна тема! Човек се ражда художник. Това е дарба свише.Духовен път и изкуство са едно цяло. Тогава раждането на творба не е мъка , а прераждане, зареждане, медитация, потребност, самоусъвършенстване. За твореца най - важна е свободата. Само свободният, щастливият и хармоничен човек може да подскаже на другите житейските истини, които е прозрял.Всяка творба излязла от ръцете прави душата по - богата, млада и безсмъртна. Следвай сърцето си!
Random works
: ??:??