Лицемерието е болест. Но и всеобщ стил на живеене и комуникация.
Тъй като е модел на поведение за всички, патологията става лесно поносима, някои дори спират да подозират, че я има. Особено, с възрастта…
От малки хората се напасват на всеобщия тон, от малки пренебрегват вътрешния си глас за сметка на одобрението. И така с течение на времето той се превръща в далечен шепот.
Най-позитивната форма на лицемерие - конформизма, е нещо, неизбежно за личност, която иска безпроблемно да функционира в социума. Доколко е позитивна философски и духовно погледнато, разбира, се е спорен въпрос, но първите фази ,както обикновено, са най-леки за организма. И не е за подценяване фактът, че в зародиш болестта не е хронична…
Всички сме малко или много длъжни да притворстваме, за да запазваме балансирани отношения със съученици, колеги, дори приятели. Тук етикет и бегло лицемерие се преплитат. И все пак необходимостта от тази привичка и възпитаването й, полагат семенцето на "заразата".
Оттук започва и проблематиката.
Добре е да сме конформисти и да се напасваме, но все някога се сещаме, че колкото повече, толкова повече… И тук не става дума за меда на мечо Пух, защото прерасналото във възхищение одобрение би ни се усладило повече – като нектар, като амброзия!
Възпитаното лицемерие - семенцето от детството - пуска корени в организма на субект с болезнено его.
Симптомите са следните : принудеността става все по-лесно постижима, изисква се от другите с по-голяма настоятелност и след време замества естественото състояние на духа.
Страничните реакции включват: повече приятелства, повече популярност, повече лесно общуване (в това наше общество…) и общо взето повечето добри неща са в повече. Единственото смущаващо е плиткостта във взаимоотношенията, трудността да се разбиват вече изградените бариери на егото, за да се сближават душите, и коремните спазми при взаимодействие с онези странни хора… (субектите с автентично/понякога “неловко” поведение/, които прозират някои избледнели, вече трудно обозрими за другите неща)…
Няма да стигам до крайната фаза на лицемерните прояви – нарцисизма, защото това не е психологически доклад, а ученическо есе. Така или иначе, смятам, че досега изложените ми размишления биха послужили успешно, за да предам своето послание към читателите...
Върнете се към себе си! Маските, които носим, са ограничаващи за потенциала ни! Живейте така, сякаш с движенията си, с думите си, с дъха, излизащ от вашите гърди, рисувате своя собствен шедьовър, единствен и неповторим! Живейте така, сякаш никога ви е нямало, единствени сте и повече няма да има втори като вас!
Лицемерието ни кара да се вкарваме в границите, които според усмотрението си “мерим" за подходящи. Ние не сме това. Ние сме повече.
© Даниела All rights reserved.