Jan 21, 2010, 3:26 PM

Техните фантазии и нашата реалност 

  Podcasts » Others
1406 0 4
5 мин reading

 

ТЕХНИТЕ ФАНТАЗИИ И НАШАТА РЕАЛНОСТ

 

          Тези дни, докато се рових в стари списания, попаднах на статия от преди  52 години, която ми се стори забавна към днешна дата и ми се поиска да я споделя с онези, които ще прочетат. През 1957 г. от редакцията на «Ню Йорк Таймс» попитали Никита Хрушчов как той си представя Съветския съюз и света след 40 години т.е. около 2000-та година (пояснявам за младите читатели: това е генералният секретар на Комунистическата партия на Съветския съюз т.е. «вся и всë» на многонационалната държава СССР по онова време). Веднага се обърнали към известни съветски учени, техници, журналисти и писатели, за да отговорят на няколко въпроса за тяхната представа за света в началото на ХХІ век.

          Помислих си, че би било интересно за някои читатели да разберат как са си представяли днешния свят тогавашните съветски учени:

 

1. Какви големи открития ще се публикуват от Академията на науките на Съветския съюз?

 

Отговор на Д.Шчербаков – член на Академията на науките на СССР:

          "Един от най-фантастичните извори на енергия се намира в дълбоките земни пластове, особено във вулканичните области, където се намират често натрупвания на пàри под налягане на температура до 150 градуса. Твърде е възможно след 40 години да се открие нова техника, която ще позволи използуването на тази огромна енергия за задвижване на турбини с непозната до сега мощност, които ще произвеждат в огромни количества и много евтина електрическа енергия.”

 

Отговор на И.Григориев – инженер:

          “През 1997 г. съветските учени ще обявят едно от най-големите открития в областта на атомната физика: те ще запалят на голяма височина в леденото небе на Арктика, в изкуствено магнитно поле, една сфера с диаметър стотици метри. Тази сфера, гледана с обикновено око, ще прилича на слънцето и ще изпраща на земята два пъти повече топлина. Това изкуствено слънце ще стопи бавно полярните ледове и ще позволи да се предприемат радикални изменения на климата на Земята.”

 

Отговор на Б.Рубашев – научен секретар на Централната астрономическа обсерватория на СССР:

          “В края на този век ще бъде възможно да се получат синтетични албумини и да се произвеждат в лабораториите живи клетки, което ще разсее тайната около появата на живота.”

 

2. Какви нови източници на храна ще бъдат открити?

 

Отговорили Ж.Долгушин – журналист и Д.Шчербаков – член на Академията на науките на СССР:

          “Единствените храни на бъдещето ще бъдат, без съмнение, синтетичните продукти, които ще съставляват изключителната храна, тъй като ще съдържат само полезното и необходимото за организма. Естествено, ще имат приятен вкус, ще бъдат разнообразни и леки. Тези храни ще направят човека по-силен и по-здрав; неговият живот ще се удължи.

          Понастоящем 60% от населението на земята са заети в земеделието. Като се вземе предвид всичко, което е свързано с него – машини, транспорт, амбалаж и др., ясно е, че изхранването заема 60% от човешкия труд. Ако синтезата освободи даже половината от този труд, каква голяма крачка ще се направи по пътя на науката и културата.”

 

3. Какви нови професии, които не съществуват понастоящем, ще се появят след 40 години?

 

Отговор на И.Лагунова – директор на Института за радиоскопия и радиология при Министерството на народното здраве на СССР:

          «В нашата епоха някои болести не се лекуват, а се предотвратяват. Такива се например чумата, холерата, тетанус и др. В следващите двадесет или тридесет години благодарение на нови профилактични методи, ще се предотвратяват по същия начин и други болести като туберкулозата, скарлатината, рака, детския паралич и др. През 1997 г. вероятно вече не ще има лекари-лечители, а само профилактици.»

 

Отговор на В.Дроздов – инженер:

          «През 1997 г. Небето ще бъде така задръстено, като нашите улици сега. Електронни мозъци  ще наблюдават заминаванията на самолети, хеликоптери и ракети. Те ще чертаят маршрута на бъдещата многобройна въздушна армада. За да се избегнат нещастията в небето, ще бъде необходима голяма организация от хора, годни да осигурят на електронните мозъци нужните им данни. Тези хора ще бъдат бъдещите началници на небесни гари.»

 

          Днес ние вече знаем, че второ слънце няма, че няма централи ,произвеждащи електричество от вулканична пара, че небето не е задръстено от движение, че има все по-голяма необходимост от лекари-лечители, че не се храним със синтетична храна, а с генно модифицирана, макар да знаем, че от естествената храна по-полезна няма. Тези очаквания наистина са забавни, бъдещето наистина е непредвидимо дори и от науката, но това не пречи на хората да си го представят, да мечтаят за него. А как ли всеки от нас си представя света след 50-100 години? Ще е постигнал ли човекът дотогава своето безсмъртие? Ще има ли още нелечими болести? Дали ще е успял «да закърпи» озоновата дупка? Дали ще е посял своето семе на друга планета? Дали някой безумец ще е натиснал копчето, за да взриви цялото човешко зло, натрупано във военните арсенали? Или космически взрив ще издуха планетата ни ей така, докато залутани в себе си се търсим и все не можем да се намерим.

 

 

© Даша All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Благодаря Ви за вниманието.
  • Винаги чета с много голям интерес публикациите те, макар и да коментирам много рядко! Тази статия също ми беше много интересна, макар да съм учил и по руски учебници, защото само те бяха достъпни, нещо никога не съм бил особено възторжен от руската наука, да не говорим за технологията! А изхвърлянето им, да са открили или изобретили "все и вся" пък особено много не ми се нрави! Не се изненадвам от споделеното, но повтарям, че ми беше много интересно.
  • Изненадана съм, защото тогава трябва да сте бил точно пред пенсия.
    Много здраве на ББ щом сте толкова близки. Вие вероятно сте от котараците или от защитените мечки.
  • Странно... За да се добие представа за стандарт, би трябвало да се говори не само за цени, а и за номинални заплати, за да се изчисли и реалната стойност на средната работна заплата за определен период. Давате пример за цени, а не давате пример за заплати. Едва ли споменатите стоки са стрували толкова, защото въпросната година е преди деноминацията на лева от 1962г. И точно тогава една баничка струва 1лв., а след деноминацията – 10ст., но един трудоден е около 20ст., а една заплата на служител около 60лв. Така че примерът е много относителен, за да не кажа тенденциозен. И то за един период, когато цените и курсът долар-лев бяха строго фиксирани от държвата. Нали видяхме какво стана с тях, когато бяха освободени – удариха тавана и се завихри инфлацията, допълнително нагнетена от изнасянето на валутата от държавата зад граница. Нима не е ясно, че този изкуствено поддържан осреднен стандарт през ония години е бил назаем от бъдещето т.е. от днешното?
    Само че тази статия е за това колко непредвидимо е бъдещето и колко забавни могат да са фантазиите за него.
Random works
: ??:??