May 24, 2015, 5:16 PM

За славянската азбука и нейните създатели 

  Podcasts
3199 0 8
4 мин reading

 

     Помня навремето, когато в училище отбелязвахме деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, имаше един празничен ден, когато силно валеше. Провали се празничния парад по главната улица, но вместо това беше проведено импровизирано тържество в киносалона, на което присъстваха всички желаещи родители, баби, дядовци, близки и далечни роднини, просто зяпачи... На сцената, върху завесата беше закачен портрета на първоучителите. Тогава една баба попита едно от децата: „Добре де, единия там на портрета е Кирилиметодий, а другия кой е?“
     Днес, предполагам, всички знаят, кои са създателите на славянската азбука. Кога, как и защо е създадена обаче, знаят не много любознателни. И като казват, че културата не е да напишеш, а да прочетеш книга, седнах, прочетох и разказвам... Дано това да е повишило малко собствената ми култура!
     Братята Константин и  Методий са родени в Солун. Методий – предполага се през 810 (или 815, или 816) година, а Константин - през 827 година, след Христа, в семейството на византийски аристократи Лъв и Мария. Семейството било многочислено. Бащата бил високопоставен военен управител.  Тъй като той починал рано, влияние върху формирането на двамата братя имал чичо им Теоктист - висш държавник във Византийската империя. През 843 година Константин заминава по негова покана в Константинопол и учи в престижната Магнаурска школа, където след завършването си е имал честта да преподава философия. На Методий, чичото съдейства, да бъде назначен на висок държавен пост, управител на административна област недалеч от Солун, но по неизвестни причини по-късно той става монах в манастира “Свети Полихрон“ в Мала Азия.
     През 855 година Константин напуска Константинопол и заминава при брат си Методий в манастира. Там в продължение на няколко години двамата (най-вероятно по указание на императорския двор) създават глаголицата* - първата славянска азбука.
     През 862 година в Константинопол пристигат пратеници на великоморавския княз Ростислав с молба - да бъде изпратена мисия, която да се противопостави на немското духовенство. Християнството прониква във Великоморавия през осми век предимно чрез немски проповедници, подпомагани от Рим. Засилващото се немско влияние създава опасност за духовната и политическата независимост на Великоморавия. Ростислав търси подкрепата на Византия срещу изградения военно-политически съюз между България и Немското кралство.
     През есента на 863 година княз Ростислав посреща тържествено Константин и Методий заедно с техните ученици. В основата на преводите на Светите книги, които те правят във Великоморавия, е старобългарският книжовен език, но са включени и моравизми съобразно фонетичните особености на местните диалекти. Този книжовен език се възприема и става достъпен за местното население поради естествената близост на славянските езици.
     По време на престоя си във Великоморавия двамата братя създават първата книжовна школа. Същевременно Константин полага основите на славянското богослужение, съобразявайки се с някои канони и на византийската, и на римската църква.
     През пролетта на 867 година двамата братя заминават за Константинопол. По пътя Константин и Методий спират във Венеция. Тук Константин участва в диспут с висши римски духовници, които категорично се противопоставят на официалната употреба на славянския език в богослужението. Той убедително излага доводите на своята теза, че славяните имат пълното право да славят Бога на своя език.
     В стремежа си да отстрани влиянието на Константинополската патриаршия над огромната славянска общност, папа Адриан II проявява гъвкавост и кани двамата братя да посетят Рим. Константин и Методий се връщат за кратко в Константинопол, откъдето взимат мощите на Климент Римски, и през декември 867 година заедно със свои ученици пристигат в Рим. Във Вечния град ги посрещат тържествено. Папата освещава славянските книги. Отслужена е празнична литургия на гръцки, латински и славянски език. Скоро след това Константин се разболява тежко. Преди смъртта си той приема името Кирил. Константин-Кирил Философ умира на 14 февруари 869 г. Погребан е в църквата „Свети Климент" в Рим.
     Методий повежда борба с немското духовенство за защита на изконното право на славянските народи на независима църковна организация. Бива осъден и заточен, но през 873 година след застъпничеството на папа Йоан VIII Методий е освободен и ръкоположен за архиепископ на Моравия.
     Във Великоморавия Методий възстановява просветната дейност и се опитва да извоюва самостоятелност на великоморавската църква и богослужение на славянски език. Засилената атака на немското духовенство става причина за забраната на славянското богослужение. Организиран е пореден съдебен процес срещу Методий, в Рим.
     След смъртта на Методий папа Стефан V отстранява наследника на Методий - Горазд от архиепископския престол на Великоморавия. Под негов натиск моравският княз Светополк премахва славянското богослужение. Учениците на Кирил и Методий са подложени на гонения и разправа. Затворени и измъчвани са Горазд, Климент, Лаврентий, Наум и други техни последователи. Горазд не издържа изтезанията и умира.
     През зимата на 885-886 година учениците на Кирил и Методий - Климент, Наум и Ангеларий, прогонени от пределите на великоморавската държава, преминават река Дунав и отиват при управителя на Белград (който по това време се намира в пределите на българската държава). А той ги препраща в Плиска.
     През пролетта на 886 година Климент, Наум и Ангеларий са посрещнати с почести в българската столица. По-късно към тях от Константинопол се присъединяват и други ученици на Кирил и Методий, закупени по робските пазари на Европа.

     * Забележка: Названието глаголица идва от думата глаголъ, означаваща „дума“ (такова е и названието на буквата Г). Тъй като глаголати означава говоря, глаголицата поетично е наричана „знаците, които говорят“.



© Стрина All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Аз знам, че дори ако напиша: "Да живее Левски!", ще се намери простак, който ще ме оцени с двойка, коментирайки "Уууууу... Долу "Левски", само "ЦСКА"!"
  • Много е стойностно...!!!
    "През 855 година Константин напуска Константинопол и заминава при брат си Методий в манастира. Там в продължение на няколко години двамата (най-вероятно по указание на императорския двор) създават глаголицата* - първата славянска азбука."
  • Уважаеми господин Станков,
    Миналата седмица разговарях с една дама, която прочела някои нови изследвания, твърдеше, че Кирил и Методий не са създали, а само са усъвършенствали глаголицата, като са въвели някои знаци, заимствани от гръцката писменост. Чудя се, как ли биха се съчетали вашето с нейното твърдение!
    Що се отнася до преписката между Борис I и Михаил III (виз. имп.), не знам дали я има, но обяснява защо все пак е създадена глаголицата.
    А на твърдението Ви, че учениците създават нова азбука се смея от сърце. Вие признавате създаването на глаголицата, а твърдите, че учениците, които са били запознати с разграничението на звуците, които впоследствие променят означенията с нови, са фактически създатели на българската писменост. Защо ли същите ученици я нарекли "кирилица"?
    Ако мислите, че азбуката е само измисляне на символи, моля... Създайте азбука на циганския език! Или на който си изберете език, като направите ново разделение на звуците му. Непосилно е, нали? А аз ще измисля нови знаци, с които да заменя означенията на всяка азбука. Не мисля, че не е по силите ми да заменям букви с нови знаци, заимствани например от арабски, римски цифри, чертички и кръстчета. Проста работа.
    И благодаря за предложението, да ми изпратите снимка на надгробния надпис на Кирил в църквата "Сан Клементе"! Приемам и очаквам фотографията.
    Не страдам от комплекси и не жалете егото ми, като ми пишете тройки по милост. Оценете ме, както заслужавам! Всъщност, Вие кой сте?...
  • На Ник Желев, който беше написал: "Супер, Стринке! Имаме си 500 години османско присъствие, а сега пък азбуката ни била написана от двама гърци", отговарям:

    А какви са според теб, Николчо? Колко българи знаеш, дето баща им се казва Леон, а чичо им Теоктист? Ще съм благодарна да ме запознаеш с някой от тях.
    Човек може да изпитва национална гордост и с това, че има собствена писменост, създадена от двама гърци. И почетете все пак и историята, инак приличате на оня българин, дето се бие в гърдите, гол във виенската баня, викайки с цяло гърло "Булгар, булгар..."

    И се радвам, Николчо, че те досрамя от собствения ти коментар и го изтри.
  • Виждам, че много неща не знаете. Както не знаете, че се честват първоучителите Кирил и Методий. А те не са създали кирилицата. Знаете ли защо на 24 май се поставя акцент върху почитта към двамата солунски (гръцки) създатели на славянската писменост, а не върху почитта към Климент, създателя на кирилицата? И обърнете внимание, учениците на Методий наричат азбуката на името на нейния гръцки създател и защитник, защитил правото на нея да се превеждат църковните книги и да се служи на славянски език. Папа Адриан II не освещава книги, преведени на български, а на славянски език. Той отслужва литургия не на български, а на славянски език.
  • Аз не знам кой използва славянската азбука, наречена "глаголица"?
    Но БЪЛГАРСКАТА азбука "КИРИЛИЦА", създадена по заповед на цар Симеон от Климент Охридски, се ползва от много народи. Включително и от монголите.
  • Не държа да четете това, което е написано, но е добре, поне когато коментирате нещо, да се подготвите малко. В случай, че не сте прочели, Константин-Кирил и Методий създават глаголицата използвайки български фонетични особености, но тя първо е въведена във Великоморавия и е пригодена съгласно особеностите на техния език. В последствие учениците им идват у нас, донасяйки наученото там, във Великоморавия. Нали не мислите, че там са говорили български?

    И още нещо. Добавям поканата на МОН. Надявам се да не се смятате за по-знаещ от хората в образователното министерство.

    "
    ПРАЗНИЧНО ШЕСТВИЕ ПО ПОВОД 24 МАЙ

    21 май 2015 г.



    УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

    УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

    ЖИТЕЛИ И ГОСТИ НА СТОЛИЦАТА,



    ПО ПОВОД 24 МАЙ, ДЕН НА БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА И КУЛТУРА И НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА ОРГАНИЗИРА ТРАДИЦИОННО ТЪРЖЕСТВЕНО ШЕСТВИЕ.

    ЗА МЕН Е УДОВОЛСТВИЕ ДА ВИ ПОКАНЯ ДА ВЗЕМЕТЕ УЧАСТИЕ В ПРАЗНИКА. ШЕСТВИЕТО ЩЕ ТРЪГНЕ В 10.30 ЧАСА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА (ФОНТАНА ПРЕД АРХЕОЛОГИЧЕСКИЯ МУЗЕЙ) И ЩЕ ЗАВЪРШИ С ОФИЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ И ТЪРЖЕСТВЕН ВОДОСВЕТ ПРИ ПАМЕТНИКА НА СВЕТИТЕ БРАТЯ ПРЕД НАЦИОНАЛНАТА БИБЛИОТЕКА „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”.

    ДА БЪДЕМ ЗАЕДНО НА ТОЗИ СВЕТЪЛ ПРАЗНИК!


    ПРОФ. ТОДОР ТАНЕВ

    Министър на образованието и науката"
  • Много моля, престанете с това „Деня на славянската писменост“! 24-ти май е Денят на БЪЛГАРСКАТА писменост, на БЪЛГАРСКАТА просвета и на БЪЛГАРСКАТА култура!
Random works
: ??:??