Mar 31, 2024, 12:06 PM  

Поколението Z , зумери, 'загубеното поколение' 

  Translations » Prose, from Russian
491 0 10
17 мин reading

      Представителите на поколението Z (1) постепенно навлизат на пазара на труда и колкото по-скоро работодателите намерят общ език с тях, толкова повече ползи ще донесат zoomers (1) . Но как могат да се справят кариеристите ( от групата Y или Millennials ) с вчерашните ученици, които не могат да бъдат въвлечени в офис рутината? За да разберем, разговаряхме с Дария Фокина, консултант за работа с поколение Z и негов типичен представител. Накрая бонус за zoomers - кариерни съвети от редакторите на "PUSH" (2).

 

ПОКОЛЕНИЕ Z: КОЕ Е ТОВА?

 

      През 1991 г. американските учени Нийл Хау и Уилям Щраус създават теорията за поколенията. Тяхното заключение е, че определени събития създават подобни черти на характера в хората, които ги преживяват. На всеки 20-25 години се появява ново поколение с определено поведение и възгледи за живота, защото тези хора растат и се развиват в подобни условия. Това донякъде може да обясни вечния конфликт между бащи и деца, които принадлежат към различни поколения и следователно са твърде различни едно от друго.Те разграничават четири поколения:

 

Baby Boomers (1944–1963),

 

X (1964–1980),

 

Y или Millennials (1981–1996) и

 

Z или Centennials (1997–2010) (1)

 

      Важно е да се има предвид, че теорията е изобретена в САЩ, така че времевите интервали на едни и същи поколения у нас може леко да се изместят. Смята се, че сега нашите зумери са на възраст между 10 и 24 години.

 

      Днес се говори много за поколението Z, Zetas или Centennials, но не винаги e истина. Тук сме събрали общите характеристики на това поколение. Така че определено сте срещнали ЗУМЕРА, ако той:

 

  • • Живее във физическия свят: границата между офлайн и онлайн световете е изтрита.

  • • Прекарва много време в социалните мрежи. Там се изявява и общува с приятели.

  • • Притежава клипово мислене: средната продължителност на вниманието е осем секунди.

  • • Непрекъснато консумира информация, но на малки порции.

  • • Постоянно зает със саморазвитие и страх да не пропусне нова възможност.

  • • Иска да спечели признание и да постигне популярност.

  • • Мечтае да направи нещо, което ще бъде полезно.

      Има няколко теории, но в работата си се придържам към изследвания, фокусирани конкретно върху руския пазар. Според него това са хора, които са родени от 1996 до 2010 година. Поколението Z често се нарича изгубеното поколение. Тези, които са по-възрастни, вярват, че зумерите само седят на смартфоните си и не знаят как да направят нищо, но не виждат нашите очевидни предимства, казва Дария Фокина, консултант за работа с поколение Z.

 

КАК ПОКОЛЕНИЕТО Z ПРОМЕНЯ ПАЗАРА НА ТРУДА

 

      Според проучване на Deloitte до 2026 г. общият брой на служителите ще намалее с 3 млн. Това са последиците от демографската дупка, която се случи през 90-те години. Това означава, че не кандидатите ще се борят за позиция, а компаниите ще се борят за обещаващи служители от новото поколение Z.

 

      За да привлекат Zoomers, работодателите трябва да разберат, че за разлика от предишните поколения, те не търсят стабилност и не искат да седят в офис от девет до пет. Те вярват, че могат да зарежат всичко, да отидат на Бали, да започнат блог от там и след това да се върнат и да си намерят работа в корпорация. Те ще изберат позиция и работодател по няколко критерия едновременно, като възможност да работят на гъвкав график, да се развиват, да градят международна кариера и да бъдат полезни.

 

      Най-страшният въпрос за една стогодишнина е: „Къде се виждате след пет години?“ Светът се променя много бързо. И тук възниква болката на цялото поколение – усещането за пропуснати възможности. „Можете да станете всеки, да се реализирате във всяка област“ - това е, което светът предава на поколение Z. И в резултат на това zoomers не могат да решат. Отивате да работите за голяма корпорация, виждате нечий блог за живота на острова и си мислите: „Или може би все пак трябваше да отида на Бали?“ Отивате там, снимате блог и виждате как някой е стартирал своя стартъп. И отново се съмнявате: „Може би трябва да отворите собствен бизнес?“ И така нататък в кръг. Човек се опитва да избере нещо от това, но страхът от пропуснатите възможности не напуска. Именно той не дава да се разбере кой ще станеш след пет години, споделя Дария Фокина.

 

      Zoomers избягват всякакви бюрократични процеси. Те не искат да губят време за събиране на пет подписа и три кръга на одобрение. Но те мислят извън кутията и могат да предложат нови решения, които ще помогнат за подобряване на представянето на компанията. "Много е трудно. Компаниите трябва напълно да променят досегашните си механизми. Всякакви: вътрешни, мотивационни, за привличане и задържане на служители. Удоволствието е скъпо, но си заслужава. Това може да се счита за печеливша инвестиция в бъдещи служители“, казва Дария.

 

      Важно е да се има предвид, че това поколение е готово да върши само работа, която носи стойност. Това доказа компанията EY, която анкетира 1600 представители на поколението Z и установи, че Zoomers се нуждаят от своите дейности, за да подобрят живота на бъдещите поколения.

 

      „Важно е един млад служител да се чувства като супергерой, дори и да е в счетоводството. Отличен пример е случаят с Yota. Тя изгради система за мотивация от край до край по такъв начин, че дори чистачката знаеше, че ако измие подовете в офиса преди осем сутринта, ще помогне на друг човек да стигне до роднините си в Таджикистан. Чудесно е, когато хората имат възможността да създават стойност за света“, казва Дария Фокина.

 

      Zoomers се нуждаят от лидер-ментор, който е готов за смели решения и знае как компетентно да организира работния процес. Те няма да уважават шефа само защото работи отдавна и е два пъти по-млад от тях. „За тях е важно да бъдат изслушвани и да не се гледат презрително заради младостта им: „Ти си само на 18!“ И аз работя в тази компания по-дълго, отколкото сте живи, така че направете каквото казвам. Zoomers са като любознателни деца: те трябва да разберат какво и как работи. Винаги задават въпроса „Защо?“ и искат да получат отговор на него“, коментира Дария Фокина.

 

      Може да изглежда, че Zoomers имат твърде много изисквания към работата. Това е така, но ако им дадете всичко необходимо, те бързо ще се справят със задачите и ще измислят нови идеи. Това е поколението, което работи в името на резултатите, а не за да изкара задължителните девет часа в офиса.

 

      „Основното е да знаете, че имате право на избор. В идеалния случай zoomers получават задача и разбиране защо тя трябва да бъде направена и сами определят инструментите за решаването й. Те нямат нужда от странни инструкции. А система с гъвкав график е рационална. Разбирате, че носите отговорност за действията си. Служителят се оценява по качеството и скоростта на изпълнение на дадена задача, а не по това колко часа е прекарал на работа“, казва Дария.

 

КАРИЕРНИ ЛАЙФХАКОВЕ ЗА ПОКОЛЕНИЕТО Z

 

Изберете правилните компании

 

      Пазарът на труда няма да бъде напълно и веднага реконструиран. В държавните компании старият ред ще продължи да действа дълго време, което няма да ви хареса, затова ви съветваме да изградите кариера в западни корпорации, прогресивни руски компании или стартиращи компании. В тях ще имате възможност да изпробвате различни задачи, да работите на гъвкав график и да се развивате бързо.

 

Учете се от по-възрастните

 

      Дори и да не разбирате позицията на вашите възрастни колеги, не бързайте да ругаете. Ако говорите по-често с тях, ще натрупате опит, който най-вероятно нямате много. В замяна можете да споделите свежи идеи с тях. Подобно взаимноизгодно сътрудничество ще ви превърне в ефективен екип за решаване на различни проблеми.

 

Не се страхувайте да предлагате вашите идеи

 

      Наясно сте с най-новите тенденции, любопитни сте и искате да разберете всичко. Това ще помогне да се намерят нови решения и да се промени бизнеса на компаниите. Мениджърът винаги ще оцени проактивният служител, който предлага подобрения.

 

 (1) Зумери, zoomers, Z, Zetas или Centennials ( ‚столетници‘ )– поколение 1997–2010г.

 (2) Push Marketplace … https://pushmarketplace.com/

 (3) И едно ужасяващо клипче за следващото поколение (18+) - https://www.facebook.com/krasi.ivanov.52035/videos/1393358291371220

 

и още за поколенията

 

https://www.karieri.bg/news/38437_pokoleniyata-x-y-z-a-posle

https://www.knigovishte.bg/vijte/3686-x-y-z-%E2%80%9Calfa-kakvo-sa-pokoleniyata-i-po-kakvo-se-razlichavat

 

------ 😎 -----

 

 

Статия на руски език - https://changellenge.com/article/kto-takie-zumery-i-vo-chto-oni-prevratyat--rynok-truda/#lifehack

 

КТО ТАКИЕ ЗУМЕРЫ И ВО ЧТО ОНИ ПРЕВРАТЯТ РЫНОК ТРУДА

 

Представители поколения Z постепенно выходят на рынок труда, и чем раньше работодатели найдут с ними общий язык, тем больше пользы принесут зумеры. Но как карьеристам-миллениалам поладить со вчерашними школьниками, которых не затащишь в офисную рутину? Чтобы это выяснить, мы поговорили с Дарьей Фокиной, консультантом по работе с поколением Z и его типичным представителем. В конце бонус для зумеров — карьерные советы от редакции «ПУШ».

Из статьи вы узнаете:

  • Поколение Z: кто это
  • Как поколение Z меняет рынок труда
  • Карьерные лайфхаки для поколения Z

ПОКОЛЕНИЕ Z: КТО ЭТО

В 1991 году американские ученые Нейл Хоув и Вильям Штраус создали теорию поколений. Они решили, что определенные события формируют у людей, которые их переживают, схожие черты характера. Каждые 20–25 лет появляется новое поколение с определенным поведением и взглядами на жизнь, потому что эти люди растут и развиваются в похожих условиях. Этим отчасти можно объяснить вечный конфликт отцов и детей, которые относятся к разным поколениям и поэтому слишком отличаются друг от друга.

Подробнее об отцах и детях читайте у русских классиков, а мы вернемся к американским исследователям. Они выделяют четыре поколения: беби-бумеры (1944–1963), Х (1964–1980), Y, или миллениалы (1981–1996), и Z, или центениалы (1997–2010). Тут важно учитывать, что теорию придумали в США, поэтому временные интервалы тех же поколений в нашей стране могут немного сдвигаться. Считается, что нашим зумерам сейчас от 10 до 24 лет.

О поколении Z, зетах или центениалах, сегодня говорят много, но не всегда правду. Вместе с зумером мы собрали общие характеристики этого поколения. Итак, вы точно встретили центениала, если он:

  • Живет в фиджитал-мире: грань между офлайн- и онлайн-мирами стерта.
  • Проводит много времени в социальных сетях. Там он самовыражается и общается с друзьями.
  • Обладает клиповым мышлением: средний интервал внимания ― восемь секунд.
  • Непрерывно потребляет информацию, но маленькими порциями.
  • Постоянно занят саморазвитием и боится упустить новую возможность.
  • Хочет получить признание и добиться популярности.
  • Мечтает заниматься тем, что будет приносить пользу.

 

«Существует несколько теорией, но я в своей работе придерживаюсь исследования, ориентированного именно на российский рынок. Согласно ему это люди, которые родились в промежуток с 1996 по 2010 год. Поколение Z часто называют потерянным. Те, кто старше, считают, что зумеры только сидят в смартфонах и ничего не умеют, но они не видят наших очевидных преимуществ», — рассказывает Дарья Фокина, консультант по работе с поколением Z.

КАК ПОКОЛЕНИЕ Z МЕНЯЕТ РЫНОК ТРУДА

Согласно исследованию Deloitte, к 2026 году общее количество сотрудников снизится на 3 млн. Это последствия демографической ямы, которая случилась в 90-х. Это значит, что не кандидаты будут бороться за место, а компании — за перспективных сотрудников из нового поколения Z.

 

Чтобы схантить зумеров, работодателям нужно понять, что они, в отличие от предыдущих поколений, не ищут стабильности и не хотят сидеть в офисе с девяти до шести. Они верят, что можно бросить все, уехать на Бали, вести оттуда блог, а потом вернуться и устроиться на работу в корпорацию. Выбирать позицию и работодателя они будут сразу по нескольким критериям, таким как возможность работать по гибкому графику, развиваться, строить международную карьеру и приносить пользу.

 

«Самый страшный вопрос для центениала: „Кем ты видишь себя через пять лет?“ Мир очень быстро меняется. И отсюда возникает боль всего поколения — ощущение упущенных возможностей. „Ты можешь стать, кем угодно, реализовать себя в любой сфере“ — вот что транслирует мир поколению Z. И в результате зумеры не могут определиться. Ты идешь работать в крупную корпорацию, видишь у кого-то блог о жизни на острове и думаешь: „А может, все-таки надо было уехать на Бали?“ Едешь туда, снимаешь блог и видишь, как кто-то запустил свой стартап. И ты снова в сомнениях: „А может, надо свое дело открыть?“ И так по кругу. Человек пытается что-то выбрать из этого, но страх упущенных возможностей не покидает. Именно он не дает понять, кем же ты станешь через пять лет», — делится Дарья Фокина.

 

Зумеры избегают любых бюрократических процессов. Они не хотят тратить время на сбор пяти подписей и три круга согласования. Зато они нестандартно мыслят и могут предложить новые решения, которые помогут улучшить работу компании.

«Это очень тяжело. Компаниям приходится полностью менять прежние механизмы. Любые: внутренние, мотивационные, привлечения и удержания сотрудников. Удовольствие дорогое, но оно того стоит. Это можно рассматривать как выгодные инвестиции в будущих сотрудников», — рассказывает Дарья.

 

Важно учитывать, что это поколение готово выполнять только ту работу, которая приносит ценность. Это доказала компания EY, которая опросила 1600 представителей поколения Z и выяснила, что зумерам нужно, чтобы их деятельность улучшала жизнь будущих поколений.

 

«Молодому сотруднику важно чувствовать себя супергероем, даже если он занимается бухгалтерией. Отличный пример — это кейс компании Yota. Она построила сквозную систему мотивации таким образом, что даже уборщица знала, что если она до восьми утра помоет полы в офисе, то поможет другому человеку дозвониться до своих родственников в Таджикистане. Здорово, когда у людей есть возможность создавать ценность для мира», — говорит Дарья Фокина.

 

Зумерам нужен лидер-наставник, который готов к смелым решениям и умеет грамотно выстраивать рабочий процесс. Они не будут уважать босса только за то, что тот уже давно работает и старше их в два раза.

 

«Им важно, чтобы их слушали, а не относились свысока из-за юного возраста: „Тебе всего 18! А я в этой компании работаю дольше, чем ты живешь, поэтому сделай, как я сказал“. Зумеры как любознательные дети: им надо понимать, что и как устроено. Они все время задают вопрос „Почему?“ и хотят получить на него ответ», — комментирует Дарья Фокина.

 

Может показаться, что у зумеров слишком много требований к работе. Это так, но если дать им все необходимое, то они будут быстро справляться с задачами и предлагать новые идеи. Это то поколение, которое работает ради результата, а не для того, чтобы отсидеть положенные девять часов в офисе.

 

«Главное — знать, что есть право выбора. В идеале зумеры получают задачу и понимание, зачем ее нужно сделать, а инструменты для ее решения определяют сами. Им не нужны странные инструкции. А система с гибким графиком рациональна. Ты понимаешь, что несешь ответственность за свои действия. Сотрудника оценивают за качество и скорость выполнения задачи, а не за то, сколько часов он высидел на работе», — рассказывает Дарья

КАРЬЕРНЫЕ ЛАЙФХАКИ ДЛЯ ПОКОЛЕНИЯ Z

Выбирайте правильные компании

Рынок труда не перестроится полностью и сразу. В государственных компаниях еще долго будут действовать старые порядки, которые вам не понравятся, поэтому мы советуем строить карьеру в западных корпорациях, прогрессивных российских компаниях или стартапах. В них у вас будет возможность пробовать разные задачи, работать по гибкому графику и быстро развиваться.

Учитесь у тех, кто старше

Даже если не понимаете позицию взрослых коллег, не спешите ругаться. Если будете чаще разговаривать с ними, то получите опыт, которого у вас, скорее всего, не так много. В ответ сможете поделиться с ними свежими идеями. Такое взаимовыгодное сотрудничество превратит вас в эффективную команду для решения разных задач.

Не бойтесь предлагать свои идеи

Вы в курсе последних трендов, любознательны и хотите во всем разобраться. Это поможет находить новые решения и менять бизнес компаний. Руководитель всегда оценит инициативного сотрудника, который предлагает улучшения.

 

© Пламен All rights reserved.

Свързани произведения
Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • "Бог и държавата като семеен бизнес" Който се съмнява, да се поразходи около всички църкви и да види божиите земни наместници с какви коли се возят (нарочно не пиша автомобили).
    "Тая шунка не е мазна, бе!"
  • Palenka това е идея! Постове само от заглавие!
  • Аз чета само заглавията. Като видя кой е авторът, и знам какво пише 😎
  • Коруба, аз съм стигал до една секунда, ма май ще се наложи да си продължа приказката за обяснение 😎
  • Jonnn. Няма как да съм го прочел за осем секунди! За пет или шест някъде.
  • Предстои конфликт между работодатели и служители. Диктатура на служителя звучи добре.
  • Интересно четиво, но не съм съгласна с този начин на разделяне на поколенията. Моите лични наблюдения са, че обществото става все по-консуматорско, алчно и мързеливо. Никакво саморазвитие, а сега и с този ИИ ще има пълно оглупяване и затъпяване. Поне има шанс за двойкаджиите да станат отличници.
  • И от екрана, особено от хамериканските филми, непрекъснато ни заливат с клишета от рода на "Вие сте моето семейство" - работният екип.
    Ако имаш такова едно семейство, друго в мрежата, дали ще ти е нужно и някое реално, което само ще ти губи времето без да ти дава възможност да си супергерой, публично признат и мултилайкван? Едно време герои са ставали побеждавалите дракони, митически чудовища и божества. Сега като няма такива?
    Започваме сами да си се създаваме, имаме възможности и места бол!
  • Коруба, и аз, по параметри съм от Baby Boomers, и се хващам ... че прихващам - (прихващаме !) от модерните навици, но съм сигурен, че не си го прочел за осем секунди! А иначе нямам проблемите на Зумърите с търсенето на работа , .. проблемът ми е в постоянната борба с тези от клипчето
  • Роденият в средата на миналият век Коруба, отговаря на всички характеристики на поколението Z!
Random works
: ??:??