Баху-Меседу Расулова, Дагестан
1.
Късна есен. Птиците в ята летяха на юг. В опашката на едно от тях старателно махаше с крилца още неукрепнало птиче. То за първи път се отправяше към непознатите топли страни. Уморено от дългото летене, то започна да изостава. С крясък питаше майка си защо не могат да имат уседнал живот, защо не си строят топли гнезда за зимата, защо не се запасяват с храна.
–Толкова къс е животът! Ако си губим времето за строене на гнезда, то няма да можем да видим света! – отговори му тя.
Накрая ятото се спусна на върха на една планина, за да почине. В нейното подножие хора добиваха камък за строителство на своите къщи. Гледайки към тях, птиченцето си помисли: „Явно хората не знаят, че животът е толкова къс!“
2.
Птичото ято летеше на юг. На земята се водеше война, взривяваха се снаряди, гърмяха картечници. От страх зверовете се укриваха все по-навътре в гората, все по-високо в планината. Като се вглеждаше в обхваната от ужас земя, птиченцето попита майка си:
–Защо хората не живеят в мир?
–Бият се заради земя, отнемат си я един от друг – отговори му тя.
–Колко е хубаво, че цялата пранета е ни принадлежи!
–Всевишният дал планетата и на хората. Но те си я разделили и ето – бият се, за да си я поделят.
И птиченцето отново се натъжи заради неразумните хора...
3.
По-нататък птиците видяха, че до извора, където елени пият вода, потънал в локва кръв, лежи човек. И каза майката на своето пиленце:
–Блясъкът на жълтия метал прави човека по-страшен от най-страшния звяр. Всевишният е скрил този метал в земята, но хората достигат до него и след това жестоко воюват помежду си, проливат кръв. Това те наричат „борба за богатство и за власт“.
–А не могат ли да живеят без богатство, да бъдат във всичко равни на нас?
–Хората също се раждат равни – отговори майката. – Само че после строят за себе си различни гнезда и не искат да бъдат еднакви.
И макар птичето да не разбра всичко, но отново му стана мъчно за безсмислено страдащите хора и за цялото болно човечество.
Превод от руски Живодар Душков
Баху-Меседу Расулова
РАЗГОВОР ПТИЦ
1.
Поздняя осень. Стаи птиц летели на юг. В хвосте одной из стай старательно махал крылышками ещё не совсем окрепший птенец. Он впервые отправился в неведомые тёплые края. Устав от долгого полета, птенец начал потихоньку отставать. И от страха закричал, вопрошая маму, почему они не могут зажить оседлой жизнью, почему не построят себе тёплые гнёзда на зиму, не запасутся едой.
–Жизнь очень коротка. Если мы будем тратить время на строительство гнёзд, то не успеем увидеть мир, – ответила она.
Наконец стая опустилась отдохнуть на вершину высокой горы, у её подножия которой люди кололи камень для строительства дома. Глядя на них, птенец подумал: «Видимо, они не знают, что жизнь недолговечна».
2.
Стая птиц летела на юг. Внизу шла война, рвались снаряды, стрекотали пулемёты. Звери от страха забирались всё глубже в леса, всё выше в горы. Взирая на охваченную ужасом землю, птенец спросил маму:
–Отчего это людям не живется мирно?
–Они дерутся из-за частей земли, отнимают их друг у друга, - ответила она.
–Как хорошо, что нам принадлежит вся планета.
–Людям Всевышний тоже отдал всю планету. Но они поделили её, и вот дерутся, переделывая.
И птенец снова пожалел неразумных людей.
З.
А дальше птицы увидели, что у заводи, где пили воду пятнистые олени, в луже крови лежал человек. И мама сказала своему птенцу:
–Блеск желтого металла делает человека страшнее лютого зверя. Всевышний скрывает этот металл в землю, но люди достают его и потом жестоко воюют друг с другом, проливая кровь. Это у них называется бороться за богатство и власть.
–А нельзя ли прожить без богатства, пребывая во всём равными, как мы?
–Люди тоже рождаются одинаковыми, – отвечала мама. – Только потом строят себе разные гнёзда, не желая быть похожими.
И хотя птенец не все понял, но снова пожалел бессмысленно страдающих людей и всё больное человечество.
© Живодар Душков All rights reserved.