Стара истина е, че човешкият живот се състои от ценности и може да бъде разтълкуван единствено чрез тях. Когато съзнанието си изкове определени форми за възприемане на нещата и после се опитва да ги налага върху картината на света - тогава се ражда самотата. Тя не изисква някакво специално поведение, по-скоро е разположение на духа, който се откъсва от заобикалящия го свят и навлиза в света на въпросите. Човек не може да определи началото й, но то започва винаги по един и същи начин - отбягване от близкостоящия обект и разрушаване на мостовете с другите. При подобно състояние се отдаваш на размисъл, подробностите се заличават, живописното губи краските си, часовникът не отмерва времето, а идващите дни се очертават като нерадостни.
Когато се почувствуваш изхвърлен на брега на нещата, а светът съществува извън твоята любов и надежди, всичко губи смисъла си, дори хоризонтът. Потиснат от живота, скован от предпазливост и разочарования, обитаваш пространството на току-що погребаните надежди, пред лицето на един мъртъв хоризонт. Осъзнавайки колко е нищожно съществото ти, по силата на някаква елементарна диалектика се гмуркаш в неподвижните и студени води на самотата, без капка желание да изплуваш някой ден отново на повърхността. Всъщност бягаш от една противоречаща си и нелогична необятност, за да попаднеш в друга - тази, която откриваш в дълбините на собствената си душа.
Усещането, че потъваш, е съпроводено с цяла гама от сложни нюанси, очертаващи една драма, към чието дъно всъщност си се устремил. Глупаво е да се опитват да те спасят, на шията ти висят воденични камъни от аргументи, завързани с веригите на твоята чувствителност и способни да потопят презокеански параход. Стигаш дъното и откриваш един спокоен свят - без тиня и акули, без тревоги, надежди и провали. Водите са студени, но спокойни, независимо от шумната бъркотия над тях. Те отразяват цялата небесна шир и плакнат душата ти от ужаса. Стигнал вече дъното, ставаш по-лек от страха, започваш да събираш черупки или просто написваш стих. Естествено това ще е стих за самотата, но защо не си го написал преди? Може би точно тук, на дъното ще разбереш, че всички творения на човешкия дух са дело на хора, които застават лице в лице с опасността, които стигат до краен предел в определено изживяване, до точка, отвъд която не може да отиде никое човешко същество. Може би само в съкровеното пространство на самотата, животът става по-чист, личен и мотивиран. Дъното винаги може да се превърне в трамплин, защото съществото постоянно иска да се изяви и иска да се скрие; то потъва, защото е натрупало безброй желания и изкушения, и сега е времето, когато чувствува най-силно околния свят и трябва да доизработи символите на ежедневието. Въображението и самотата разполагат болките в пространството, защото човек всъщност не сменя мястото, където се намира, а естеството на преживяванията си.
Неусетно самотата се налага като първооснова, като първична съкровена стойност, чрез която съизмерваш себе си и мястото си в света. Защото светът и човекът се сливат само в диалога на своята самота. Започне ли този диалог, вече се оттласкваме от дъното, насочваме се към шепота на другите - тези, които обичаме и ни обичат. Отивайки нагоре, всъщност отново издигаме съществото си до способността да бъде съпричастно на страданията на другите, тези, които също изплуват като нас, и чиято съдба не ни е безразлична. Душите ни са свързани и постоянно преливат една в друга, все едно кой е на дъното и кой на повърхността. Достатъчно е да съхраним възможностите и перспективата за ново гмуркане и отдалечаване на нещата.
Дъното е гостоприемно и трябва да гледаме на него по-дружелюбно. Едва ли има друго място, което по космически начин да възобновява вътрешното ни същество и да открива нови, тайни хоризонти към самите нас. Реалността на ежедневието, която често си присвоява правото да бъде единствена, претърпява поражение само при сблъсъка си със самотата, с нейните дълбоки, нетърпящи тинята води. Гмуркането в нейните съкровени пространства е не само начин за оцеляване, а и сигнал за творчество, борба и нови надежди.
Петър АНГЕЛОВ - ДАРЕВ
© Петър Ангелов - ДАРЕВ Все права защищены