17 февр. 2019 г., 00:16  

За златното сечение и безсмъртната любима 

  Эссе
1684 13 11
5 мин за четене

 

          Златното сечение е една от най-големите природни тайни. Но какво представлява то? Древните са го нарекли още божествена пропорция. Едва ли може да проследим исторически, кой пръв се е натъкнал на него. Следите му се губят в лабиринта на призрачната древност. Ако вземете една произволна отсечка и върху нея изберете точка със следното свойство:

 

отношението между дължината на цялата отсечка и дължината на по-дългата отсечка /от двете отсечки, на които избраната от вас точка разделя изходната изходната отсечка/ да бъде равно на отношението между дължината на по-дългата отсечка и  дължината на по-късата отсечка, то това отношение е едно постоянно число Ф /от началната буква на великия древногръцки скулптор Фидий/, като:

 

Ф = (1 + квадратен корен (5)) : 2

 

или приблизително 1.618, закръглено до третия знак след десетичната точка.

           Пъпът на всеки нормален човек разделя отсечката от стъпалата до върха на главата в златно сечение и това създава за окото чувство на хармония, когато се вглежда в човешкото тяло. Ако вземете т.нар. пентаграм, или за несведущите,  т.нар. правилна петолъчка, то лесно ще проверите следното й фамозно свойство. Всеки две нейни рамена се разделят от пресечната си точка на отсечки, отношението между дължините на които е златното сечение. Това не важи за т.нар.правилна  шестолъчка, известна още и като еврейска звезда. В нея въпросното отношение е вече равно на 2, т.е. е по-голямо.  Ако после разгледате правилната седмолъчка, правилната осмолъчка и etc., то въпросното отношение ще продължава да расте,  но никога няма да надмине числото 3. Това означава, че ако разгледате правилната n-лъчка и изчислите за нея цитираното отношение, то при n растящо към безкрайност това отношение ще расте към числото 3. Именно по тази причина можем да считаме,  че от всички правилни n-лъчки най-красива е правилната петолъчка, защото само за нея се реализира това отношение да е златното сечение. А точно златното сечение се счита за носител и въплътител на максимална естетика!

          Златното сечение е дълбоко свързано със загадъчната безкрайна числова редица на Фибоначи.  Тя е следната:

 

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, ...

 

Първите два члена на тази редица са равни на 1, а всеки следващ е сума на предходните два. Например:

 

2  = 1 + 1, 3 = 1 + 2, 5 = 2 + 3, 8 = 3 + 5, 13 = 5 + 8, 21 = 8 + 13, 34 = 13 + 21, 55 = 21 + 34, etc.

 

Възползвайки се от това просто правило, можете незабавно да пресметнете, че следващият член на редицата на Фибоначи е числото 89, а по-следващият е 144.

 

         Какво ще се случи ако вземем отношението между два последователни члена на редицата на Фибоначи /по-големият разделен на по-малкия/. Нашият отговор е, че когато тези членове растат по големина това отношение ще клони към златното сечение Ф. И наистина вие имате равенството:

 

A + B = C,

 

където A, B и C са произволни три последователни члена на редицата на Фибоначи. Разделете сега двете страни на горното равенство на B. Незабавно ще получите равенството:

 

A/В + 1 = C/А

 

Ако приемете чисто хипотетично, че отношението C/А клони към някакво число х, с растенето на числата А и C, то очевидно А/В ще клони към 1/х /защото B/А също ще клони към х/. Така от горното равенство ще получите уравнението:

 

1 + 1/х = x.

 

То е квадратно и решавайки го ще забележите, че единият му - единствен положителен корен, е точно златното сечение Ф.

От равенството:

 

Ф = (1 + квадратен корен (5)) : 2

 

следва, че златното сечение е ирационално число, т.е. е непредставимо като отношение на две цели положителни числа. Златното сечение Ф допуска и две изящни безкрайни представяния. Първото от тях е под формата на безкрайна верижна дроб от единици, а второто е под формата на безкрайно много вградени радикали, под всеки от които стои числото 1. Онези от вас, които биха желали да ги видят, нека сторят това на линка:

 

https://oeis.org/wiki/Golden_ratio

 

/където те са разположени непосредствено под таблицата/.

 

          За нас е от особена важност, че златното сечение се е превърнало в нарицателен израз за онази прословута златна среда, за която говори и древнокитайският философ Конфуций - като мярка между две полярности, която ги привежда в хармонично единство. Или ако предпочитате - в диалектическо единство. С други думи златното сечение е нарицателно и за междинната линия в Ин-Ян монадата /вижте нейното изображение на линка по-долу/:

 

http://religiology.org/religions/daoism/philosophical_daoism/yin_yang

 

Когато един мъж се влюби в жената на живота си, тази жена олицетворява златното сечение /в изложения по-горе обобщен смисъл/ между света на божественото и света на земното начало. Или, ако предпочитате, тази жена реализира божествена пропорция между платоничното и плътското начало. Този идеал, на абсолютна златна хармония, въплъщава своя максимум именно в Безсмъртната Любима. И именно по тази причина мъжът е склонен дори да предпочете този идеал пред идеята за Бога, защото той представя Божествената нежност като еталон на Земността. Срещайки такава Любима, ние сме убедени, че мъжът не е в състояние да я разлюби никога и той отнася спомена за светлия й Лик във Вечността, при олтара на нейния Първообраз.

© Младен Мисана Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Нямам думи за този паралел...Ти можеш да научиш водата да тече към извора!
    Благодаря, че мога да те чета!
  • Пълен си с изненади! Прочетох с интерес.
  • Такава красота можеш да създадеш само ти!
    Винаги съм обичала математиката и съм вярвала, че тя е и изкуство, музика, поезия...
    Ти го показа по много оригинален, разбираем и красив начин!
    И с толкова финес, елегантност... думите не могат...
    Благодаря ти за творбата, за таланта ти и за това, че те има!

    ПП С огромно удоволствие се насладих на деликатното отпращане на Конфуций в друга посока!!!
    Негови са думите за обикновената и необикновената жена и колко акъл има...
    Не го очаквах от Конфуций... затова и удоволствието от прочетеното (и финала), ме затрогна много!
    Благодаря!!!
  • Математическите ми познания, по която ѝ ска̀ла да ги погледне човек, се равняват точно на 0,0 % – обаче мнението ми напълно се препокрива с това на Исмаил, благодарна съм на Бог, че имам възможноста да се докосна до човекът и творец Младен Мисана! Бъди благословен, Младене!
  • Хареса ми есето ти , Младене!Вълнуващо пътешествие
    на математически термини и философия "За златното сечение и безсмъртната любима"
    Силен и вълнуващ финал!Пожелавам ти щастливо сбъдване и на най- смелите ти мечти!
  • "Математиката е царицата на науките"! Ето че и философията и религията, и дори най-вълнуващата част от живота - любовта, може да се обясни с математически формули! И Господ е сътворил човека на базата на математически принципи! Това е есе, което само Г-н Мисана може да сътвори! Завършекът е един прекрасен апотеоз на Любовта с Безсмъртната любима! Нещо, което всеки поет бленува през целия си живот! Благодаря за удоволствието!
  • Когато пишем биографиите си и искаме да оставим времеви ориентир за бъдещите поколения, трябва да отбелязваме, че сме пребивавали на тази планета когато на на нея е живял и творил Младен Мисана! Да сме благодарни на Всевишния, че ни е дарил с този късмет!
  • Много ми харесва дефиницията ти за Безсмъртна Любима, Младен! Мисля, че същата дефиниция може да бъде отнесена и към понятието Безсмъртен Любим, което тук предлагам като аналог А именно: когато една жена се влюби в мъжа на живота си, този мъж олицетворява златното сечение в изложения от теб обобщен смисъл между света на божественото и света на земното начало. Това е Безсмъртният Любим. Щастливци са онези, които са срещнали не половинката или четвъртинката си, а Безсмъртната Любима и съответно Безсмъртния Любим. Би ли ни разказал за твоето отношение към числото Пи, ако и когато имаш желание за това!
  • Не съм се мислел до сега че физическите закони които управляват най -общо казано Светът моделират и духовният свят на човека.Но твоето изложение поднесено по толкова убедителен начин ме прави склонен да го приема.
  • Черпиш много познания от" учителите".Възхитена съм!
  • Моите адмирации, Младен! Много интересна гледна точка! И това с 1+1/х=х си е наистина доста интригуващо. Поднасяш едни редове, основаващи се на факти и математически формули, и философията на живота и чувствата... Заинтригува ме! Благодаря!
Предложения
: ??:??