23 сент. 2015 г., 22:50

Гара Раднево остана без гара 

  Журналистика » Критические статьи
2884 0 0
2 мин за четене

Статията е публикувана в сайта zarata.bg, който в момента не съществува

 

Бройката на единствения пътнически влак, движещ се през Раднево е намалена

 

Железопътният транспорт в България, според Уикипедия е създаден през 1866 година с построяването на първата жп линия, свързваща градовете Русе и Варна. От края на по-миналия век железопътната инфраструктура се поддържа от държавната фирма „Български държавни железници”, или абревиатурно – БДЖ.
Първата жп линия у нас е построена от английска фирма, чиито главни акционери са братята Бъркли. През 1874 година въпросната фирма прехвърля експлоатацията на жп линията на дружеството на Барон Хирш, наречено „Източни железници”. През 1870 -1874 г. то построява железопътната линия „Любимец – Белово” , с отклонения Симеоновград (тогава Търново-Сеймен) – Нова Загора – Ямбол.
Участъкът, свързващ Симеоновград с Нова Загора, минаващ през Раднево е построен през периода 1872 – 1873 г. След това събитие, търговията в района, и в частност тази със зърнените кулури започва да се развива невероятно бързо.
Наличието на гара в тогавашното село Радне махле допринася изключително много за неговото разрастване и развитие. Съвсем логично все повече хора започват да се заселват около жп гарата – най-престижното място в селището.
Така се оформя нов квартал – Гаров, а не след дълго, заради възникналата нужда – там се построява и училище – внушителна за времето си сграда.
И така, както стана ясно построяването на жп-линията, и по-точно на гарата се явява емблематична точка за развитието на Раднево като цяло. Дори по спомени на стари радневци е имало голям период, в който село Раднево е било известно като гара Раднево, макар и неофициално. Така постепенно става популярно сред жителите на всички околни села, просто като Гарата. Все още се срещат стари хора, наричащи го така, въпреки че селището има градски статут от 1964 г. Тези, които наричат град Раднево Гарата, казват Града (главните букви не са случайни) на Стара Загора.
А жп гарата, сама по-себе си е изиграла своята немалка роля и за обявяването на Раднево за град.
Но на фона на всичко описано в съвсем недалечното минало, поради икономически причини беше спуснато решение от високо ниво за намаляването на няколко неефективни влака в страната. Сред тях попадна и движението на влаковете по линията – Симеоновград - Нова Загора, на която се намира описваната радневска гара. По тази линия, както стана ясно се движеше един-едниствен влак и просто го ...намалиха. Изразявам се смехотворно, понеже такива бяха писанията в пресата по онова време. Навсякъде ставаше дума за намаляване на броя на влаковете по дадено направление. Никъде не срещнах, че има спрян влак. (Няма да ме учуди, ако случаят не е прецедент).
Ами конфузно е някак си – да съобщиш официално, че са спрели от движение единствения влак, движещ се по втората в исторически план жп линия в България. По време на турската власт е имало влак, минаващ през Раднево – в началото на XXI век – няма. Град Раднево, станал известен като Гарата, остана без пътническа гара (сега сградата на последната се ползва за товарна гара). Някак – нелепо е.

 

© Ивелина Желязкова Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
Предложения
: ??:??