9.09.2011, 12 плюс 3, Хоризонт, БНР
Лев Александрович Пономарьов е известен руски политически и обществен деец, изпълнителен директор на движението "За човешки права". Бил е доверено лице на адак. Андрей Сахаров.
Преди две години е нападнат и бит пред дома си от неизвестни и досега лица.
- Господин Пономарьов, какво означава за вас издигането на кандидатурата на Владимир Путин за президент от настоящия държавен глава - знак за укрепване на стабилността в Русия или просто политически водевил?
- Всичко това трябва да се разглежда в определен контекст. Ако Медведев наистина поддържаше либералицзацията на режима, той би позволил регистрацията на опозиционните партии. Тогава наистина можеше да има известна либерализация. Ние, правозащитниците, вече поставихме доста остро този въпрос, дори и пред председателката на комитета за правата на човека, когато пристигна тук. Също така и за допускането на опозиционни представители по телевизията. Искахме поне парламентарните избори да се проведат малко по-свободно. Медведев не направи това. И още тогава се разбра, че щом това не е сторено тогава, сегашните избори ще са нелегитимни. От това, че Путин ще смени Медведев, не се променя нищо. От друга страна тази рокада, която стана пред очите на целия свят, е просто нагло предизвикателство към всички руснаци и дори за цялата международна общност. В прав текст и нагло се демонстрира, че се плюе на изборите, че те не означават нищо в Русия, че ние, виждате ли, още от сега показваме кой ще ни бъде президентът и вие ще бъдете принудени да преглътнете това. Вече цял свят говори, че следващият руски президент е назначен и това ще бъде Путин. Той се завръща. Те дори не си поставят за задача поне да изиграят едни избори. Всичко е ясно предварително.
- Как си обяснявате тази, както вие я наричате, "наглост", от страна на властта?
- Трябва обаче ясно да си дадем сметка, че само от гражданското общество зависи бъдещето на страната. Разбираме, че авторитетът на властта пада. Това е безспорно. И той ще пада далеч по-бързо, отколкото предполагахме. В момента популярността на тандема Путин-Медведев е не повече от 50 процента, като всяка година тя пада с по 10 процента. След година-две тя ще падне още. Още повече, че се случиха такива скандални неща като уволнението на финансовия министър Алексей Кудрин. Несъмнено ще има още скандали.
- Какъв, според вас, е изходът от подобна ситуация?
- Моята задача е такава - аз несъмнено ще се боря за обеднинение на гражданското общество. Давам си сметка, че хората могат да излязат на улицата, особено ако продължи икономическата стагнация или дори икономическата криза. Трябва да се направи така, че да не се стигне до изпускането на подобна ситуация извън контрол. И с това ще се занимаваме лидерите на гражданското общество - то да бъде обединено, за да бъдат мирни демонстрациите по улиците и да искат предсрочни парламентарни и президентски избори. Те трябва да бъдат предсрочни, за да се предотврати най-лошият възможен развой на събитията. Защото излезе ли народът на улицата, властта вероятно ще предприеме мерки, за да се съхрани и ще се стигне до стрелба. Затова властта трябва да бъде принудена отрано да слезе. Това се случи в някои страни от Източна Европа.
- Да, но всички видяхме възторга на хората, когато беше обявена кандидатурата на Путин. В същото време като че ли гражданските и опозиционните движения в Русия нямат особено влияние...
- Не е така. Ще се повторя - социологическите проучвания редовно сочат, че популярността на Путин и Медведев пада. Да, сега те ги подкрепят. Ние разбираме, че на този етап народът не е готов. Не е готов и масово да излезе на улицата. Ние загубихме този рунд - парламентарните и президентските избори, признаваме това. Ако преди година Медведев ни беше чул, можеше да се съживи гражданското общество и да се предотврати най-лошият възможен вариант за развоя на събитията. Медведев не направи това. Ние разбираме, че сега популярността ни е малка. Има луди глави, които казват: "Трябва хората да бъдат изкарани на улицата". Не мисля, че това е добра тактика. Аз самият съм готов да изляза на улицата, но много хора няма да го направят до следващите президентски и парламентарни избори. Ние загубихме тези избори, но след това? Прекрасно разбираме, че популярността на властта само ще върви надолу. И след година-две ще дойде времето, когато хората наистина ще са готови да излязат на улицата и трябва да се направи всичко възможно така че тази криза да бъде решена по мирен път.
- Как, според вас, ще се развие ситуацията пост-фактум?
- По принцип в цял свят хората се опитват заедно да решават кризите. Опозиция и власт вземат различни решения. Ако властта губи, на власт идва опозицията. Там, където има гражданско общество, кризисните ситуации се решават по-добре. В Русия икономическата криза ще доведе до задънена улица властта и ще доведе до съвсем нова ситуация. Путин няма да реши нито един кризисен проблем. Предишната криза беше решена заради задушаването чрез органите на реда. По-късно пари за тях обаче няма да има, а и сега няма особени резерви.
- Какво мислите за твърдението, че Путин употребява България като Троянски кон в ЕС за целите на Русия?
- Не знам, не съм изучавал ролята на България за приближаването на Путин към ЕС, но ако това е така, е лошо. Това не трябва да се прави. Бих искал чрез вас и вашата медия да се обърна и да кажа: "Не трябва, не правете това. Не трябва да се подкрепя Путин". Вариантът Путин е лош вариант. Подкрепете нашето обръщение, на руските правозащитници, към Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Всички европейски структури, както и ПАСЕ не трябва да признават легитимността на изборите, които ще се проведат на 4-ти декември. Отсега е заложена основата за това, с отказа за регистрация на опозиционните партии, които представляват голяма част от избирателите.
- И моя последен въпрос - преди две години бяхте нападнат и бит пред дома ви. Не се ли боите сега, като давате такива интервюта, че това отново може да ви се случи?
- Слава богу, това стана преди две години и не се е повтаряло. Всеки лидер от опозицията в Русия е подложен на опасност от физическо насилие. Има хора, чиято гледна точка е по-опасна от моята в това отношение. Например, Борис Немцов, който реално рискува здравето и живота си. Щом те не се боят, аз защо да се боя?
© Ангелина Пискова Все права защищены