Общуване. Видове общуване според броя на лицата,
които общуват помежду си
Общуването е процес, чрез който се осъществява обмен на информация между съответния брой лица. Общуването, като процес, е важен фактор при сигнализация на каквато и да е проблематика, която интересува човека за решаването на съответните събития в неговия живот, т.е. чрез общуването ние подаваме сигнали един на друг, за това какво се случва в нашия живот, относно животът ни в личен план и относно социалното ни поведение и т.н. Благодарение на този процес ние изказваме чувствата, емоциите, които са част от нашето ежедневие и заложени вътре в нас.
Общуването се провежда от неопределен брой хора и свързано с това различаваме два основни вида общуване, в зависимост от броя на общуващите лица помежду си. Двата основни вида общуване са линейно и кръстосано общуване.
Линейното общуване - осъществява се между две лица. Кръстосаното общуване - осъществява се между повече от две лица (3, 4, 5, 6 и т.н.).
Характерни особености при линейното
и кръстосаното общуване
За линейното общуване е характерно, че то дава началните етапи на запознанството между две независими и непознати до този момент лица. При кръстосаното общуване е характерно, че вече имаме неопределен брой лица, които се познават помежду си и голямо внимание трябва да обърнем, че този вид общуване обединява в даден момент група от лица, които общуват и така тази обединена група можем да я наречем социална група. Такъв вид група можем да я определим като малка и голяма социална група.
Декември 2006 © Пламен Дилов
© Пламен Дилов Все права защищены
С най-добри чувства,
Мери