30 окт. 2014 г., 12:59

Отрицателен капитал 

  Журналистика » Политические статьи
1890 1 1
1 мин за четене

БАНКА НА КОНТРОЛНО ДИШАНЕ

 

Няма да забравя, преди години, когато банковата ни система се срина и фалираха петнайсетина банки, беше много трудно да се докаже пред съда, че банките трябва да бъдат обявени в несъстоятелност. Тогава – през 1996 г., законът беше такъв, че актовете на БНБ, с които се констатираше неплатежоспособността на една банка, подлежаха на съдебно обжалване. А и самото обявяване на банката в несъстоятелност преминаваше през сложна процедура, в рамките на която централната банка трябваше да докаже, че активите на търговската банка не са достатъчни да покрият задълженията й. Назначаваха се експертизи, имаше реплики, дуплики и какво ли не. Бяха сложни процеси.

Това, което искам да споделя, е  изумлението на съда, когато разбра най-сетне (не е упрек, съдиите на са банкери) смисъла на понятието „отрицателна капиталова адекватност”. Не знам защо, но беше някак априорно разпространено и възприето становището, че това е просто едно административно провинение на банката, че е допуснала отрицателен размер на собствения си капитал. Едно нарушение повече или по-малко – голяма работа, ако се наложи административно наказание, не е болка за умиране. Но на практика не е така.

Когато банката се намира в състояние на отрицателна капиталова адекватност, тя вече е отрицание на самата себе си. Тя не разполага с никакви собствени финансови средства. Всички плащания, които прави, са за сметка на вложителите – включително заплатите на квестори, синдици, оценители, адвокати, одитори, разходите на електричество и парно, всичко това е за сметка на парите на вложителите. Всеки следващ ден от битието на подобна институция е за сметка на депозантите.

Такава банка не може да има бъдеще. Тя е един склад от имуществени права; те трябва максимално бързо да бъдат разпродадени, за да се удовлетворят в максимална степен вземанията на кредиторите. Нищо повече. В това състояние банката не може да бъде оздравявана, тя е в състояние на мозъчна смърт и контролно дишане.

Затова ми се струват напълно нелогични предложените на 29.10.2014 г. от Временната бюджетна комисия на парламента решения да се измисли юридически механизъм, ред, по който Българската народна банка да оздравява банки с отрицателна капиталова адекватност. Умишлено използвах сравнението с мозъчна кома. Как се лекуват такива пациенти?

 

Владимир ГЕОРГИЕВ

© Владимир Георгиев Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Просто, ясно, разбираемо и делово.
    Ето какво се иска, когато се говори и обяснява.
Предложения
: ??:??