“Социалната изолация на индивидите е престъпление на обществото и наказанието му е свързано със самата промяна на това общество, което не е пореден мираж, а касае отделния индивид”
В.Рибаров
Здравето е една от предпоставките на любовта, но с него не може да бъде обяснена природата й. Артур Шопенхауер правилно посочва, че здравето на жената привлича мъжа, а жените проявяват предпочитание към зрелите мъже над тридесет годишна възраст, но това не е достатъчно, за да се разкрие природата на любовта.
Възпроизводството на живота чрез раждането на децата може рационално да бъде разбрано като природно възпроизводство, но това нещо, в същото време, е и възпроизводство на обществото, защото историята може да бъде разбрана правилно и като смяна на поколенията. А възпроизводството на живота има и друга страна, която неправилно се обозначава като “божествена” – много е съдържателна за разбиране като собствено възпроизводство чрез любовта, но, по силата на редица обстоятелства, сред които, на първо място, се нареждат социалните условия на живот, тя тъне в мъглата на идеологическата неяснота. Самият аз използвам, широко разпространения понятиен апарат като “Бог”, “божество”, “божествено”, “озарение”, “молитва”, “прошка”, “покаяние”, “отвъдно”, превръщайки ги в метафори на съвсем реални, екзистенциални ситуации. А божественото, което присъства като основен стълб, наред с разбирането, в енерготерапията на Лазарев, не е нещо друго, освен споделената любов, която е така рядко явление, защото и самите условия на живот не я разрешават в масов мащаб…Но тук се налага да посоча нещо важно, което е възел за разбиране и осмисляне от авторите, създатели на новата литература и специално от страна на тези, пишещи в областта на любовната лирика. Именно новите условия на живот, макар и по парадоксален начин, свързан с това, че се стигна до разнищване на нормалната сетивност на индивидите, издигнаха въпроса за нормалното съществуване като нов в сегашния живот, а следователно той застава като нов и пред литературата.
През последните години имам възможността да изучавам разбиранията на много автори, пишещи по въпросите на любовта, а чрез текстовете им достигам и до особеностите на самия им живот, на техните реални преживявания. Повечето от авторите на любовна проблематика, придържайки се и към традициите в литературата в тази област, описват и то като свои преживявания измяната, лъжата, раздялата, болката, сълзите, сладострастието, надеждите за нова любов…Това преживяват хората, това пишат, но това е отвъдна област на любовта, но не и любов. За тези автори озарението на споделената любов си остава загадка. И какво се получава? Вместо да се тръгне към решаване на житейските проблеми, за да се стигне и до писане по друг, нов начин, избухват провокации за дискредитиране на авторите, дръзнали да показват нова сфера на човешките отношения – споделената любов.
Нека да кажа отново! Исторически възникнаха нови предпоставки за по-пълноценното развитие и възпроизводство на хората, а литературата, която достига до тях и се бори за тяхното утвърждаване в живота е нова! Аз утвърждавам прагматичното направления в литературата, а то е ново, защото разглежда прагматизма не като гола полза от действието, а като хуманно преживяване при сегашните условия!? Разбира се, правенето на нова литература не означава тотално отричане на предишната, а точно обратно – да втъчеш и предишната литература в днешния ден чрез усвояване на нейните ценности, което става чрез нейното преработване от позициите на новите модели на знанието, което пък не означава, че правенето на литература е филиация на идеите, съществували преди. Запазването на всичко ценно от литературата от предишните епохи е задача на новата литература! Тази задача може да бъде изпълнена от цели поколения автори, овладели мирогледа на днешния ден, а той е нов, защото и самото общество се промени по естествен, исторически път.
Всеки написан от мен текст, наред с всичко друго, е и проверка на моделите на генезиса на знанието, които съм създал и които проверявам чрез ежедневното си писане.
Казаното до тук е достатъчно основание да бъдат правени различни изводи, но аз ще направя само един – любовната проблематика може да бъде описвана от хора, които са носители на любовта, а тя е само и единствено споделена. Но когато влюбените биват обявяани за луди и то по арогатния начин на цинизма, то не е трудно да се разбере, че сред тези хулители не всичко е наред!?
© Валери Рибаров Все права защищены