2 янв. 2025 г., 14:01  

В дълбините на Силоза истината има своята скъпоструваща цена 

  Журналистика » Социальные статьи, Критические статьи
168 0 7
14 мин за четене

снимка: https://ibb.co/vYxQ1Qj

 

Когато светът – такъв, какъвто го познаваме – свърши, и оцеляването на човешката раса опира до отрезвяваща, бетонна реалност, заровена под земята, човек не може да не се зачуди колко дълго може да трае един мир и какво означава да бъдеш свободен.

Под повърхността

За добра научна фантастика можем да говорим когато тя създава увлекателни светове, а в последно време сериалът Силоз, продуциран от Греъм Йост и Мортен Тилдъм, по оригиналната трилогия на писателя Хю Хауи, ни предоставя един от най-запомнящите се такива. Сериалът се излъчва по стрийминг платформата AppleTV+.

Действието се развива в огромен подземен бункер с 144 нива, който приютява общество, изолирано от външния свят, където тайните си имат животоструваща цена. Но какво прави света на Силоз толкова впечатляващ и въздействащ? Отговорът се крие в изключителното внимание към детайла.

Дизайнът на продукцията, който сп. Vanity Fair нарича „истински подвиг“, превръща клаустрофобичната среда в подземния бункер в истинска метафора за йерархията, потисничеството и човешкия стремеж към оцеляване.

Всяко ниво от бункера може само по себе си да бъде сюжет за филм, като започнем от поддържащите долни нива, където инженери от отдели „Механика“ и "Доставки" се борят с функционирането на поддържащите системи, до стерилните горни нива под контрола на  обвития в мистерия надзирателен отдел „Съдебна власт“.

Защо Силоз не е поредната дистопична драма?

В същността си Силоз е сюжет за истината и цената, която хората са готови да платят, за да я разкрият или потиснат, както и за разцеплението между обществените слоеве в ситуация на конфликт. За да може да функционира една държава, като структура, основните стълбове на апарата трябва да са налице (здравеопазване, образование, сигурност, икономика), както и да е налице общественото доверие. Докато гледаме епизодите, пред зрителя неизбежно възникват няколко основни въпроса, които са ключови за сериала:

 

Кой контролира истината в това общество? Колко висока е цената на безопасността за сметка на свободата?

 

Тези и други въпроси намират отговор чрез постепенното разплитане на мистериите в сюжета на сериала. Но въпросите, които непрестанно изникват в мислите на гледащия, не престават:

Защо на жителите на бункера е забранено да излизат навън? Защо историята им е изтрита? Защо се крият реликви от предишния свят? Каква е общата история между конкретни герои, която упорито се крие?

Тези сюжетни пластове се обелват пред зрителя постепенно, като го държат в напрежение и му разкриват нови гледни точки и мотиватори за поведение, което пък държи зрителя в истинско напрежение. Критици като Ричард Роупър отбелязват способността на сюжета на Силоз да прелива гладко от жанр в жанр, и е прав – в Силоз можем да видим всичко: от конспиративен трилър до разтърсваща лична драма и бунтовен романс. Тази жанрова многообразност извежда сериала отвъд стандартите на дистопичните разкази, като го превръщат в история, която докосва както разума, така и сърцето на гледащия.

Заробва или освобождава истината? 

Не можем да не засегнем тематичната дълбочина на Силоз. Едно от най-големите достойнства на телевизионния сериал, базиран на трилогията Силоз на писателя Хю Хауи (Вълна, Смяна, Прах), е неговата алегория в дълбочина. Обществото в бункера отразява реални световни проблеми. Ето някои от тях:

Не можем да не се спрем на цензурата и пропагандата. Жителите на бункера консумират селективно подбрана реалност през екраните с външния свят, което е тревожно отражение на съвременните притеснения за дезинформацията в реално измерение.

Докато гледаме епизодите, ни става ясно, че се упражнява култура на наблюдениетоСкритите камери, които следят всяко движение на неподозиращите живущи в бункера, играят ключова роля в сюжета, защото те напомнят изключително силно за обществените модели, в които живеем днес. Наблюдението има ключова роля за градацията на сюжета в Силоз, особено в сезон I.

Пустинният пейзаж извън бункера служи като мрачно реалистично предупреждение за бъдещето, което очаква човечеството, ако не се справим с климатичните промени: истинска екологична катастрофа.

Тези теми, освен като сюжетни елементи, имат и своя предизвикателна скрита мисия, защото по същество те могат да се приемат от гледащия и като зов за пробуждане. Силоз провокира зрителите да се замислят за структурата на властта и контрола в техния собствен живот, което го превръща в нещо повече от обикновен развлекателен телевизионен продукт - той е истински ужасен сценарий на бъдещето.

Сърцето на Силоз

Нито един разговор за Силоз не би бил стойностен, ако не похвалим актрисата Ребека Фъргюсън за изключителното й представяне в ролята на Джулиет Никълс. Влязла в обувките на инженера-механик Никълс, тя изиграва ролята си с уязвимост и твърдост. Изпълнението ѝ е емоционален стожер на сериала, а нейното тихо, но упорито търсене на истината вдъхновява всеки зрител (както и жител в бункера!). Критиците в The Guardian и в The Globe and Mail поставят Фъргюсън на фокус, като най-силния елемент на сериала. И с право – Джулиет се превръща в символ на бунта и надеждата за истина и спасение на целия бункер.

Какво казват за сериала?

Но дори такива шедьоври на научната фантастика не остават без критика. Брайън Лоури от CNN, например, смята, че основната мистерия на сериала е „разтеглена до краен предел.“ Това твърдение би могло да е основателно, защото Силоз отнема време, за да разгърне пластовете на своя сюжет. Но бих казала, че това обмислено темпо е негово предимство, а не недостатък. Плавният ритъм на сюжета позволява на зрителите да се свържат по-дълбоко с героите и да почувстват тежестта на решенията, на залозите. Това е история, която възнаграждава търпението с емоционално наситени разкрития.

Градацията в Силоз

Получил 96% одобрение в Rotten Tomatoes, с трети сезон в разработка, Силоз утвърждава поредицата като съвременна класика на научнофантастичното. Изследването на теми като контрол, лична свобода и търсенето на истината винаги е актуално, докато визуалните ефекти на сериала и запомнящите се присъствия на героите му го извеждат не без основание напред в потока от телевизионни продукции.

Но най-големият въпрос си остава отворен: Какво предстои за Силоз? Сега, когато Джулиет изследва света отвъд бункера, сериалът отваря нова врата – както буквално, така и преносно – към безкрайните възможности на въображението. Как функционират силозите? Свързани ли са? Каква е истинската цел на тази дистопична мрежа от подземни укрепления? Какво ще се случи със собствения бункер на Джулиет? И ще вдъхнови ли стореното от нея у другите да търсят свобода, или ще ги поведе към трагичния край както десетки хиляди преди тях?

Какво предстои?

Втори сезон се доказва като едновременно мисловно провокативен и емоционално въздействащ. Той ни потапя още по-дълбоко в мрачните и комплексни пластове на дистопичния свят, който бе изграждан в първи сезон. Вече се досещаме, че Джулиет заема централна роля като символ на съпротивата срещу системата. Но дали ще съумее да спаси навреме собствения си бункер от разрушителните бунтарски течения?

От физическо убежище, сега функцията на Силоза се измества към поле на психологически битки, социални манипулации и философски въпроси за същността на човечеството.

Във втори сезон на сериала ставаме свидетели на това как героите се борят с морални дилеми, виждаме трансформация от послушание към системата до бунт за разкриване на истината. Бунт, който може би е довел до унищожението и на много други силози. А дали този ще съумее да се съхрани? Нямам търпение да разбера дали ще бъде изследвана съдбата и на другите силози.

И докато кметът на затворената общност упорито се опитва да достигне до същността на криптирано от предците съобщение за света отпреди, не може да не се запитаме обаче, как и защо е създадена самата система от силози.

Ще бъде ли разкрита мотивацията на създателите? Тя, по всяка вероятност, включва научни експерименти, екологични катастрофи и тайни политически планове. Надявам се зрителите да могат да видят и как технологията за контрол на спомените и човешкото съзнание е изиграла ключова роля за принципа на управление на Силозите. А какво ще стане с кмета Бернард и другите администратори в бункера? Бих искала да разбера повече за тайните им планове, които несъмнено ще предоставят по-дълбока критика на идеята за власт и контрол в общността.

Сигурна съм, че различията между тези, които вярват в "мъдростта" на основателите на силоза, и новото поколение бунтовници, което иска да свали статуквото, ще се засилят. Това е класически научно-фантастичен конфликт, който ще се хареса на почитателите на дистопични сюжети.

В заключение

Това, което прави Силоз задължителен за гледане от феновете на научната фантастика, е историята, която не само изисква внимание, но и остава дълго в съзнанието след края на епизодите. Сериалът се осмелява да задава изключително трудни въпроси: Какво бихте направили, ако всичко, в което вярвате, се окаже лъжа? И нещо още по-важно – докъде бихте стигнали, за да разкриете истината?

Това са въпроси, които всички трябва да обмислим, защото Силоз не е поредното екранизирано фантастично развлечение, а истинско отражение на човешката същност.

Да оцелееш в Силоз не опира само до борбата за оцеляване, а си е чисто олицетворение на смисъла да живееш. А в свят, където истината често бива замъглявана, това е, може би, най-силната история от всички.

 

Защото... нека не се залъгваме – дори в днешния свят истината е опасно оръжие. А Силоз е отражение на нашето общество. 

 

*** 

Какво мислите за този очерк? Заробва ли или освобождава истината?

 

 

© Elissa Hess Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Класиците са си класици, Bezzhichen, а тяхното наследство е неоспоримо. Неслучайно "Дюна" е екранизирана (между другото, Ребека Фъргюсън отново се предтставя в много силно в екранизацията от 2021), неслучайно "Марсианецът" е екранизиран, също и "Игра на Светове" и други. Но трябва да отбележим, че научната фантастика има и много добри модерни писатели.
  • Забравих най-великият - Станислав Лем!
  • Прегледах очерка, той ми беше интересен, но не обекта му.
    За мен научно-фантастичното започва с Жюл Верн ( доста неразбран и досега, и клиширано класифициран като юношески автор), а след това са корифеите Хърбърт Уелс, Едгар Алън По, Артър Кларк, Ред Бредбъри и завършва с Толкин - малко по-различен.Това е моето ограничено и схоластично мнение. А от Айнщайн, Файнман, Максуел по-големи научни фантасти няма- защото, което си фантазират, след това тези великани го правят действителност!
  • Благодаря, непременно ще го гледам. Да, замислящ! Целият очерк ми направи впечатление, ще спомена например това: И ще вдъхнови ли стореното от нея у другите да търсят свобода, или ще ги поведе към трагичния край както десетки хиляди преди тях?...
    ...Какво бихте направили, ако всичко, в което вярвате, се окаже лъжа? И нещо още по-важно – докъде бихте стигнали, за да разкриете истината?
  • Хайде де - бунтовници? - Нечувано и невиждано! Изгаряне на книги? - Нечувано и невиждано! Контрол на раждаемостта? - Нечувано и невиждано! Шашава бабичка с бяла коса? - Нечувано и невиждано! това нито е научно, нито е фентъзи... Просто досадно преповтаряне на неща, които сме гледали хиляди пъти, но с тъъъънката линия на "правата вяра". Признавам, в първия епизод не познах кой е транссексуалния, но мило за драго давам, че има...
  • Дайте му шанс, Khanas! Един епизод не бива да Ви е база за преценка. Сюжетът увлича. В дистопичното научно фентъзи се крият много закодирани истини за онези, които разбират какво виждат! Все пак, рейтингът на вкиснатите домати не се дава току-така за няма нищо!
  • Направих си труда да изгледам първия епизод от това сериалче. Досадно и протяжно, пълно с всички възможни клишета, за които се сетите. И разбира се - следващо най-новите тенденции - като например, понеже майката раждала детето, само тя имала правото да определя как ще се казва то....
Предложения
: ??:??