19 июн. 2021 г., 22:35

Движение 

Фотография » Люди
804 0 10

© Яна Все права защищены

Кадърът е заснет преди 6 години. Тогава бях начинаеща в сферата на фотографията и не знаех точно какво правя.

Снимано е с Fuji XF1, от ръка.

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Супер е!
  • Пол неплохо получился
  • Прилича на огнен танц, заради цветовете. В зависимост от настроението, дефектите могат да станат ефекти
  • Говорим едно и също. За да са "размазани" танцьорите в случая, скоростта трябва да е ниска, а стабилизацията спомага да не се размаже и пода. Това ми беше мисълта.
  • Стабилизацията на изображението, която се осигурява от системата тяло-обектив не ни спасява от движението на обектите. При подвижни обекти скоростта на снимане е определящ фактор в каква степен ще "замазразим" обекта.
  • Фреди, Хари, всички знаем, че за да не бъдат размазани обектите при движение е нужна висока скорост. Това се компенсира дали от по-високото исо или отворената бленда, зависи от случая.
    А "размазвазването" понякога е търсен ефект. Както при копринената вода. Ниска скорост, затворена бленда.
    https://otkrovenia.com/bg/fotografia/44e1757b
    Тази снимка е снимана с обектив 100-300 (екв. 200-600 мм) на 100 мм при скорост 1/50 сек. Просто издебнат момент, сниман на приоритет бленда.

    Хари, именно заради стабилността/трептенето, която ти обясни, бях споменала стабилизацията. Важна е при ниска скорост, когато не разполагаш със статив. Или греша?

  • Ние с Фреди, май взаимно ще си допълваме въпросът за снимане на движещи се обекти. Неговото включване наистина прави въпросът ми по-ясен. Благодаря Фреди!
    Яна, малко не разбрах защо споменаваш 5-осевата стабилизация, с която вече разполагаш. Стабилизацията на изображението, която се предлага от производителите, независимо дали това се прави в тялото или в обектива, има единствено отношение към трептенето/стабилността на ръката докато снимаме. И затова, когато скоростта на снимане превишава избраното фокусно разстояние, изключването на тази функция дори е препоръчително, а за снимане от статив, тази препоръка е още по валидна! Защо ли, ами защото всяка намеса във формиране на изображението внася някакъв шум/изкривяване (англо-санксонците му казват "bias". Който снима знае - дори щракването на затвора може да доведе, в някаква степен, до размазване в изображението, или както казва Иржи, "ми то да фотографираш не значи само да погледнеш в обектива и да кажеш "щрак"!..."
  • Ще се включа и аз за да повторя думите на Хари!
    Представете си, че сте нает фотограф във конкретният концерт.
    След като вече сте практикували и имате 5-осева стабилизация -
    кажете ни, по-какъв начин трябва да снимате следващият си концерт,
    за да бъде перфектен, а не размазан?
  • При мен, Хари, нещата се получават в движение. Не мисля 2 месеца напред как ще заснема нещо. Когато ми "падне" на сърце нещо, насочвам "оръдието" и стрелям. Тогава снимах изцяло в ръчен режим. Мъжът ми ми беше учител. Каза: "Гледай там да ти е 0, ако е минус, кадърът ще стане тъмен, ако е плюс, ще е преосветено". И аз така гледах да ми е на нула. В този случай съм снимала на по-затворена бленда, за да хвана повечето танцьори на фокус. Но тъй като вече се стъмваше, а концертът беше на открито, респективно скоростта беше по-ниска. Изненадах се приятно на резултата. Може би и сега бих заснела така кадъра, но вече разполагам с 5-осева стабилизация и това ще ми спомогне донякъде да не стане мазало. Няма да споменавам наличието и на няколко обектива, всеки от който би допринесъл по нещо за кадъра. Но, все пак, както казах, може и да реша нещо в последния момент.
  • Ами добре, разкажи как би го снимала сега след 6 години опит. Мисля, че ще е полезно.
Предложения
: ??:??