Канадски гъски. Branta canadensis
По време на миграцията обикновено се движат 40-60 мили/ч, и могат да летят денонощно и да пролетят хиляди мили , преди да стигнат до следващия стоп.
Ятото, което заснех, не беше в миграционен полет. Доказателство е безразборната подредба на гъските, които иначе са много организирани и ятата имат чисто изразена V структура. Най-вероятно тези са семейство - или са изостанали от ятото поради умора, или са се отцепили и отскочили да се нахранят някъде преди да се "приводнят". Полетът им беше съпроводен с истерични крясъци - предполагам това е единствения възможен начин да намерят тяхното си ято сред десетките хиляди гъски които вече се бяха "приводнили" в реката.
Установено е, че канадската гъска използва 13 различни вида звук за да изрази поздрав, предупреждения, задоволство, враждебност и т.н. Счита се, че това е "най-разговорният" животински вид след хората. За мен е безспорно, че имат невероятна система на комуникация. Другото, което е интересно, е силното чувство за семейна принадлежност. Малките остават с родителите си една година след излюпването, и "семейството" се придвижва заедно навсякъде. Да ги гледаш как учат малките да плуват е забавно. Да ги гледаш как ги учат да летят - събуждащо уважение.