23 сент. 2021 г., 13:05

Слънцето през облаци 

Фотография » Природа
630 0 8

© Валери Станимиров Все права защищены

Публикувам тази фотография, не защото има някакви качества, точно обратното, защото имам проблем с нея. Виждат се различни артефакти по изображението, горе на един часа, в светлата част, до слънчевото петно на четири часа. Може би повечето петна тук (разбира се изключваме слънчевите петна в долната част на Слънцето и големите тъмни петна, които са облаците) да са отражения от неправилно поставен слънчев филтър, но ги има. Тук не е използван обектив, а фотоапарата директно е свързан към телескопа. Такива петна се появиха и при използването на различни обективи при ежедневни снимки, което ме навежда на мисълта, че петната са по сензора на апарата. Въпросът ми е как е най удачно да го почистя. Мислех да взема някаква гумена духалка и с нея да опитам да реша проблема. Знам, че повечето може да се премахнат и софтуерно, но все пак мисля, че сензора трябва да се почисти. Има начин като се снима бяло равно осветено поле, което да се извади от основният кадър, така поне правя когато наслагвам много снимки при астрофотография, но при ежедневни снимки незнам дали ще стане. Дайте съвет.

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • Валери, благодаря много за този професионален коментар и разяснения. Ето как една снимка може да повлече интересни последващи неща.
  • По такава фотография трудно ще се определи Волфовото число. По добре е да се прави визуално. Тук аз виждам 5 групи петна. Отделно единично петно се брои и за група. Общият брой на петната тук трудно ще се определи. Това се прави при по големи увеличения. Правилното определяне на броя на групите е много по-важно от преброяването на всяко петно. Това се вижда и от формулата за определяне на числото W = 10g + s ,където g е броя на групите петна, а s е броя на всички петна по Слънцето. Състоянието на видимост е от огромна важност. Състоянието на видимост е термин, който описва степента на трептене на образа, причинена от турбулентност. Добрите условия водят до стабилни изображения. Състоянието на видимост трябва да бъде записано и докладвано при всяко наблюдение, така че трябва да го прецените като отлично, добро, задоволително или лошо. От различни места, при различни състояния на видимост може да се получи различно Число на Волф. Затова има спътници на които земната атмосфера не влияе.
  • Хари, имах предвид Волфовото число, респ. броят на петната, респ. слънчевата активност и дали на такива снимки е възможно да се види повече, както когато астрономите определят това число според броя на петната, но това са размислите на един любител и непрофесионалист. Затова беше моят въпрос. Винаги се интересувам от такива снимки, както и от връзката на петната, респ. активността със състоянието на йоносферата... все пак съм лаик в тази област', но ми е интересно да чуя/видя от другите. Съветите за филтрите са много ценни, благодаря!
  • По принцип може да се ползва оксиженово стъкло, но то не спира всички вредни лъчения и при по продължително наблюдение може да е вредно. Ето един линк за сравнително евтин слънчев филтър - http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=245 От това фолио може да се изреже филтър с различен диаметър, да се залепи между два картонени пръстена и да се ползва и с дългофокусни обективи. Само трябва да се внимава да не се пипа с пръсти там, където ще е филтъра. Фолиото е дебело само 0.012мм. и при допир може да се образуват микро дупчици.
  • Безжичен, какви други петна тр да има в този момент според твоята информация?
    Да се наблюдават т.н. слънчеви петна е повече от лесно и всеки може да го прави ежедневно ако си осигури филтър, който да му позволи да гледа слънцето без да изпитва неприятно осветяване. Ако имате стъкла от оксиженист е повече от добре, но един компактен диск също е достатъчно полезен филтър.
  • И на мен ми е интересно. Но не разбрах защо има само една група изявени слънчеви петна, може би.другите, които се виждат, са леко маскирани от облаците? Все пак да се снимат слънчевите петна си е постижение.
  • Валери, според мен ние нямаме непосредствен достъп до сензора в тялото на апарата. Не че не може, но това си е сериозна интервенция
    Матрицата е защитена с плоски пластини, които играят и ролята на филтри. Предполагам, че питаш дали може да се почистват тези повърхности. В мрежата има описани начини и инструменти за извършване на тези процедури, но моето лично мнение е да направиш консултация със специализиран сервиз. Казват, че има т.н. вакуумни прахосмукачки, но нищо повече не знам.

    Според мен, снимката си е много добра, добре представя петната на Слънцето. Любопитно е!
  • Красиво.
Предложения
: ??:??