Сообщите нам о нарушениях, если Вы считаете, что есть случай плагиата или произведение не соответствует правилам.
Пожалуйста, пишите только в крайных случаях с конкретным указанием на нарушение и наличие доказательств!
Вы должны войти в систему с Вашей регистрацией, прежде чем отправлять сообщения!
И още нещо, наистина залезите и изгревите си приличат много, но аз от години се боря с тази тема и съм установил, че разлика има и тя е в цветовия баланс. Само, че при снимане на автоматична настройка за баланса това в по-малка степен може да проличи в разликата. Установих, че най-добре се получава при снимане с настройка на баланс за дневна светлина, тогава се усеща кое е изгрева, и кое е залеза.
Просто изгрева “стои по-студен”, колкото и да червенее, като във височина небето може да преминава дори във виолетово и синьо, да е по-наситено дори до черно. При залеза тоновете са по-пастелни, дори кафяво охри и дори в зелени нюанси, а във височина изстиващият въздух като че ли “свети” и то в топлата гама. През зимата залеза и изгрева почти се покриват в температурно отношение и разликата е трудно забележима.
Светобаланса е различен поради различните пречупващи свойства на въздушните маси, поради различната температура и посоката на температурния градиент, спрямо посоката на снимане (съответно на изток или на запад). Това, разбира се, има и много изключения, произтичащи от вятъра, от влажността и т.н., включително и от сезона - все влияещи на пречупвашата функция на въздушните маси.