“ОБИЧ”! Що е то?
Проверих за превода на тази невероятна думичка в 10 - 15 езика. Преводът е един и същ-“Любов”. И на френски, английски, испански, арменски, италиански, руски, украински, чешки, словенски, сръбски, турски - преводът е ЛЮБОВ. С една дума, на всички езици “обич” и “любов” са абсолютно еднакви по значение. В “Българският тълковен речник” обаче не е така.
“Обич е понятие, определящо чувство на привързаност
на един индивид към друг.[1] В общия случай тя няма сексуален оттенък за разлика от любовта.
От това обяснение се разбира, че на български език двете думички не са равнозначни. И тук е тайната на това особено чувство.
Докато любовта е чувство , наситено със сексуално влечение, то ОБИЧ е чувство на привързаност, на уважение, на готовност за саможертва. ОБИЧ е най-възвишената форма на човешки отношения.
“Душата ми е стон, душата ми е зов,
че аз съм птица устрелена,
на смърт е моята душа ранена,
на смърт ранена от любов.” П.Ю.Яворов
Или “в любовта има мъка, и в мъката Любов”. Пак Яворов.
С една дума няма любов без мъка, няма любов без страст и без страдание. Любовта е Ад, в който двамата влюбени изгарят от страст и мъчения. Любовта дава, но и задължава!
“Ех Любов, Любов, с тебе в гърдите младежки е волно,
и безсмъртна е с теб Младостта” (Емил Марков)
Любовта е свързана с младежките години, когато кръвта ври и кипи, когато страстите са почти неконтролируеми, когато “морето е до колене”, когато смятаме, че тя, Любовта е заслепяваща, вечна и безсмъртна. И без да се замисляме тя ни отвежда до Олтара или до райсъвета.
А после? После бурята отминава, “сляпата неделя” проглежда, и ние виждаме, че “царят е гол”. Краката на съпруга миришат, той хърка безобразно. Прическата й не е като “тогава”, манджите й не се ядат. Когато тя се спъваше от камъче, той се караше на “камъчето”- “лошо камъче, защо спъваш миличкото ми момиче?”, а след това, се караше на нея “кьорава ли си? Не виждаш ли, че има камък?” Пълна метаморфоза. Това вече не е “Той”! Нито пък тя е “Тя”.
Страстта се е изпарила, с нея е изчезнало и уважението(ако въобще го е имало!). Но се е казвало Любов. Понякога даже от пръв поглед. Аромата на страстните нощи я е карало да възприема миризмите като парфюм на “Ив Сен Лоран”, а хъркането му като сонети на Шели. След любовна нощ косата й му се струвала като къдрици на самодива, а безсолните бъркани яйца, са имали вкус на “бон филе “Росини” с аромат на трюфели.
Такава е Любовта, променлива, непостоянна, противоречива, сляпа, страстна, безумна. Да, много често Любовта е Безумна. Много често поетите я възпяват именно за това, за “безумието”.
Нека поразсъждаваме на глас. Може ли да се направи нещо хубаво без ум? Човекът е Човек, защото умее да разсъждава, да “умува” т.е да използва способноста си да мисли, да оценява, преценява, да анализира, да вижда реалната картина, а не плода на мечтите си, на въображението, на своята фантазия. Да вижда неща, които реално не съществуват. Не ги вижда защото е заслепен-временно! Но рано или късно той ще прогледне, непременно ще прогледне и тогава?
И тогава идва голямото разочарование. На повърхността изплува голата истина. А тя е безмилостна и причинява болка, страдание, нетърпимост, чувство, че са ви измамили, откраднали са чувствата ви, илюзиите ви, чувствате се излъгани, предадени. Това са твоите чувства, но тя или той има същото усещане. И той или тя се считат за измамени, ограбени, излъгани. Влюбените безумно, стават безразлични един към друг, проявяват нетърпимост, даже по-лошо стават врагове. Започват взаимни обвинения и скандали, понякога се стига до съд, а понякога и до бой, малтретиране, и даже до убийство. Но първите стъпки към тази семейна Голгота са изневерите. Започва ерата на ревността, която е силно чувство за собственост. “ В ревността има много повече самолюбие, отколкото любов.”-Монтескьо.
За Любовта има писано милиони страници, хиляди творци са възпявали едно от най-силните човешки чувства. Началото положено още от Сътворението на Света, през вековете е станало вечната тема на Човечеството. Песни, оратории, поеми, драми и трагедии, картини и скулптури са създавани за възхвала на Любовта. Художници, поети, композитори, писатели, драматурзи и други хиляди творци от цял свят са възпявали това необикновено чувство, тази необикновена “химия”, която създава онова вълшебно “съединение” което ви кара да тръпнете, да забравяте кога е ден, кога е нощ, кога е жарко лято или страховита зима. Под слънчевите лъчи или през приказна нощ да се чувствате в Рая, прегръщайки любимата жена или вашия “герой” успял да прободе сърцето ви със стрелите на Амура. Но да оставим темата на специалистите.
Сега искам да ви поговоря за другата дума, която на всички други езици се превежда като Любов. Става дума за думата “Обич”, която съществува само в българския език. Не съм сигурен на 100%, но както казах по-горе, в изследваните от мен 10-15 езика, такава дума не съществува. За мен, навярно и за вас, тя е уникална.
Обич, Обичам на пръв поглед са синоними на Любов и Любя. Но само така ни се струва. В действителност има друго значение, друг смисъл, носител е на емоции и чувства , които не съществуват в Любовта. В Обич няма негативни чувства, няма егоизъм, няма ревност, няма отрицателни емоции. Да обичаш значи да си готов на компромиси, да разбираш партньора, да си готов да направиш първата крачка към него. Да обичаш, значи да живееш за него и чрез него, запазвайки своето достойнство. Обичта е силно чувство. Обичта е доверие и преданост. Ревността е чужда на Обичта. Общите интереси, общите идеали, общите ценности, са основата на Обичта. Обичта е споделено силно чувство и основата му е уважението и любовта, без отрицателните й прояви, без егоизъм и меркантилност. Обичта е спокойна, разумна, тиха и даваща особена окраска на отношенията между партньорите. Обичта е красота, благородство, самопожертвователност. Можеш да любиш някого, да ти бъде приятно с него или нея, може да го желаеш страстно, но това все още не е гаранция, че обичаш този човек- мъж или жена. Можем да обичаме детето си, родителите си, можем да обичаме родната къща, родният град, Родината си. Можем и трябва да обичаме и партньора си в живота. Но това не винаги се получава. Страстно влюбени, понякога се превръщаме в заклети врагове. Думата “обичам те”, която сме произнасяли многократно, се оказва без съдържание. Просто сме лъгали, или по-меко казано, сме използвали неправилната дума, за да изразим чувствата си. Били сме искрени, не сме лъгали никого, освен себе си, използвайки неподходящата думичка.
Според мен, човек може да се влюбва многократно, но да Обича може само един път в целия си живот. Затова хората се влюбват, женят или омъжват по няколко пъти, събират се и се разделят, карат и сдобряват, женят се и се развеждат по няколко пъти, все с надеждата, че най-после са срещнали идеалният партньор в живота, когото може би ще Обичат. Мнозина, въпреки усилията си, макар и да опиват многократно, никога не срещат идеалния партньор и въпреки страстната любов, един хубав ден се разделят разочаровани, или живеят без обич, примирявайки се със съдбата си.
Неизмеримо щастие е да срещнеш идеалният партньор. Да срещнеш Човека на живота си. Да мислиш преди всичко за него, и едва тогава за себе си. Да имате общи интереси, да обичате едни и същи неща, да изпитвате удоволствие да сте заедно. Макар и не млади, да треперите един за друг, да изпитвате едни и същи чувства, да отстъпвате в спора, и да намирате разбиране, когато не сте на едно и също мнение. Да се чувствате отговорен за обичания човек, да му помагате, когато сам имате нужда от помощ. Да отстъпвате, даже когато нямате желание! Да излизате с достойнство от спора, без да обиждате и без да бъдете обиждан.
Трудно, много е трудно и много рядко човек да срещне идеалния си партньор, но не е невъзможно. Късмет, съдба, шанс, или както казват старите хора “така било писано”, а аз като човек на компютърната епоха казвам, че така е заложена програмата в моя файл в “големият компютър” там горе в Космоса. Знае ли Човек, как и кой е програмирал.
Бог, Съдба, Карма, или нещо друго, неизвестно нам, определя нашия земен живот.
А за другия живот, за живота в “Отвъдното” все още
нямаме достоверна информация.
Затова нека живеем спокойно, да се уважаваме взаимно, да се грижим един за друг, забравяйки различията си и Светът да стане “по-хубав от песен, по-хубав от пролетен ден.”
Хора, обичам ви!
© Крикор Асланян Все права защищены