15 дек. 2019 г., 15:27  

Вечност + шах = вечен шах 

  Проза » Фантастика и фэнтези, Другие
760 7 3
1 мин за четене

        Един от фундаменталните спасителни механизми в на вид безнадеждни шахматни позиции е т.нар. "вечен шах". Той възниква, когато царят на една от враждуващите страни не може да намери укритие от преследващия го с непресекващи шахове неприятел. Особено свиреп преследвач е дамата. Но примерът от следната позиция:

 

Бели: Цг1, Дг6, пешки на ф7 и г2;

Черни: Цх8, Де2, Об8, Кг8, пешки на г7 и х6,

 

в която на ход са белите,

 

е крайно изненадващ. Беглият анализ диагностицира /на пръв поглед/ бялата позиция като безнадеждна. И наистина на "естественото" производство  1.ф8Д ще последва: 1...Де1 шах 2.Дф1 Оа7 шах 3.Цх2 4.Дх4 мат!

 

Мнозина играещи с белите в тази позиция, предвид горния анализ, биха подписали тутакси безусловна капитулация. Но за щастие на белите те са на ход и разполагат със "свръхестествено" продължение:

 

1.Дх7 шах!!

 

Белите сякаш правят ход на отчаянието, преди да се предат, жертвайки своята гордост - елегантната бяла кралица. Да не би този ход да е продиктуван от антимонархически настроения, ще си помислите вие? Но не, отговарям ви веднага - този ход е резултат на истинско прозрение. След принуденото вземане на бялата лейди:

 

1...Цх7,

 

белите зашеметяват противника си със слабо производство...на кон!!!

 

2.ф8К шах!!

 

След този, сякаш извънземен, ход сигурното убежище на черния монарх се превръща незабавно в тясна и лишена от вратичка за бягство клетка.

 

2...Цх8 3.Кг6 шах Цх7 4.Кф8 шах Цх8 5.Кг6 шах и т.н. с повторение на шаховете на белия кон от полетата "ф8" и "г6" до безкрайност. Реми!!!

 

 

Един нетипичен пример на оползотворяването на механизма на вечния шах с помощта на "бесен мустанг"!

 

 

 

 

Бел.на автора. Създадох нарочно тази позиция, изглеждаща като взета от шахматна партия, в качеството на нестандартен илюстративен учебен пример към темата "вечен шах".

© Младен Мисана Все права защищены

Комментарии
Пожалуйста, войдите в свой аккаунт, чтобы Вы могли прокомментировать и проголосовать.
  • В историята си шахматът има великолепни комбинации,които са вече анализирани.
    Но въпреки скромните ми познания,винаги съм се учудвал на аналитичните ремита,постигани от наглед безизходна позиция.
    Поздравления за въображението,Младен!
  • Благодаря ти, скъпи Дон, за поставянето в Любими на материала ми, както и за този изключителен коментар. Мислим по удивително сходен начин и това ме порази! Работата е там, че този материал, под идентично заглавие, публикувах на 3 юли 1993г в брой 175 на вестник 24 часа. Но в тогавашната публикация фигурираше още, като илюстративен пример за вечен шах, и упоменатата от теб партия между Алехин и Ботвиник!!! Имаше дори и трети юлюстративен пример. Ала в днешния си материал силно редуцирах тогавашния, тъй като читателите в сайта едва ли имат задълбочено отношение към шаха. Ти правиш голямо изключение! Позицията от днешния ми материал съставих на 11 годишна възраст, без всякакви претенции да е шахматен етюд. Въпреки това тя крие известна прелест, поради което я счетох за достойна в качеството на илюстрация.
  • !!! Поразен съм, Младен! И не толкова от сложността на етюда (реших го без никакво затруднение на дъска, на блайнд не съм се мъчил), а от творческото ти майсторство. Давам си сметка колко много въображение и богати теоретични познания се искат за съставянето на етюд с учебна цел. Аз мога само да го реша, но ми е невъзможно да го измисля.
    Блестящо онагледяване на вечния шах! Любимият ми такъв си остава онзи, който Ботвиник е направил в тежка мителшпилна позиция срещу Алехин на турнира в Нотингам от 1936г. С черните Ботвиник намира и форсира вечен шах, който дава с дамата по диагонала е5-х2 (ако не ме лъже паметта). Легендарна партия!
Предложения
: ??:??