- За какво мислиш, че живеем? Какъв е смисълът на нашия живот? - ме попита един път Добриня.
- Струва ми се, че отговорът на този въпрос е извън нашето съзнание. - отговорих аз.
- Хубаво е, че мислиш така. На този въпрос не може да се отговори еднозначно. Но цел на живота трябва да имат всички. Може би целите на всеки са различни. Трагедията на нашето време се заключава в това, че почти никой не реализира смисъла на своя живот. Всяко нещо, всяко действие, всеки човек служи на конкретна задача. Ако задачите на хората около нас са в конфликт с нашите, тогава ние наричаме тези конфликти зли, лоши, но това е само наложено мнение. Дори заплахата за целта на живота ни, за нашето здраве или дори за живота ни не е зло, а е изпълнение на нечия задача. По-силен човек от нас е способен да ни унищожи в случай на конфликт. Тук няма какво да се направи - в този свят оцеляват най-силните хора и съответно най-силните идеи. Например, ако въпросът е: добро или лошо е да се убие човек? Християните ще нарекат подобно деяние грях. Но ако човекът, който трябва да бъде убит, е самият той потенциален убиец, ако той би унищожил хиляди невинни хора в бъдеще? "Е, това е друго нещо, тогава е добре." Лъжа! Няма добро и зло. Никой няма право да съди друг. Да съдиш, значи да твориш съдбата му. Това ние не сме в състояние да направим. Но ние сме длъжни да осъществяваме нашата си съдба. Дори тогава, когато за това трябва да променяме съдбата на другите. Почувствай разликата между двете понятия.
Всеки човек има свой собствен път и свой смисъл на живота. Може би, малцина са тези, които мислят за пътя си и за смисъла на своя живот. Без цел животът ни престава да принадлежи на нас. Започваме да обслужваме чужди замисли, и животът ни става еднократен. Когато умрем, ние умираме завинаги.
Сега, за човека животът не е нищо друго, освен бавна смърт. Опитваме се да го изпълним с всякакви безполезни дела, тези дела нямат никаква цел, и за да не изглежда, че животът ни не е празен и безполезен, считаме всичко, което правим, за много важно. Това нещо, гледано отстрани изглежда много смешно и в същото време тъжно. Малко хора могат да гледат на себе си отстрани.
Хората правят нещо, ходят на работа, изкачват се по стълбицата на кариерата, постигат успех, много са доволни от себе си, много важни са и изглеждат сносно: пълни бузи, непреодолими очи, добре нахранено тяло. Какво, това ли е резултата от успешния живот? Към какво се стремят хората най-много?
- Явно, към достатък - предположих аз.
- Достатъкът е неопределено понятие. За просяка, например, достатъчно му е това, което притежава, и може би, достатъчно му е, защото не притежава нищо.
Сега, всъщност, ние сме станали роби на нещата само защото мислим, че ги притежаваме. Струва ни се, че вещите улесняват живота. Така, например, трудно ни е да перем дрехи, и за да улесним работата си, купуваме си пералня. Но човек няма нужда да пере, ако не носи дрехи, или пък може да пере и с ръце. Няма нужда от телевизор, например, ако не гледа филми и не се интересува от политика. Ако се откажем от собствеността върху нещата, тогава няма да може да бъдем завладяни от тях. Нещата трябва да се използват, но не и да се притежават. Не трябва да се допуска такава ситуация, че някакъв предмет, живо същество, или човек да ни владеят. И това се постига чрез изоставяне на всяко чувство за собственост.
Богатият, обезпечен човек най-често не живее в изобилие, иска да постигне още нещо, парите разпалват желанията му, а когато има достатъчно, тогава идва жаждата за власт, и парите отново стават малко. За пълно удовлетворение парите никога не са достатъчни.
Цялата тази дейност не носи щастие, може би човек се чувства по-комфортно, но комфортът разваля човека, прави го по-уязвим и слаб. За да се чувства защитен, той се нуждае от вещи, апартаменти, къщи, коли, - всичко това му дава усещане за сигурност, но това трае само докато настъпи смъртта. Тя, обаче, отнема всичко, което е придобито през живота. Нищо не остава за човека, той се разпада на душевните му компоненти и се разтваря във вселената, той няма да се роди вече, той умира окончателно.
- Ти ми нарисува ужасна картина, - рекох аз. - Какво означава да умре човек окончателно, и как може това да не се случи?
- Животът на човека е много по-дълъг, отколкото ни се струва сега. Биологично, човек е в състояние да живее стотици години, бидейки в отлично физическо състояние. И когато настъпи старостта, съществува възможност за съзнателна смърт, която настъпва не в резултат на заболявания и нарушени функции на тялото, несъвместими с живота, а като контролиран процес на душата на човека, напускаща износеното тяло. Душата запазва способността си да мисли в безтелесно състояние, способна е да създаде ситуация за раждане на ново тяло, където тя да живее по-нататък. Знаеш ли какво е представлява реинкарнацията?
Реинкарнацията е безкрайната верига на прераждането. Погрешно се смята, обаче, че този човек, който днес е умрял, ще се роди утре отново. Уверявам те, че това не е така. Човешката душа след смъртта се разпада на хиляди частици. Според индийската терминология тези частици се наричат дхарми (нишки, фрагменти). При раждането на новия човек хиляди дхарми се свързват отново, и създават напълно нова душа. Няма гаранция, че точно тези дхарми са се разпаднали след смъртта. Във връзка с гореизложеното се оказва, че вероятността да се роди същата душа, която е съществувала преди, е много малка. И въпреки това, възможно е човек да си остане същият, тоест да бъде съставен от същите дхарми.
- Има ли някакви техники, за да се съхрани човек същия.
- Много е просто - да живееш щастливо, да имаш цел в живота, и да я постигнеш. Самите хора не искат живота, който живеят, и затова неговата продължителност е кратка. Независимо от материалната задоволеност, те са нещастни; такъв живот не е нужен нито на обществото, нито на самите тях.
Някои творчески личности са умирали в разцвета на силите си, на върха на тяхната реализация, те са достигали целите си, и смъртта ги е отнемала в този момент. Пушкин, например, и Висоцки са пример за това. Но най-често тези хора не са били ВЕДАЩИ* (* - знаещи, бел. прев.), и смъртта им не е имала осъзнат характер. Пушкин е бил застрелян, Висоцки умира от наркотици. Те са осъществили смисъла на живота си, но не са избрали нов. Въпреки това битката им е продължила; без цел, човекът-воин е обречен на поражение. Те не са могли да напуснат живота осъзнато и са били отстранени. Без цел животът престава да ни принадлежи, казваме, че се подчиняваме на съдбата и всичките ни действия и бъдещето ни са предопределени. Да, така е, но само за тези, които нямат собствена цел. Те изпълняват задачите на други същества, и повечето от тези задачи са на Сатаната. А той, очевидно, няма нужда от столетници, тъй като, живеейки дълго време, човек може да се научи да осмисля нещата и да се научи да ВЕДА (т.е. да знае безпогрешно, бел. прев.). Така, понякога мъдростта идва по време на старостта. Изпълнявайки задачите на Сатаната, хората също така изпълняват и задачата да живеят малко, както и да живеят само веднъж.
Продължение - гл. 17
Оригинален текст
ГЛАВА 16
СМЫСЛ ЖИЗНИ
- Как ты думаешь, для чего мы живём? В чём смысл нашего существования? – как-то спросил меня Добрыня.
- Мне кажется, ответ на этот вопрос лежит за гранью нашего сознания, - ответил я.
- Это уже хорошо, что ты так думаешь. Нельзя на этот вопрос ответить однозначно. Но цель жизни должна быть у всех. Возможно, цели у всех различны. Трагедия нашего времени в том, что почти никто не реализует свой смысл жизни. Каждая вещь, каждый поступок, каждый человек служит определённой задаче. Если задачи окружающих нас людей конфликтуют с нашими, то эти конфликты мы называем злом, плохим, но это лишь навязанное мнение. Даже угроза нашей жизненной цели, нашему здоровью или даже жизни не есть зло, а выполнение чьей-то задачи. Более сильная личность, чем мы, способна в случае конфликта уничтожить нас. Здесь ничего не поделаешь - в этом мире выживает сильнейший, и, соответственно, сильнейшие идеи. Вот для примера вопрос: хорошо или плохо убить человека? Христиане назовут такой поступок грехом. Но если человек, которого убьют, сам потенциальный убийца, если он в будущем уничтожит тысячи неповинных людей? «Ну, тогда другое дело, тогда это хорошо». Ложь! Нет добра и зла. Никто не вправе судить другого. Судить - значит вершить судьбу. Этого мы не в состоянии делать. Но мы обязаны вершить свою судьбу. Даже тогда, когда для этого придётся менять судьбы других. Прочувствуй разницу между этими двумя понятиями.
У каждого человека свой путь и свой смысл жизни. Возможно, что мало кто его осмысляет, и тогда можно попасть в беду. Без цели наша жизнь перестаёт принадлежать нам. Мы начинаем служить чуждым замыслам и жизнь становиться одноразовой. При наступлении смерти мы в таком случае умираем навсегда.
Сейчас для человека жизнь есть ни что иное, как медленная смерть. Мы пытаемся заполнить её всевозможными бесполезными делами, у этих дел нет цели и, чтобы жизнь не казалась пустой и бесполезной, всё, что делаем, мы считаем очень важным. Со стороны это кажется очень забавным и в то же время печальным. Мало кто может на себя взглянуть со стороны.
Люди что-то делают, они ходят на работу, карабкаются вверх по карьерной лестнице, достигают успехов, они очень довольны собой, они весьма важны, и вид у них соответствующий: надутые щёки, неприступный взгляд, откормленное тело. Что это - результат успешной жизни? Чего добиваются люди, стремясь в своей жизни добиться результатов в социальной сфере?
- Видимо, достатка, - предположил я.
- Достаток - термин неопределённый. Достаточным может быть и нищий, ему достаточно того, чем он владеет, а можно сказать и по-другому: он достаточен потому, что ничем не владеет.
Сейчас, по существу, мы стали рабами вещей лишь потому, что думаем, что владеем ими. Нам кажется, вещи облегчают жизнь. Так, например, тяжело стирать одежду, для облегчения своего труда мы покупаем себе стиральную машину. Но человеку не нужно стирать, если не носить одежду. И так далее: не нужен телевизор, если не смотреть фильмы. Не нужен стол, если есть с деревьев и с кустов. Не нужны стулья, если сидеть на земле или камнях. Не нужны кровати, если спать на траве. Кровать, стол, стул есть по своей сути жертвенники, доставшиеся нам в наследие от древних ритуалов первых сатанинских жрецов. Спя на кровати (от слова «кровь»), сидя на стуле, мы приносим себя, свои мысли и сны в жертву Сатане. Зачиная детей на кровати и рожая их на столе (от слова «столб», к которому привязывались ритуальные жертвы) в родовой, мы отдаём своих детей в жертву. Трон царей и королей служил жертвенником всего государства. Если мы откажемся от владения вещами, то и нами не в состоянии будут завладеть. Можно пользоваться вещами, но не владеть ими. Не стоит позволять, чтобы ситуация, вещь или человек смогли завладеть тобой. А это достигается отказом от любого чувства собственности.
Богатый, обеспеченный человек скорее всего не живёт в достатке, ему всегда что-то хочется ещё, деньги распаляют ему желания, и когда их в избытке, то приходит жажда власти и денег вновь становиться мало. Для полной власти денег никогда не хватает.
Вся эта деятельность не приносит счастья, возможно человек чувствует себя более комфортно, но комфорт развращает, делает человека более уязвимым и слабым. Для своей защиты ему нужны вещи, квартиры, дома, машины, всё это даёт ему чувство защищённости, но лишь до того момента, пока не приходит смерть. Она забирает всё, что было нажито за жизнь. У человека ничего не остаётся, он распадается на составляющие его души и растворяется во вселенной, больше он не родится, он умер окончательно.
- Жуткую картину ты описал, - сказал я. - Что значит не умереть окончательно и как можно продлить свою жизнь?
- Жизнь человека намного продолжительнее, чем нам кажется сейчас. Биологически человек в состоянии жить не одну сотню лет, находясь в прекрасном физическом состоянии. А когда приходит старость, существует возможность осмысленной смерти, которая наступает не как следствие болезней и нарушения функций организма, несовместимых с жизнью, а как контролируемый процесс выхода души человека из увядшего тела. Душа сохраняет возможность мыслить и в бестелесном состоянии, способна создать ситуацию для рождения нового тела, где душа будет жить дальше. Ты знаешь, что такое реинкарнация?
Реинкарнация - это бесконечная цепочка перерождения. Ошибочно считается, что тот, кто умер сегодня, родится завтра. Уверяю тебя, это не так. Человеческая душа после смерти расщепляется на тысячи частичек (по индийской терминологии – дхармы (нити), а с рождением нового человека тысячи дхарм, вновь соединяясь, создают абсолютно новую душу. Не факт, что это соединились именно те дхармы, что распались после смерти. В связи с вышесказанным получается, что вероятность рождения той души, которая существовала ранее, невелика. Но всё же человек в состоянии остаться тем же, то есть в составе тех же дхарм. Для этого надо ведать и уметь пользоваться определенными техниками умирания.
- Так что же это за техники такие, для того, чтобы так жить и так умирать?
- Элементарно - счастливо жить, иметь цель жизни и достичь её.
Люди сами не хотят той жизни, которой они живут, поэтому и продолжительность жизни невелика. При кажущемся достатке они несчастливы, такая жизнь не нужна ни обществу, ни им самим.
Некоторые творческие личности умирали в рассвете своих сил, когда наступал пик их реализации, они достигали своей цели и смерть забирала таких людей в этот момент. Пушкин, Высоцкий тому пример. Но, как правило, эти люди не были ведающими, и смерть их не носила осмысленный характер. Пушкина застрелили, Высоцкий умер от наркотиков. Они достигли смысла своей жизни, а нового не выбрали. Тем не менее, бой продолжался, без цели человек-ратник обречён на поражение. Они не успели уйти из жизни осмысленно и были устранены. Без цели жизнь перестаёт нам принадлежать, мы говорим, что подчиняемся судьбе и все наши поступки и будущее предопределено. Да, так оно и есть, но лишь для тех, у кого нет своей цели. Они выполняют задачи других, и большинство из них - задачи Сатаны. А уж ему явно не нужны долгожители, так как, живя долго, можно научиться осмыслять и ведать. Так иногда к старости приходит мудрость. Выполняя задачи Сатаны, люди в том числе выполняют и задачу мало жить и жить всего лишь раз.
© Леснич Велесов Все права защищены