ДЪРВЕТАТА ПРЕЗ ЗИМАТА
Ако има нещо, пред което окончателно рухваме, това е реалността. Можеш цял живот да носиш на гръб своите надежди, да изнемогваш под тежестта им, сякаш са чувал с камъни, можеш да градиш представи за един честит живот, който просто ще се окаже над възможностите на бъдещето. Ако постоянно се съобразяваш с богатствата на повърхността и пренебрегваш тези вътре в себе си, радостта е кратка. Всъщност тя винаги е кратка щом чувствата владеят над ясното съзнание. Колкото до надеждите, те с годините така поевтиняват, че спокойно можеш да се ровиш в тях като в преспи ненужни конфети, останали от празник, за чийто повод отдавна не си спомняш.
Има хора които се хвалят с това, че виждат светлата страна на всяко нещо и предават своето щастливо умение на останалите. Други пък предпочитат тъмната страна, защото тя отразявала по-правдиво света. И едните, и другите са далеч от истината. Те просто я правят сива. Не можем да пречим на слепия или глухия да възприемат по своему реалността. Тя не принадлежи никому. Реалността принадлежи сама на себе си.
За да види човек, не е достатъчно очите му да са отворени, нужно е най-напред да отстрани онези придобити представи и предварително изградени образи, които са го превърнали в интелигентен слепец. Да се освободи от всички усвоени звуци, които са го направили глух. Няма друг трамплин за съзнанието освен да се оттласнеш от всичко заучено, което отдавна те е превърнало в един високообразован глупак.
Всеки ден извеждам кучето си, движейки се по един и същи път. От двете страни на алеята са наредени като в шпалир стотици дървета. Трябваха ми години докато се сприятеля с всяко едно от тях. В сърцето на щедрото и кратко лято те образуват свод от листа, цветове и светлина. Тази картина предизвикваше в мен копнеж. Сега поражда съпричастие. Копнежите носят страдания, а съпричастието - тишина. Чувстваш себе си като част от една по-голяма хармония. Може би тези дървета са засадени тук преди да се родя. Всяко лято потъваха в зеленина и отначало си мислех, че полудяват от радост, че са щастливи, а те са били само съпричастни на лятото. Съпричастни на слънцето и топлината, ставали са част от цялата хармония. Исках да разбера какво чувстват дърветата и реших да попитам всяко дърво. Едно по едно. Естествено, приличах на слабоумен и не получих никакъв отговор. Този, който говори с всеки срещнат, той няма какво да каже. Наблюдавах ги и по време на дъжд. Онзи несекващ кристален дъжд, който спуска завеса от перли над клоните. Тогава живачно блестящите водни топчета се блъскат в листата, разбиват се на още по-малки капки и всичко потъва в гора от сребърни пръчици. Дърветата остават мълчаливи и съпричастни на дъжда. Същото става и през зимата.
Тогава безлистните клони наподобяват старчески ръце, осеяни с петна и брадавици. Птиците се смълчават, небето е оловно сиво. Дърветата остават отново спокойни, мълчаливи и съпричастни на зимата. Намират се отвъд приспивателността на щастието и страданието. Защото всяко едно е намерило убежище само в себе си. Под набраздената от бури и дъждове кора се долавя вътрешен живот. Невидими пулсации изпращат от дълбочината на корените скрити сокове, които достигат до върховете на клоните. Дървото не е самотно. В сърцевината си притежава импулс, който не зависи от сезоните. Да намериш убежище сам в себе си е трудна работа. Малцина успяват. Но изглежда това е един от начините да разберем, че между щастието и страданието има трето царство.
Него всеки трябва да си го открие сам. Достигне ли го, ще осъзнае или поне долови онази реалност, която не виждаме през целия си живот. Тази, за която казахме, че принадлежи сама на себе си, и в която думи като щастие, надежди, копнежи и успехи се поръсват като избелелите конфети от забравения празник на нашата глупост. Дърветата живеят едно до друго, но всяко намира убежище в дълбоките корени на своя вътрешен живот. Те живеят в третото царство. Ние също живеем заедно, но никой човек не може да бъде с друг.
Навярно някой ще се засмее и ще ми даде хиляди примери за обратното. Сигурен съм, че смехът му няма да стигне далеч. Рано или късно той ще затихне. Просто, защото смехът винаги е краткотраен, а тишината е вечна. Бог ни е създал така различни, че да не можем да проникваме един в друг.
Ако постоянно търсим спасение в клоните на другите, няма да изградим корените на своя вътрешен живот. Докато не намерим опора в самите себе си не можем да обичаме.
Защото любовта не е проникване в другия, нито присвояване. Тя е съпричастие, споделеност и състрадание. Но за да достигнеш до нея трябва да си навлязъл в третото царство. Тогава, когато си изградил корените на своя духовен живот, и през цялото ти същество пулсират соковете на собствената ти хармония. Докато не построиш от душата си светилище, никога няма да можеш да обичаш. Всичко останало просто не е любов. То е взаимоотношения.
Човекът е осъден да живее в хипотетичното. За него изглежда няма живот извън представите, илюзиите и надеждите. Съществуваме благодарение на нещо подобно на командно дишане.
Цяла система от различно обагрени представи постоянно захранва нашето съзнание, отклонявайки го от реалността. Защото всичко останало сме в състояние да понесем, само нея не. Ако някой издърпа маркучите, свързващи ни с хипотетичното, започват конвулсиите. Няма нищо по-ужасно и по-жестоко от това, да останеш неподготвен и гол пред реалността тогава, когато са мъртви илюзиите, представите, яловите концепции как да живееш. Когато сюжетът на твоя живот потъва като капка в океана на това, което те превъзхожда, можеш ли да го приемеш със самообладанието на човек, който не живее на командно дишане? Това означава да престанеш да съществуваш като сомнамбул и да взривиш под себе си всички опори, а над главата си всички авторитети. Останал си сам сред тишината на вътрешния си живот и оттам наблюдаваш света. Без концепции, без чужди мнения, въобще отвъд езика. В истинската реалност няма прилагателни.Там няма синтаксис.
Не можеш да изтриеш мистерията на съществуването и да изпълниш празнотата с думи. Както и да ги подредиш, те ще бъдат само една възможна комбинация, защитаваща една вероятност повече от друга. В свят изтъкан от неопределеност, умът не може да си позволи постоянно да създава само разпадащи се модели. Реалността не може да бъде напъхана в езика, тя по един мистичен начин съществува независимо от него.
Ако се изкачвате по спиралата на думите, на концепциите или на утвърдените кройки на образоваността, вие си шиете костюм от успокояващи истини, който ще се окаже костюм от хартия. После става така, че неумолимите пръсти на реалността започват да разкъсват от вас всичко, което ви пришива. Парче по парче. Няма да бъдете пощадени в нито един пункт. От вас ще бъде смъкнато всичко. Стойностите, които сте придавали на собствената персона, необмислените възхищения, парчетата любов, късовете от чувства, чиито обекти са били фикции, онези циментирани представи за Добро, Зло, Красиво, Бъдеще. Всичко това, заедно с така наречените идеали, ще литне от вас като късове опърпана хартия, за да противопостави пред очите ви всяка мъдрост на собствената й глупост, всяка истина на собствената й обрат и мост.
Тежко е да посрещнеш зимата на своя живот в подобен костюм. Тогава се появяват две възможности: или да възкръснеш за реалността, заедно с подигравката към самия себе си, или да почувстваш ледените тръпки на страданието. В крайна сметка никой отвън не може да ни докара до тази мизерия. Всеки сам шие своя костюм, и ако някой ден той се окаже от хартия просто ще се превърнем в срамни и анонимни жертви на реалността.
И ако все пак решиш да се изплезиш на своите идеали, тогава всички простори ще бъдат търкулнати пред теб. Ще бъдеш по-малко обременен, а това прояснява погледа. Защото идеалите като такива не съществуват в реалността. Ако си ги измислил, някой ден ще станеш свидетел на тяхното саморазлагане. Да свързваш своите идеали, умения или образование с някаква безгранична логичност, е същото като да придаваш на есенното листо паднало на тротоара висша самостоятелност. Когато навлизаш в едно умение или област от живота, достигаш голяма дълбочина, но губиш хоризонта. Хипертрофията на интелекта започва, когато броим дърветата, но не виждаме гората. Свеждането на света до интелектуален образ води до шизофрения. Може би целият ни инстинктивен стремеж към логиката е продиктуван от страха ни от непознатото. Това е онзи прастар страх да останем сами пред непредсказуемата реалност. Много по-лесно е да се приютим в представите си за нея и да жонглираме интелектуално с йерархията на ценностите. Но с възрастта долавяме, че всяко нещо, включително и ценностите, се опровергава по силата на собствената си природа. Откриваме, че всяко вчерашно Добро се е превърнало в Зло, че до вчера красивото лице е станало грозно. Вече почти сме склонни да поставим изминалия си живот в кавички даже решаваме да прекъснем мостовете си с миналото и да изживеем с мъдрост бъдещето. Това е все същата стара церемония на страха. Тя отново изгражда храмове на представите, картонени катедрали на надеждите, из чиито лабиринти се носи зловещият кикот на опровергаващото време. По всичко изглежда, че за да доловим реалността, трябва да взривим не само мостовете с миналото, но и тези с бъдещето. По друг начин казано, това означава да приемем мистерията на живота. Дърветата приемат тази мистерия. Те са част от нея. Затова са еднакво хармонични както през зимата, така и през пролетта. Ние прикачваме към действителността епитети, строим мисловни конструкции от понятия и после прекарваме остатъка от живота си под развалините им. Оттам крещим или пък мълчим глупаво покъртени пред безсрамната непривлекателност и нелогичност на света.
Естествено, че ние не можем да живеем като дърветата. Думата ми е за вътрешния ни живот. Само чрез него можем да приемем загадката и да се освободим от фалшивия образ на света, който сме си създали. Дърветата по моя път все още изглеждат мъртви и оголени, но вече носят пролетта в сърцевината си скоро ще се покрият със зеленина сякаш, за да ни подскажат, че сме длъжни да се проникнем от съзнанието за абсолютната неустойчивост на представите, ако искаме да сме хармонични с мистерията и нейната вечна променливост.
Петър АНГЕЛОВ - ДАРЕВ
© Петър Ангелов - ДАРЕВ All rights reserved.