Този морски (корабен) радиоприемник е един от най-прочутите след Втората световна война. Произвеждан е под няколко европейски марки. Тук е вариантът му с марката на Сименс. Съществуваше и под белгийската марка "SAIT". Този вариант беше известен на българските моряци като "Розата", поради цветовете на скалата на диапазоните. Негов предшественик е произвеждан под английската марка "Редифон" - датира като схема и производство от около 1950 г. Белгийският вариант се ползваше на някои български кораби и беше най-големия лукс в безжичното :) им осигуряване. Дори до средата на 70-те години се ползаше по кораби и на брега. Предполагам, че има запазени екземпляри в България.
Report an issue
Flag us for an irregularity if you think a work is plagiarized or does not comply with the rules.
Please write only as a last resort with a specific indication of the irregularity and the availability of evidence!
Привет Безжичен!С доста закъснение видях коментара за ,което разбира се благодаря.Интересно,когато това наше поколение,което има ценостна система си отиде,кой ще се занимава с историята на техниката,а и не само на нея.Системата за затъпяване работи на пълни обороти и няма сила,която да я спре.Жалко,но факт.
Ах, какъв си ми манипулатор! Шегувам се, разбира се! Но да ти кажа честно, има неща, които, ако не се поровиш умишлено, няма къде и как да ги видиш, затова се радвам, че ти ни показваш нещо по-различно от традиционала! А и описанието ми беше интересно!
Да, toxin (Тинтири Минтири), shumkd (Кадир Демир ), "богатството на народите" изобщо не е само умножаването на нещо-си, нито е само частният интерес, насочван от "невидима ръка" (доколко е, е била, и ще бъде невидима ми позволете да се съмнявам много дълбоко, по-скоро е нагла и безскрупулна) в полза на обществения такъв ("няма такова нещо като общество", свободен цитат - АИН РАНД), а и това, което сме запазили като материална култура, технически и производствени факти, което по нашите източни географски "ширини" (ако е възможен такъв географски абсурд) е далече даже от мисленето и затова унищожаваме безмилостно всеки такъв технологичен феномен, и не можем да го покажем нито на децата, нито на внуците си... Е, как тогава да искаме да са грамотни, широкоскроени, да имат идеи и да са иновативни... То, това не става без база, а един от най-великите учени на всички времена - Джеймс Максуел - казва приблизително - най-добре и най-ефикасно се научава и използва всичко в науката, когато започнеш от неговото създаване (и видиш идеите на неговото развитие). Е, тъй като нямаме такъв рефлекс (В България като че ли има само два по-големи технологични музея - Политехническия в София и Военно-морския във Варна - като последният има и други военноморски и морски исторически функции) поне да показваме някои снимки, белким (рядко използвам такива диалектни думи, ама тук ми се струва, че е на място) някому просветне, а другиму хрумне, че това е то богатство! Идеите на народа! Благодаря ви, че проявявате рефлекс и се интересувате и от такива неща.
toxin (Тинтири Минтири), имам твърде голям архив, но много снимки не са с добро качество,и ако е възможно, като показаната, малко ги "манипулирам" , за да може все пак да се покажат !
Дори и сега, в SDR (software defined radio), се ползват същите принципи, абсолютно същите, и няма скоро да се променят! А някои са от 1891-1893(Тесла), 1894(Лодж), 1895-1900 (Маркони, Попов, Браун), 1906 де Форест, Фесенден и 1912 - Едуин Армстронг! Е, това не е ли уникално!
В "нета"може да се намери още много инфо за този фамозен проемник (производство 1962 - 1971, поне от Сименс-Дебег). Неговото техническо име или означение е Е566.
Блокирането на рекламите (Ad Blocker) е в нарушение на правилата за ползване на платформата! Добавете сайта в списъка с изключения във Вашия Ad blocker!
Може да избегнете показването на рекламите, като направите дарение и получите статут на ВИП потребител/Автор ПЛЮС.