23.12.2012 г., 8:28 ч.

Прочут корабен радиоприемник от миналото 

Фотография » Предмети
2025 0 5

© Безжичен Всички права запазени

Този морски (корабен) радиоприемник е един от най-прочутите след Втората световна война. Произвеждан е под няколко европейски марки. Тук е вариантът му с марката  на Сименс. Съществуваше и под белгийската марка "SAIT". Този вариант беше известен на българските  моряци като "Розата", поради цветовете на скалата на диапазоните. Негов предшественик е произвеждан под английската марка "Редифон" - датира като схема и производство от около 1950 г. Белгийският вариант се ползваше на някои български кораби и беше най-големия лукс в безжичното :) им осигуряване. Дори до средата на 70-те години се ползаше по кораби и  на брега. Предполагам, че има запазени екземпляри в България.

 

Коментари
Моля, влезте с профила си, за да може да коментирате и гласувате.
  • Привет Безжичен!С доста закъснение видях коментара за ,което разбира се благодаря.Интересно,когато това наше поколение,което има ценостна система си отиде,кой ще се занимава с историята на техниката,а и не само на нея.Системата за затъпяване работи на пълни обороти и няма сила,която да я спре.Жалко,но факт.
  • Много интересно...
    Приятни празнични дни!
  • Ах, какъв си ми манипулатор! Шегувам се, разбира се! Но да ти кажа честно, има неща, които, ако не се поровиш умишлено, няма къде и как да ги видиш, затова се радвам, че ти ни показваш нещо по-различно от традиционала! А и описанието ми беше интересно!
  • Да, toxin (Тинтири Минтири), shumkd (Кадир Демир ), "богатството на народите" изобщо не е само умножаването на нещо-си, нито е само частният интерес, насочван от "невидима ръка" (доколко е, е била, и ще бъде невидима ми позволете да се съмнявам много дълбоко, по-скоро е нагла и безскрупулна) в полза на обществения такъв ("няма такова нещо като общество", свободен цитат - АИН РАНД), а и това, което сме запазили като материална култура, технически и производствени факти, което по нашите източни географски "ширини" (ако е възможен такъв географски абсурд) е далече даже от мисленето и затова унищожаваме безмилостно всеки такъв технологичен феномен, и не можем да го покажем нито на децата, нито на внуците си... Е, как тогава да искаме да са грамотни, широкоскроени, да имат идеи и да са иновативни... То, това не става без база, а един от най-великите учени на всички времена - Джеймс Максуел - казва приблизително - най-добре и най-ефикасно се научава и използва всичко в науката, когато започнеш от неговото създаване (и видиш идеите на неговото развитие). Е, тъй като нямаме такъв рефлекс (В България като че ли има само два по-големи технологични музея - Политехническия в София и Военно-морския във Варна - като последният има и други военноморски и морски исторически функции) поне да показваме някои снимки, белким (рядко използвам такива диалектни думи, ама тук ми се струва, че е на място) някому просветне, а другиму хрумне, че това е то богатство! Идеите на народа! Благодаря ви, че проявявате рефлекс и се интересувате и от такива неща.
    toxin (Тинтири Минтири), имам твърде голям архив, но много снимки не са с добро качество,и ако е възможно, като показаната, малко ги "манипулирам" , за да може все пак да се покажат !

    Дори и сега, в SDR (software defined radio), се ползват същите принципи, абсолютно същите, и няма скоро да се променят! А някои са от 1891-1893(Тесла), 1894(Лодж), 1895-1900 (Маркони, Попов, Браун), 1906 де Форест, Фесенден и 1912 - Едуин Армстронг! Е, това не е ли уникално!

    В "нета"може да се намери още много инфо за този фамозен проемник (производство 1962 - 1971, поне от Сименс-Дебег). Неговото техническо име или означение е Е566.
  • Направо понечих да натисна копченцата му! Безжична работа, какво да говорим! Чудя се само, откъде го извади този екземпляр...
Предложения
: ??:??