7.
Наистина – идеята ми беше и шантава, и неподходяща, и вредна в Чистилището…
Реших да изкажа мнението си. Да издавам вестник. Мой. С образа на света, видян от мен…
Новини, естествено, нямаше да има. Защо са ни? Първо – ние сме в Чистилището. Където царува Вечността. А в нея новини няма. Няма и остарели събития. Има един момент – този, в който си. Останалото е само гарнитура. Която, впрочем, може да бъде каквато ще – зависи от създаващия…
Спомени нямаше, история нямаше, запомнящи се събития нямаше…
Имаше теч във времето – днешния ден изтичаше от вчерашния и се струпваше в локвичка, от която тръгва струйката на утрешния. А дотогава първата локвичка пресъхва…
Второ – историята е част от мисленето. Каквото в Чистилището няма. Това не е философска школа или университет. Чистилището е място, време, пространство… Като че застинало, а фактически менящо се. Но не външно, а с хората…
Ние…
Цяло чудо беше, че се сетих кой е Пламен. Да не говорим, че не можах да разбера – а и да попитам – как така се е сетил за мен, че ме е и открил. При това – по телефона…
Тук живеехме, както ви казах, за мига. Знаехме кои сме – до имената си. Делата не помнехме. Човек умираше и над гроба му плачеха вдовица, синове, дъщери, внуци, братя и сестри, цял род…
Тук пристигаше един…
Сам…
Без спомен за живота си преди. За близките. За делата си. За мисленето си. За… За всичко…
Аз живеех с Юлина отдавна. Казах ви – срещнах я, заживяхме. Защо? Коя е тя? Отде е дошла? Нито знаех, нито ме интересуваше…
А и нямаше да получа отговор отникъде…
Хенри и Томас се бяха срещнали, станали приятели, оказало се, че и на едно място работят. Ади заживял със Сара. Изабела срещнала Давид, Чинги и Тими заработили в детската градина, Абрахам спрял Джон да го попита нещо и дойдоха заедно в кръчмето, Иван направо грабнал от улицата малкия Иван /бил пийнал, трябвало му подпирачка и дръпнал младежа със себе си/…
Изобщо – никакви правила, никаква логика, никакви основания…
А преди това сред познатите ми имаше други. Не питайте – не помня кои. Но – други. Просто изчезнаха. Както и предишната компания. Както и – сигурен съм! – тези днес ще изчезнат…
Важното е, че Пламен ми се обади и аз се сетих за него. Чудо в Чистилището…
Той се беше поизлегнал върху стария голям креват и с наслада дъвчеше коричка хляб. Всичката храна, която бях купил за посрещането му, изчезна. Бързо и невъзвратно…
- Не се чуди – каза той – Тялото ми не е хранено кой знае откога…
- А душата?
- Братче, за какво ти е душата? Твоята слабост… Да има как да те измъчват…
Трепнах. Не бях и помислял…
- Измъчват ви, казваш…
Пламен махна с ръка:
- Абе, на вас и да ви казвам какво е – няма как да разберете. И аз мислех какво ли не, но… Тялото е издръжливо. И има свой предел. Пречупва се, умираш и – толкова… А душата е силна. Няма как да бъде счупена. Поне в Ада. Виеш, мечтаеш за смърт, надяваш се на край… Такъв няма! Мъките са вечни…
Не посмях да попитам как ги измъчват. Но той сам каза:
- Има толкова много начини за мъчения… Ако си за лакомия в Ада – глад, вкусни ястия на досег разстояние… На досег – без един пръст… Ако обичаш жените – купища красавици…
- На един пръст? – обадих се…
- Именно… И по-зле. В чужди ръце. Виждаш мъжете с тях – не им знаеш имената, но си сигурен, че това са твои врагове! Които обладават любимите ти…
Пламен втренчи поглед в разнебитения таван…
- Знаеш, че всичко това е илюзия, убеден си, че го виждаш в съзнанието си… Но себе си не можеш да разубедиш във видяното. То е реалност… Нямаш тяло, отсреща няма тела, сигурен си, че илюзията е само в теб… И – все пак…
Замълча. После се загледа в ръцете ми, които вадеха белите вестници от пакета.
- Какво ще правиш?
Всевиждащото око беше над мен и в мен – знаех го. Но бях претръпнал.
- Ще правя вестник…
- Какво?
Обясних му щуравата идея. Той изхъмка. После се надигна.
- А можеш ли да сложиш илюстрации?
Разбрах го веднага. Но…
- Сетне ще те чакат в Ада…
- И? Така и така съм там… А не съм рисувал… Не помня откога…
Заловихме се за работа. Сглобих малката печатарска машина, която бях намерил на пазара, заподреждах буквите. После седнах пред сандъка с тях и започнах да ги подреждам. Направо – буквите в думи, думите в изречения, изреченията в мисли. Моите мисли – видяното, преживяното, усетеното…
Пламен рисуваше. Каквото се сети. Рисунки, които биха изплашили и Гойя, и Дали, и Мунк, и Брьогел…
Увлякохме се…
8.
- Ти си ненормален…
Погледнах я. Юлина беше не само сериозна, а и едновременно гневна и уплашена…
- Ти си ненормален… Сега какво ще стане…
Вестниците бяха готови. Нейде около стотина броя – всичките по четири страници. С големи заглавия /много място имаше, а мислите не стигаха/, с интересни рисунки /черно-бели/, подредени като истински медийни издания…
Само дето всичко беше написано от мен. По-точно – отпечатано. Защото нямах време, а и намерения, за чернови, белови, редакторствания, оглаждания…
Писах за света около мен и за мен в средата му. Описвах това, което виждах. И това, което разбирах. За метрополиса, за чиновниците, за улиците, за транспорта…
Накрая – голяма статия с продължение /поне го бях обещал/ за нас. За хората от Чистилището, за надеждите и страховете ни…
- Какво да стане?
Тя ме гледаше като възрастна бавачка малко неразумно дете, опитващо се да бръкне с ножа в контакта, та да види какво ще се случи…
- Нали още първият, който го отвори, веднага ще отиде да докладва?
- Къде? – запитах изненадано. И тя спря за миг. Наистина – тук нямаше полиция, нямаше агенти, нямаше доноси…
Но имаше Всевиждащото око… За което се сетихме едновременно…
- Да, да – знам… - прекъснах я бързо – Но той вече трябва да е видял какво направих. Още при първия брой. Досега нищо не се случва… Защо?
- Не знам, не ме интересува, омръзна ми да се занимавам с теб, искам спокойствие, искам нормален живот… - затрака картечницата в гласа й…
Изчаках и попитах:
- Какво нормално искаш?
Настъпи тишина. Пламен седеше на продънения фотьойл до прозореца и отново дъвчеше. Гледаше ни и мълчеше. От какво да го е страх? Чака го цялата Вечност в Ада…
А Юлина щеше да е в Чистилището…
- Това ли наричаш живот?
Тя се поотърси като куче след баня и мълчаливо заби глава във възглавницата. Не я виждах в лицето, но усещах, че тихо плаче…
- Живеем ли тук? Кажи – какво правихме миналата седмица? Какво помниш от рождения ми ден? Май наскоро имаше нещо такова? Какво ти подарих за твоя рожден ден? А за Нова година? Празнувахме ли я, кога, с кои…
Думите ми се забиваха като нож в тишината. Пламен дъвчеше и гледаше, Юлина лежеше на леглото и дишаше през възглавницата…
- Това ли е животът ни? Тук, в Чистилището? Кои сме ние? Ти коя си? Аз кой съм?
Въпроси, които се бяха натрупали в мен отдавна. Защото не бях нормален човек – наистина. Нормални бяха хората от компанията ни. Събуждаха се, отиваха на работа – който където беше изпратен, не търсеха нещо по-различно от общоприетото, радваха се на сребърниците, хранеха се когато и с каквото успеят, пийваха, спяха и… Пак отначало… Всеки както всички… Неписаният закон на Чистилището…
Но имаше и някои ненормални. Преди известно време Марин ми пошепна, че се освободил апартамент в съседния вход. Пребиваващият там намерил някаква коруба на Малкия пазар, попаднали му струни и… си направил музикален инструмент…
Не ги опънал на балкона – за да простира прането, а започнал да ги нагласява, да търси синхрон и мелодичност… Прибрали го бързичко. През нощта. Хора, увити в черни наметки, с маски, с широкополи шапки…
И… Апартаментът бил веднага зает от изпратен там нормален човек…
Така беше изчезнала готвачка от кръчмето. Време ли имала, желание ли – но започнала да пече хлябовете във вид на фигурки. Де животни, де птици, де хора. Непозволено разхищение на време и труд. Правилата бяха строги – само това, което е необходимо, е разрешено. И е разрешено само това, което носи пряка полза. Конкретна – за хранене, за облекло, за сън…
Понякога по улиците опъваха неща, които – според компанията на Марин – бяха изкуство. Оранжеви паважи, обвити в плат павилиони, разпънати чадъри. Почти всички с табели, на които пишеше, че това е авангардното изкуство на някой си…
Полезно изкуство – вършещо определена работа. А не губещо времето на хората с желанието да се вглеждат, да мислят, да съпреживяват… Поне така ми обясняваше един от работниците там, опаковчик, някой си Кристо…
А аз усещах, че не съм нормален…
Най-напред по желанието да питам…
Опасно желание – който пита, може да намери отговор. А от отговора да възникне нов въпрос. След което въпросите ставаха гора… И нормалният човек се губеше в нея…
Наистина, в Чистилището нямаха нужда от подобен хаос, в който нормалният човек да се изгуби. Или да намери нещо различно от нужното, важното и разрешеното…
Поради което от много време се опитвах да съм мълчалив. По-добре мълчалив, вместо изчезнал – мислех си…Пък и какво щеше да прави Юлина без мен? А аз без нея?
И – извън Чистилището…
© Георги Коновски All rights reserved.