3 abr 2010, 19:27

10 начина... да ви хрумне тема за писане 

  Periodismo » Otros
3742 0 5
11 мин за четене

Точно 7:00… както и всеки друг ден, г-жа Илиева се събуди без проблеми, без цел и посока, странични от всекидневните ù задължения.

Направи закуска на малките, изпрати ги на училище, събуди съпруга си и започна деня. Имаше толкова много да свърши днес. „Мразя понеделниците“, каза си тя.

„Мръсни чинии, пералня, пазар…“ отмяташе ги наум едно след друго.

Към 12 часа вече се връщаше от магазина. Времето беше страхотно и Лили реши, че трябва да му се порадва поне за 10 минути… Приседна на близката пейка, остави продуктите до себе си и запали цигара.

„4.80 лв… е, сега вече трябва поне да опитам да ги откажа…“

За да не си развали удоволоствието, просто се облегна назад и се загледа в леко поклащащите се дървета. Тези моменти ù се струваха скъпоценни, сред цялото еднообразие. Изведнъж я осени идея и нетърпение се прочете в будните ù очи.

„Ще направя блог! Ще има с какво да се разнообразявам.“

Загаси набързо цигарата, грабна торбите и се запъти към дома. В главата ù се въртяха повече мисли, отлкото можеше да разгледа наведнъж. Качвайки се по стълбите, блъсна г-н Петров от втория етаж, смутено се извини и побърза към вратата.

Някак си успя да отключи и стремглаво заседна пред компютъра.

Целият ù ентусиазъм обаче изчезна с въпроса „За какво да пиша?“

……………………………………………………………………………..

Изпадали ли сте в подобна ситуация? Аз – да…

За да си направите блог, не се изискват особени усилия. Поне не по техническата част, сайтове по темата – много. 

Следващата част е доста по-трудна. „За какво да пиша“? Повечето „специалисти“ ще ви посъветват да (1) пишете за хобито си, работата или нещо друго, което обичате и познавате. Дори и правилен, този съвет далеч не е достатъчен. Често на хобитата ни има посветени цели мрежи от сайтове, а ние не сме адекватно способни да покрием и част от тази информация.

На всеки поне веднъж дневно му идват страхотни идеи, но малко хора им обръщат внимание. Затова, (2) носете бележник с вас и записвайте всичко, което ви хрумнебило то и леко дебилно или наивно, понякога ще откриете „нешлифован диамант“ в тези мисли впоследствие. Не е нужно да изписвате кандидат-студентски есета – съвсем накратко, с няколко думи, за да се подсетите, когато ги разглеждате на спокойствие. Преди 2 седмици приложих този трик и сега подръка имам над 50 теми, по които да пиша.

На 3-то място в този списък е тройното правило – (3) Четете, слушайте, гледайте! Четете вестници, книги, списания… слушайте музика и радио… гледайте филми, сериали, предавания… Никога не знаете кога ще изскочи нещо, което да ви свърши работа. Но не забравяйте т. 2 – записвайте всичко, имащо потенциал.

До тук всичко включваше само вас, време е да въвлечем и околните.

(4) Обсъждайте ако ви се върти нещо в главата, не го спирайте. Позволете и на приятелите ви да се „качат“ на въртележката в ума ви – от дискусията ще имате много повече материал за работа, ще получите важен елемент за творческия процес – гледни точки.

Някой от вас могат да намерят за полезно следното: (5) описвайте ситуации от ежедневието си – случки в градския транспорт, банката, разправии с администрация или нещо по-приятно. Можете да поукрасите малко сюжета, ако се налага.

Наблюдавайте се. Всеки има моменти от деня си, в които мисълта му тече бързо и безпрепядствено. Когато това се случи отново, наблюдавайте обстоятелствата – къде сте, с кого, музиката, светлината и др. Ако някой от тези детайли се повтарят и други пъти – чудесно. Когато искате, или ви се налага - (6) пресъздайте средата, която ви стимулира. За едни това може да е „спокоен парк, привечер с класика на слушалки“, за други „шумна дискотека, хаус и цигарен дим“ или както е при мен – малките часове на нощта, сам, седнал удобно, така че да не се налага да ставам в близките 2-3 часа и trance в ушите…

(7) Поставяйте се в необичайни ситуации от време на време. Да, точно противоположното на т.6 – направете нещо ново и неочаквано, стреснете ума си – провокирайте го. (Напомням – спазвай т. 2!)

Дълго пазена тайна – (8) следвайте принципа „Ако се случва – има възможност за тема“ - когато се замислите по-внимателно ще откриете, че зад всяко ваше или чуждо действие се крие поредната тема. За да стане по-ясно ще дам примери (ситуация – тема):

1. Пиене на кафе – „Кафето – нещо повече от напитка. Ритуалът през годините и народите“

2. Четене на този пост – Предизвиква ли интернет зависимост?“

3. Разходка в парка – „Как да поддържаме градина в апартамент?“

и много, много други… трябва ви само внимание към детайлите и да можете да вникнете зад предметите и действията.

Когато ви е дошла идея, било то по един от горните 8 съвета или по друг начин, нещата не спират до тук. Дори идеята ви да е убийствена, успехът ù зависи от това как ще я развиете. (9) Поставете си ясни цели - в какъв стил ще пишете, кой ще я чете и др. Запитайте се – искате да покажете позицията си по даден проблем или да поставите въпроси за дискутиране. Преди да седнете пред клавиатурата, си изяснете всички тези въпроси, както и още няколко, които ще разгледам в друга публикация.

Тези „трикове“ няма да помогнат обаче, ако не се захванете сериозно - (10) отделяйте време, за да пишетеТворчеството не е нещо, което изниква от въздуха. Затова и се нарича творчески процес. За да потръгне, той се нужда е от вас – да (1) пишете, (2) носите, (3) четете, слушате, гледате, (4) обсъждате, (5) описвате, (6) пресъздавате, (7)(9) поставяте, (8) следвате и (10) отделяте – да бъдете творчески активни.

Ако никоя от тези стъпки не ви помогнат, имам един последен съвет – откажете се от писането. Очевидно не е вашето поприще.


© Ааас Ааас Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Много истина има тук!!!
  • Благодаря ти Петя за подкрепата, за това и съм го публикувал - за да помогне на някого.
  • Де да имаше начин някои от хората тук(а те са доста ) да го прочетат...
  • Мерси Георги,
    аз съм на мнение, че ако нещо не е съдържателно, няма смисъл да се чете, камо ли да се пише. А ако е прекалено сериозно в съдържателността си, то е тежко. Затова се старая да поддържам този баланс от свежест, хумор и сериозност.


  • лесно се четат нещата ти
    свежи, забавни
    и ... съдържателни

Propuestas
: ??:??