27 may 2010, 13:32

Абсурдите на българската именна традиция 

  Periodismo » Folletines
5176 0 11
2 мин за четене

"Приятно ми е, казвам се Комбайн Василев! А вие сигурно сте Трактор Георгиев? Търся госпожа Мотика Петрова"...
Това не е виц! Това са имена на българи, родени в апогея на социалистическия пролетарски ентусиазъм, когато в израз на умопомрачителен идеологически фетишизъм, тоталитарната власт - къде доброволно, къде принудително - налага на много български семейства да кръстят новородените си деца с имената на най-заслужилите оръдия на работническо-селския труд. А за да се заздрави во веки българо-съветската дружба, в офертата от предлагани имена за новородени властта включва и имена от пантеона на тогавашната съветска държавна митология - Чапаев, Ленин, Сталин, Брежнев...

Представяте ли си? Мъничката ви, крехка рожба да носи име с толкова сурово, сибирско звучене - Сталин!!! Но... Имате нещо против?! О, значи сте враг на властта! Добре дошли в Белене!

Така се написва първата страница от историята на абсурдите на българската именна традиция.

Избухването на "нежната революция" в България през 1989 година отваря нова страница в историята на българските именни абсурди. Отприщеният изведнъж, потискан 45 години, нагон за свобода, превръща реалността в гротеска - примитивна слободия, в условията на която се раждат новите абсурди на българската именна традиция. В така наречената демократична епоха българинът, освободен от държавната власт като фактор, строго цензуриращ възможностите за избор на име, залита от единия към другия полюс на абсурда. С тази разлика, че този път именният абсурд, вместо политически, има лигаво-артистичен контекст. Извор на вдъхновение за  именно-творческия процес на българина стават безкрайните латиноамерикански сериали, които заливат телевизионния ефир. Така се появяват - Изаура Петрова, Есмералда Георгиева и други подобни, традиционни български имена. Латиноамериканската линия на именния абсурд се подсилва и от успехите на бразилските футболни звезди, играещи в Шампионската лига - Роналдо, Роналдиньо, Роберто Карлуш... Е, как да не си кръстиш сина на тях! И после гордо да разказваш, че си баща на Роналдиньо... Нали?!

Постепенно обаче латиносериалите отстъпват по количествен показател на американските сериали и филми.Обществото ни, съзнателно и подсъзнателно се американизира, което неизбежно рефлектира върху тънката чувствителност на българския именно-творчески процес. Плод на тази рефлексия са използваните при кръщаване на новородени българчета американски имена - Майкъл, Робърт, Силвестър и други, които вкарват нова сюжетна линия в историята на българските именни абсурди.

В наши дни абсурдите на българският именно-творчески процес сякаш престанаха. Но опасността от ново развихряне остава да тлее като неизгасен въглен дълбоко във въображението на българина, което не искам да прогнозирам на какво би било способно под напора на могъщото медийно въздействие на Цунамито от турски сериали, заляло България днес. Не искам да съм лош пророк, но няма да се изненадам, ако възродителният процес от миналото се приповтори с пълна сила по отношение на имената...Обаче в обратна посока- с подмяна на българските с турски имена. И то под формата на напълно доброволно приемане на имената Мехмед и Инджи като достойни имена за всяко българско отроче...
Времето ще покаже!

© Петър Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Наново се намесвам, със страх да не попадне в човека, за когото ще спомена.Казва се Цезарио - баща на двама сина. Винаги съм мислила, че е кръстен на Гай Юлий ЦЕЗАР. "Да - ама не". Преди две години научих,че майка му го е родила с цезарово сечение /оперативна намеса/ - та от там.Но така е - весел свят и пъстър... А един мой колега казваше за подобни случаи:
    - Баща му да му мисли. Бил е пиян като го е записвал. Като че колегата ми е най- прав.Виолета Томова
  • Аз пък имах съученичка Малина, която имаше две приятелки - Латинка и Марулка. Поотделно имената се възприемат, Марулка звучи малко по-зле, но в комбинация трите, като ги питаха как се казват и отговореха "Малина, Латинка и Марулка", хората мислеха, че се подиграват с тях или ги лъжат. Чувала съм за Сульо Пулев и Кокона Господинова. А сега имам съседка Прасковья, която е родена в Казахстан и когато получи българско гражданство, са я записали Праскова. А наскоро чух по телевизията за чешкия дипломат Пишка, който е трябвало да бъде изпратен в България преди години, но чехите навреме са се усетили и човека не получава назначение само заради името си.
  • И аз знам една Сталинка Тамадова, имам една колежка Ягодка... Чувала съм и за Нежелан и Вентилатор! Страшна работа!
  • Антоанета Тодорова е на 52 години, дългогодишен служител в служба ЕСГРАОН. Като такъв тя е записвала какви ли не шантави имена, постепенно почнала да събира най-идиотските, което й се е превърнало в хоби. В момента обменя информация с колежки от цялата страна и е в течение с последните тенденции.

    - Кое е най-шантавото име, на което сте попадали?
    - Бих казала, че са десетки хиляди. Но ако трябва да спомена конкретно, бях шокирана навремето да разбира, че има три жени в България, които носят името Проститутка. И трите бяха от провинцията, и родени горе-долу по едно време. Сега би трябвало да са около шейсетте. Явно, когато са се раждали, думата е съществувала, както и най-древният занаят, но някои хора само са я чували, без да знаят значението. Харесало им как звучи и... Иначе не мога да си помисля, че някой ще кръсти десето си съзнателно така.
    Наистина има много абсурдни имена.
    Не трябва да работиш в нашата служба даже... Какво бихте казали за имена, като тези на внучката ми в училището: Браян, Памела, Беатрис, Беата, Денис, Франко, Розалта и много други. Аз например не мога да приема, че гледайки един филм, може да ми се повлияе върху решението за име на детето ми. Вярно, от тях има много хубави, но ми звучат не на място. Друго име, което ме беше покъртило навремето, беше Смехотерапия.
    - Фирмите ли влияят на избора на име?
    - Много често. Излишно е да казвам, че обикновено говорим за по-ниско културни хора. Леонардо, Одисей, Мелинда, Пресия и Николая са сред тези имена... Напоследък Леонардо е много разпространено, навярно покрай "Шифърът на Леонардо". Обикновено предпочитат герои от латиносериалите, “Дързост и красота” и италианската сага “Отдаденост”. 5 момиченца записах миналата година, кръстени на попфолк певицата Нелина. От латиноимената родителите са избрали Изабел, Иглесия, Патрисия, Роксана, Марио и Вероника. Има и Браян, Мелани, Мелинда, Мелиса, Майкъл, Памела, Синтия, Съни, Дилън и Марк…
    - А навремето бяха Сталин и Ленин...
    - Аз лично познавам Ернст Телман Тодоров. Също и една Барикада, а в училище имаше и един Бригадир. Спомням си от детството ми и момиче на има Амазонка.
    А също и Пролетинка, Телефонка, Градушка... За Автономка всички знаят, имаше даже такава кметица на Влас.
    - По време на прекръстването роми се кръщаваха на Тодор Живков...
    - Аз поне не съм попадала на такива. Имаше един ром, дето беше кръстил сина си Марлборо, колежка ми спомена пък за друг с име Мерцедес. Сред малките ромчета напоследък има много с името ИСУС, предимно сред евангелистите.
    - Често ли се случва хора с подобни имена да искат да се преименуват на по-зряла възраст?
    - Честно казано, аз съм нямала такъв случай. Обикновено се преименуват хора, които са имали някакъв прякор и искат да го узаконят. Имаше такъв депутат например - Георги Дилков-Лорда.
    Или небезизвестният Митьо Пищова. Ако си спомняте навремето имаше един уникум от Русе, който се съдеше с държавата и накрая спечели. Преименува се на Манчестър Юнайтед.
    - Навярно се стига до конфузи и при напъните да угодят на баби и дядовци?
    - В това отношение помня един истински шедьовър - Маратонка. Кръстена на двете баби - Мара и Тонка.
    - Изконните български имена изчезват ли постепенно?
    - Да, има такава тенденция. Което е по-лошото, че хора с ниска култура дават западни имена на децата си, което е, колкото смешно, толкова и трагично. Такива като Саймън, Браян, Дейвид напоследък се срещат едва ли не колкото Иван и Петър. Никой не се интересува, че това име няма нищо общо с нашата действителност. Има, разбира се, и такива, които искат да подчертаят българския корен. И тук може да се получи смешно име, ако се загуби мярката.

    Интервю на Тодор СТОИЛОВ
  • Чувал съм от познат Минетина (Минка+Тинка)
  • Тази тема ме засяга лично по няколко причини. Първо, самата аз си промених името по официален път. Израснала съм с името Нели, това си беше моето име, но по време на социализма не ми позволяваха да го променя, защото Нели било френско име и го нямало в именника. На моите доводи, че името Нели съществува и в руския език, ми се отговаряше, че това име не съществува в именника, да съм си изберяла друго, например Надя. Само че аз не съм Надя, аз съм си Нели. Накрая постигнах своето чрез съда. Смятам, че човек трябва да има възможност да си избира името, ако не му харесва. Познавах една Пагонка навремето, жената много се притесняваше когато трябва да си каже името. Скоро разбрах, че в Израел децата получават временни имена, които носят до своето пълнолетие, след това могат да си изберат друго име или да си останат със същото. Втората причина, поради която ме засяга българската именна традиция е, че преди раждането на сина ми бях подложена на системен натиск от страна на свекъра ми. Заплашваше, че ще се обеси, ще се хвърли под влака и какво ли не още, ако детето не носи неговото име. Е, нито се обеси, нито се хвърли под влака, а синът ми си има хубаво име, защото не го послушах. За имената мога да говоря много, за всичките Изаури и Касандри в циганската махала на Бургас например... И аз съм противничка на масовото навлизане на Силвестъровци и Робъртовци, но пък това, че дядото се е казвал Доко или Гичо, значи ли, че и детето трябва да се казва така?! Важното е двамата родители да изберат името на детето и да го отгледат с любов! Но е важно и човек да се чувства удобно и комфортно с името си, защото то е за цял живот!
  • Темата е интересна и необходима. Името е важно нещо, емблема...Някои
    възстановяват родителите си, други/по-малко/ избягват да кръщават на
    своите, с приемливия предтекст "нов човек, нов късмет".Имала съм съученичка Сталинка, преименува се още във времето, когато славата му
    умря.Но съм свидетелка на трагикомична история.Мои съседи, значими
    за онова време, кръстиха момченцето си Владимир - бащата е Ленин. Да, но истинско нещастие. Детето/ вече мъж/ е силно бавноразвиващ се.И децата, тогава, го караха да крещи : "Аз съм Владимир Ленин" , което е истина.Уплахата от нахлуването на всякакви чужди имена я имам и аз. Но недопустимо е и другото:Даваха се на родилките списък
    със задължителни имена.
    Поздрави за темата.Wali/Виолета Томова/
  • Поздрав и усмивка...
  • дочетох го
    ... добро намигване
    но това не може да се спре
    но пък можем да се забавляваме

    (ПРЕДИ)имам съседка Сталинка
    мисля знаете че(СЕГА)има вече българин с имена в личната карта - Манчестър Юнайтед

    разни кръщават дъщерите си Бешикташ и тн.

    нема комунизъм нема демокрация
    абсурдът е на мода в тази нация

  • Мдааа, имах един асистент в МЕИТО - Ленин Лазов....
    Има и случи обаче, при които едно момиченце беше кръстено на двете си баби - Мара и Тонка - МАРАТОНКА.
    Добави съм цяла плеяда имената - Ричард Груев, Весела Немска, Весела Мусева - това последното е много готино и Любов Френска - и това е действително!
  • зачетох
    не дочетох ... после ще го направя
    ама какво да кажа аз като дете на демокрацията
    (виж в скобите до псевдонима)
Propuestas
: ??:??