11 jun 2010, 19:40

Дали ние решаваме 

  Periodismo » Articúlos políticos
4339 0 2
3 мин за четене

Отново скъпите ни политици, ама наистина много скъпо ни струват, умуват по какви правила и процедури ще се явяват на кастинга или интервюто, ако повече ви харесва, за работа, а работодателят естествено сме ние. Странно защо никой не ни пита за нашето мнение кое е справедливо, кое – не и изобщо…
Представете си, че имате фирма и управителят е мързелувал, крал, и вие искате да го смените, но същият има право да измисли правилата, по които да кандидатства отново за управител. Да сте чували за конфликт на интереси? Ситуацията е абсурдна.
В конституцията пише, че властта произтича от народа, а не от партийните върхушки.
Въпреки това партиите се ползват със скандални привилегии и гражданинът, който иска да участва непартийно в политиката, е дискриминиран. Презумпцията е, че партиите са много важни за демокрацията. Всъщност е важно правото на сдружаване.
Сдружаването, обаче, не трябва да води до неравенство пред закона и дискриминация.
Гражданските права не са групови, но това е една друга тема, също много скандална.
Та какъв е шансът да бъдете избрани за народен представител, или дори за общински съветник, ако сте независим кандидат. Колко гласа ви трябват на вас и колко на партийната мутра, оглавила листата. Със сигурност ви трябват повече, ако избирателната система е пропорционална. Това е дискриминация.
Освен това пътят до вписването ви списъка с кандидати е различен.
Това просто не е демокрация. От друга страна, мажоритарната избирателна система също е недемократична, защото големи групи хора могат да се окажат непредставени.
При нея се получава диктатура на мнозинството, което всъщност може да е малцинство. Има ли, обаче, справедлива избирателна система, която да наложим с един референдум, както според мен си му е редът. Може би няма, но аз ще се опитам да предложа нещо, а който има мнение, предложения, забележки - да коментира.
1. И партийните, и независимите кандидати да се издигат от инициативни комитети и да събират подписи. За партиите това ще се окаже един предварителен избор.
2. Полагането на подпис да става на специални места, като се осигури нужната техника, така че резултатите да се качват мигновено в интернет и да се гарантира подписите да не се дублират.
3. В изборите да участват първите сто кандидата, събрали най-много подкрепа.
4. Класиралите се за изборите кандидати да получат безлихвен кредит в размер пропорционален на събраната подкрепа, като съдлъжници са инициативният комитет. Ако кандидатът не бъде избран, парите да се връщат.
5. Изборната бюлетина да представлява лист с формат А4 със сто номерирани квадратчета. Проверих и е възможно да се впише номера на кандидата и партийната принадлежност, ако има такова. В самата стаичка за гласуване кандидатите трябва да имат снимка с номера, имената и кой ги издига.
6. Подредбата в бюлетината да става според резултатите на кандидата от подписката.
7. Страната да бъде разделена на около трийсетина избирателни района.
8. Избирателите да гласуват за двама кандидати, а от всеки избирателен район да влизат директно в парламента първите трима за по-малките и по четирима за големите райони, като общият брой е 100.
9. Всеки глас, даден за партиен кандидат, се брои и за глас, даден за съответната партия. Гласовете за независими кандидати се броят сякаш те са от една партия.
10. Следващите 100 места се разпределят между партиите и независимите пропорционално без бариера.
11. Местата се заемат от кандидатите, некласирани мажоритарно, като те се подреждат в партийна листа според абсолютния брой получени гласове.
Независимите също се класират в такава листа.
12. Десет места в парламента са за обществени организации, провели същата година демократични избори, класирани по броя на гласувалите.
13. 20 места се заемат от партията или коалицията, която има най-много народни представители.
14. Втората по резултат получава 10.
15. Всяка партия и коалиция е задължена да регистрира 30 партийни кандидатури от централното ръководство, които са длъжни да участват в изборите, носят гласове на партията, но влизат в парламента само по горния параграф и съответно заемат местата си според резултата, който имат. Ако в даден район са между първите трима, просто не се класират, влиза следващият.
16. Партиите и коалициите регистрират най-малко 4 кандидата в избирателен район или нищо, ако не успеят да съберат нужните подписи.

Хайде, мислете сега каква е тази избирателна система и какви са ù недостатъците и предимствата.
Ако събереш 1% от подписите си в листата. Значи една партия или коалиция трябва да събере 4% по един за всеки кандидат. Отпада нуждата партийките да се дискриминират по разни критерии, което е нарушаване правото на сдружаване, записано в конституцията.

© Димитър Димитров Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • В момента гласят избирателният закон или кодекс, все едно как ще го наречем, и си мисля, че не е редно да се прави от ограничен кръг партийни партизани, че изобщо не е редно тези, които избираме, сами да си правят правилата. Изкушението да се отчетат конюнктурни лични и партийни интереси е много голямо и гаранцията това да не стане е никаква.Примери за откровено лобиски закони и закончета има достатъчно.

    Няма как политическият и икономически елит, които сами си пишат правилата на играта, да ги променят в свой ущърб. Кой е луд да го прави, ако печели или се страхува, че ще загуби. Пряката демокрация и контролът отдолу ги няма никакви. Така, че съм съгласен по принцип с Нели.

  • Бих добавила, че кандидатът от даден избирателен район, трябва наистина да живее в този район. А не да издигат например Иван Костов от избирателен район Бургас, без да сме му видели и очите, и без да ги видим повече. Давам го като пример, не зная от кой район е избран Иван Костов. Но ако за район Бургас е издигнат човек от Бургас, той ще знае проблеминте на града и ще работи за решаването им, защото в този град живеят негови близки и приятели. Освен това, подкрепям идеята, че даден народен представител трябва периодично да дава отчет пред избирателите си и те да имат право да го отзоват или сменят, ако той не си върши добре работата.
Propuestas
: ??:??