16 may 2015, 23:51

Интервю с Таня Тотева, директор на ПГСС Чирпан 

  Periodismo » Entrevistas
3177 0 0
7 мин за четене

ПГСС - ЕТАЛОН ЗА СЪВРЕМЕННО, МОДЕРНО И РАЗВИТО ЕВРОПЕЙСКО УЧИЛИЩЕ

ИНТЕРВЮ С Г-ЖА ТАНЯ ТОТЕВА, ДИРЕКТОР НА ПРОФЕСИОНАЛНАТА ГИМНАЗИЯ ПО СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЧИРПАН

Уважаеми читатели, никога не съм крил своето възхищение от това, което прави Професионалната гимназия по селско стопанство в Чирпан. С течение на времето тя се превърна в еталон за съвременно, модерно и развито европейско училище. Фактът, че в откриването на учебната 2013-2014 година участва лично президентът на Република България Росен Плевнелиев бе поредната оценка за националната значимост на гимназията в българското професионално образование. В края на април се случиха няколко събития, които само потвърждават написаното дотук: от 19-ти до 24-ти април група ученици и техни преподаватели взеха участие в работна среща по проект „Изправени пред проблемите в климата през 21-ви век” в гр. Мачин, Румъния; на 29-ти април се проведе изложение „Бит и традиции в чирпанския край“; съпътствано от традиционния вече Панаир на професиите; за трета поредна година представители на ПГСС взеха участие в Областната панорама на професионалното образование и кариерното ориентиране, която се проведе на 28-ми и 29-ти април в Стара Загора. Всичко това бе добър повод за разговор с директора на гимназията г-жа Таня Тотева.

-Г-жо Тотева, разкажете за работната среща, която се проведе в съседна Румъния.

-Това е поредната визита по проекта на гимназията, съгласно договор по секторна програма „Коменски“. Четирима учители и шестима ученика, бенефициенти по проекта, бяхме от 19-ти до 25-ти април в гр. Мачин, малък, но интересен град, разположен на река Дунав. Пътувахме с наш транспорт и понеже населеното място е от другата страна на реката, използвахме ферибот, което беше едно вълнуващо преживяване още в самото начало. Работната програма включваше лекции, беседи, интерактивни дейности, аранжиране на модели, направени от материали по темата на проекта и културно-развлекателни дейности. През първия ден участвахме  в беседа на тема „Промяна на климата в Добруджа“, а вечерта разиграхме обичая „Ладуване“ на английски език, който впечатли всички участници от Румъния, Унгария, Турция и Португалия и събра овациите. Основните дейности бяха свързани с оформянето и отпечатването на списанието, което е заложено в проектното предложение. Посетихме областния град Тулча, винарска изба и два манастира. Насладихме се на румънската култура, ястия, намерихме нови приятели, обогатихме знанията си, набелязахме мерки, зависещи от нас, с които да предотвратим промяната на климата.

-За трета поредна година сте сред участниците в Областната панорама на професионалното образование и кариерното ориентиране. Какво Ви дава това участие?

Да, действително, за трета поредна година взехме участие в Областната панорама на професионалното образование и кариерното ориентиране, която се проведе на 28-ти и 29-ти април в Стара Загора. На събитието бяха поканени всички  професионални и профилирани гимназии от областта, средни общообразователни училища и колежи, като им се даде възможност да представят своите учебни заведения чрез презентации, изделия от практическото обучение, действащи макети, модели и рекламни материали. Въпреки, че за нас тази панорама не допринася особено за подпомагане на кандидат-гимназистите и зрелостниците да направят информиран избор на професии и специалности, съобразени с нуждите на бизнеса в региона, ние участваме, защото имаме какво да покажем и с какво да се похвалим. И тази година разкриваме нова професия, съобразена с необходимостта от кадри за развитие на регионалната икономика. Самото участие дава възможност да съпоставим себе си с останалите и да направим още по-реална оценка на постиженията си.

-От колко време се провежда Панаирът на професиите и какво е неговото значение?

-Преди да отговоря на този въпрос, искам да кажа, че ученик от ПГСС бе приет в Аграрния университет в Пловдив още преди края на учебната година. Това е Слави Тодоров, който чрез класирането си на призово място в национално състезание „Млад фермер“ заслужи мястото си в престижното учебно заведение. Фактът е повече от красноречив и показва до каква степен са усвоени  уменията и компетенциите в избраната професия, както и конкурентноспособността на нашите ученици. Да се върнем на Вашия въпрос. Панаирът на професиите се провежда за втора година и считам, че това е един много атрактивен начин да покажем на обществото и на кандидат-гимназистите част от усвоените умения по време на обучението на учениците в избрана от тях професия. Да разкажем за себе си и за възможностите, които дава ПГСС на младите хора: гарантирано качество на обучение; участие в европейски и международни проекти; развитие на лидерски умения и таланти; иновативност и креативност, постоянно развитие. Заставаме с лицата си и искаме да покажем на всички, че репутацията ни не е случайна и измислена, тя е заслужена с много труд и себераздаване. Когато учениците изберат да продължат образованието си при нас, ще разберат, че изборът им е правилен.

-Изложението „Бит и традиции в чирпанския край“ е по проект през МИГ Чирпан. Как оценявате съвместната си работа с МИГ-а?

-Изложението „Бит и традиции в чирпанския край“ е част от проект на Училищното настоятелство „Чирпан-минало, настояще и бъдеще“, одобрен за финансиране чрез МИГ Чирпан. Освен изложението, рекламно-информационната кампания включва пътеводител на български и английски език за историята, културата и традициите на община Чирпан, както и двуезична брошура. Сдружението има за цел да популяризира културното наследство на чирпанския регион и да представи характерни обичаи и традиции, свързани със занаятчийството, винопроизводството, селското стопанство, селския и културен туризъм. Самата гимназия също има одобрен за финансиране проект чрез МИГ. Той е за обучение на млади фермери: „Подобряване конкурентоспособността и ефективността в земеделието чрез нови знания и умения“. Давам висока оценка за работата на Управителния съвет на МИГ-а и на екипа, защото се даде възможност на много фирми, да се възползват от възможностите за подобряване, модернизиране, ремонтиране на базите и др. подобни. Разбира се, имаше и трудности, които се преодоляха, важното е Стратегията да се изпълни.

-На всички е известно умението на Вашето училище в печеленето и реализирането на проекти по различни програми на ЕС. Какво предстои в тази насока?

-Разработването на проекти се оказа най-лесната част. Изпълнението на дейностите, реализацията, отчитането, разпространението, това е трудното, защото по едно и също време се изпълняват и отчитат много проекти, всички те трябва да носят знака за високо качество, човешкият ресурс е недостатъчен и натоварването е голямо, бих казала нечовешко. Въпреки това, ще довършим започнатото подобаващо. Няма да изброявам финалните дейности, които текат в момента, защото те са много, но ще спомена предстоящите. По проект „Коменски“ последната визита ще бъде в Португалия от 25-ти. до 31-ви май. Ще издадем екологичен речник на езиците на всички партньори. Избрахме ползвателите по проект „Предприемчиви и конкурентноспособни чрез иновации от стажуване в Германия“ по програма „Еразъм+“. В рамките на двуседмична практика в две направления, механизация на селското стопанство и ресторантьорство и туризъм, бенефициентите ще трупат нови знания и умения, които успешно ще трансферират у нас.

-Г-жо Тотева, тази учебна година е пред своя край и новата вече „чука на вратата“. Какви са очакванията Ви за новия прием, по какви специалности ще се обучават учениците, какви форми на обучение ще предложите, кое е новото?

-План-приемът е съобразен с броя на завършващите  ученици и най-вече с необходимостта от специалисти за нашия регион в различни сектори: селско стопанство, икономика, туризъм, ресторантьорство и машиностроене. Палитрата от  професии и специалности е голяма , а тази година се допълва и с професията „Машинен техник“, специалност „Машини и системи  с цифрово програмно управление“. Имаме контракт с „Бъдещност“ АД за цялостно подпомагане на обучаващите се от тази специалност, за осигуряване на стипендии за ученици, отговарящи на определени критерии и за реализация след завършване на образованието им. Предвидели сме: една паралелка след завършен седми клас с интензивно изучаване на английски език по професиите „Ресторантьор“ и „Техник на селскостопанска техника“; три паралелки след завършен осми клас; една паралелка задочна форма на обучение, „Трайни насаждения“. Малко, много малко училища си позволяват привилегията да обучават по толкова различни професии, защото това от една страна е в ущърб на бюджета, от друга изисква разнообразна материална база и специалисти. Благодарение на собствените приходи, можем да предоставим на кандидат-гимназистите да избират професии и специалности от различни области, даващи възможност за добра реализация и продължаване на образованието. Използвам случая да поканя родителите и учениците от седми и осми клас на 9-ти юни от 14.00 до 18.00 часа в училище, когато ще бъде нашият информационен ден,  защото верният избор и успехът зависят от добрата и правилна информация!

Въпросите зададе: Георги МИЛАНОВ

© Георги Миланов Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
Propuestas
: ??:??