29 dic 2017, 14:14

Криле от огън 

  Periodismo » Articílos sociales
1896 0 2
10 мин за четене

                                                               Криле от огън

 

Бащата на Икар му изковал криле и ги залепил с восък. Издигайки се с тях до Слънцето, восъкът се разтопил и момчето полетяло в бездната. Моля се крилете на Йордан Камджалов да са истински.

 

На 21 октомври 2017г. , в навечерието от рождението на Ференц Лист, бе открит новият сезон на концептуалния GENESIS ORCHESTRA и Музикална лаборатория за човека. Събитието бе реализирано под патронажа на кмета на град София, г-жа Йорданка Фандъкова. Концертът се осъществи и с подкрепата на Унгарския културен институт при Посолството на Унгария в София. Световноизвестният маестро Йордан Камджалов дирижира симфония „Фауст“.

Всичко довременно е притча само; несъвършенството тук става събитие; Неописуемото се сътворява; Вечно женственото зове и въздига.“

 

Срещам се случайно с приятели и познати хора в залата. На мултимедията се проектират цитати , свързани с личността на композитора. Лист блестеше с гения си и бе отчаян, че не може да стигне идеалното съвършенство“. „ Лист не познава правила, форми и стил, защото той ги създава.“

Концертната вечер започна нестандартно, с предконцертен диалог на диригента. Той подготви публиката за възприемането на 40- те метаморфози в симфонията чрез кратки музикални цитати . В първата част на събитието бяха споделени ключови теми, формули и идеи, заложени в композицията. Целта на този формат е да спомогне за по-съзнателното преживяване на творбата и музикалния процес, както в емоционален, така и в интелектуален план. Основното внушение бе насочено към радикализация на музикалното мислене. Свръхчовешката сила бе представена в съвършено различен контекст. Абат Лист, който в края на живота си е облякъл монашеското расо, с библия в ръка, е оплодил за векове наред световната култура. Цял живот той е бил обсебен от хиперконцептуалната творба на Гьоте. За да достигне до вечния извод, че именно Любовта е това условие, което може да преодолее всичко в света. Йордан Камджалов изказа своята почит към величието на Духа на Лист. Музиката му е отвъд всякакви граници! Лист е най- големият новатор на романтичната епоха в областта на хармонията и музикалната форма, в клавирната техника/ смразяваща виртуозност/. Неговата артистична кариера е една от най-невероятните в историята на музиката!“…“ До този момент светът не познава подобна виртуозност и размах от такъв мащаб! Понякога само появата му създава еуфория. С цялостното си визионерско и революционно поведение, Ференц Лист повлиява на творци като Дебюси, Вагнер, Шьонберг и целия двадесети век. Благодарение на ясно осъзнатата тясна връзка между музикалните и литературните образи, Лист създава конкретно- сюжетна програмност, той търси философски обобщения и разширява средствата на музикалната изразност в духа на новото романтично изкуство и с нюанса на собствения почерк и самобитност.“

Диригентът сподели своите очаквания да обясни Необяснимото, да ни поведе към разбирането на Неописуемото… Оркестрантите и хористите дадоха максималното от себе си. Имаше скъсани конци от лъка на виолата. С голям професионализъм и интензивно себеотдаване се отличи концертмайсторът Мони Симеонов. Той вдъхновено „танцуваше“ в сложната материя на симфонията . Особена интерпретация, съчетана с великолепна концентрация, показаха цигуларят Санджар Сапаев и партньорката му на трети пулт. Прекрасен диалог се получи между флейти и цигулки. Музикантите бяха в стремглава кондиция.

Премиерното изпълнение на симфония „Фауст“ е било на 5 септември 1857 г във Ваймар. Лист създава трите портрета на Фауст, Гретхен и Маргарита, обединявайки ги в единен сюжет с общ философски замисъл. На 21 октомври 2017 г бяхме свидетели на един потресаващ финал- с участието на Мъжкия хор на Музикална лаборатория за човека- под диригентската палка на Мая Василева.

Фондация „Йордан Камджалов“ стартира поредния си иновативен формат: Предконцертни диалози- концертно събитие- Следконцертни диалози. Чрез тези социално- комуникативни инструменти се търси път за катализиране на нови условия за диалогичност, с което да се създадат условия за естествено изграждане на едно органично културно общество.

На 22 октомври 2017г в Сити Марк Арт Център от 10.00 часа се проведоха Следконцертните диалози- безаналогов формат, симетрично събитие на Предконцертните диалози. Разликата между ПКД и СКД е в активната субстанция. При първото събитие- диригент и музиканти, а при второто- аудиторията. Йордан Камджалов представи своите сътрудници- Александър Карагьозов( координатор на GO) и Светла Илиева- координатор на Фондация „Йордан Камджалов“.

Обсъждането започна с експозе- рефлексия на Проф. Спартак Паскалевски. Той разгледа премиерата на „Фауст“ като нова форма на комуникация, но не и „формат“- поради наличието на силна сугестия и общуване. Проф. Паскалевски уточни, че е впечатлен от въведението на диригента преди концерта с ескизи от симфонията и обяснителни бележки към тях. От позицията на своя международен опит, изследователят уточни, че това е новост за света. „Експериментът е в духа на лабораторния процес , насочен към познание и естетическа инвенция. Всъщност това е въвеждане в дебрите на един творчески свят.“

В отговор , Йордан Камджалов ни убеди, че музикалната материя е не само звукова емисия, но и философия. Той осъзнава новаторския дух на Лист, създателят на нови хоризонти в композицията, наследник на многопластова култура, заявител на лично присъствие. Подходът на диригента е различен. Творческата му етика изисква въвеждането на слушателя в Откровението на Музиката. Вдъхновен от идеята за вечно женственото, със своята харизма той ни пренася в селенията на Духовното.

Пред аудиторията Йордан Камджалов разясни, че този проект му е отнел 7 месеца труд, 70 000 лева и 7 дни безсъние. Но пък в замяна е получил повече, защото притежава инстинкт за включването на правилните хора от всички точки на света. „Сто души на сцената за четири дни трябваше да построят небостъргач. Работата в такъв екип е хиперлукс. Ние сме отговорни само пред себе си, авторите и БОГ“

Таня Доганова- Христова (диригент и кинорежисьор) благодари на всички присъстващи в залата, че са тук. „Успяхте да „хванете“ всички и аз Ви се покланям. Йордан Камджалов има потенциал да стане българинът, с който се гордеем пред света.“ Тя препоръча на сцената да няма дразнещи неща, които пречат на кондицията на възприемащия.

Марияна Еклесия( скулптор) заяви, че насладата от готовия продукт е свързана с колосален предварителен труд. Тя подари на диригента статуетка с названието „Диригентът на бъдещето“ / Две дълги ръце в невероятна поза/ . М. Еклесия постави акцент на възхищението си пред хората, които са призвани от вечния творец с неизтощимия си дух да му служат и да даряват своите творби на другите.

Албена Воденичарова ни насочи към осъзнаването на потребността да споделяме преживяванията и чувствата си с хората около нас. “Феноменално! Изумително! Да видим как геният на Лист среща гения на Йордан Камджалов. Музикантите „дишаха“ в синхрон. Публиката – също! Това е най- важното- всички хора да са с просълзени очи и да се чувстват близки един с друг. Финалът бе изумителен! Това застиване бе дълбоко съзерцание. В този миг си казах: Той е гений! През цялото време си мислех, че Лист е геният. Хората бяха съмишленици. Това ми дава надежда за България.“

Людмила Кирилова: „Красива музика, изпълнена по красив начин.“

Тя обърна внимание за ефекта, който предизвиква светлината на сцената и необходимостта от обща визия на всички музиканти на сцената. Обърна се към диригента с въпрос за това кое е водещото при избора на произведение. Той й отговори, че избира произведения с катарзисен характер. „Пътят към катарзиса е път към Светлината!“

Елизабет Валбер благодари за финия начин, по който е била обгрижена душата й.

Р. Карагьозова съобщи, че е пристрастен фен на срещите, които организира Йордан Камджалов. Тя сподели за копнежа си да се свързва с ТЕЗИ ХОРА.

Диригентът уточни , че през следващите години Б Ъ Л Г А Р С К И Я Т У Ч И Т Е Л ще бъде централен приоритет в дейността на Фондацията. “Изключителното ще става правило!!!“

Илиян Кокаларов разказа за субективното си оптимално преживяване – поток по време на концерта. Той го сравни с високоенергийно явление, съпоставимо с живот в друг свят. Препоръча ЛИЦЕТО НА ДИРИГЕНТА да се вижда и в по-близък план на видеото.

Йордан Камджалов обобщи, че Мая Василева „трепти“ за случващото се на сцената. „Хорът бе велик“ – с възторг и благодарност заключи той.

….явление, за което е трудно да се намерят думи…

безаналогова културна стихия…..

воин на духа….аристократ на душата……

свръхнежност и колосална свръхчовешка сила, събрани в едно…

екстаз и ридание……неописуемост.

Личността на Лист ме поразява и преследва неизменно от ученическите ми години…

  • че това е най-големият вдъхновител, учител, приятел и сродна душа в живота ми. Нямам обяснение за него. Той Е.“

За кого се отнасят тези думи??? ……………………….

© Йорданка Донева Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Много хубаво!Песента на врабци,славеи!Музика,ли е!?Моля за научно обосновано мнение!Преди години бях "ожален",че славеят бил музикант;?
  • Интересно и много емоционално! Личи си пристрастието и дълбокото "потъване", в най-добрия смисъл, на автора на статията!
    Заб.: Два пъти повторената дума "безаналогово" в смисъл на "нещо без аналог" ли е, или в друг?
Propuestas
: ??:??