8 jun 2016, 22:33

Международна конференция "Логопедична диагностика" 

  Periodismo » Articílos sociales
3019 0 1
16 мин за четене

Конференция с международно участие на тема:                       „Логопедична диагностика”

(с подкрепата на бакалавърска и магистърска програма”Логопедия” в НБУ, Латвийски университет- Рига, Дружество на психолозите в България)

    03-05 юни 2016г

България, хотел ”Сенди бийч”, Курортен комплекс Албена

 

            ТРЕТИ ЮНИ 2016г

Пристигаме в един приказен рай, малко кътче от страната ни, създадено по законите на красотата. Красиви симетрии от розови храсти, борове и екзотични цветя оформят градините пред хотела, заиграваме се със статуите на  делфините пред басейна, потапяме уморени нозе в морската пяна… За да си припомним, че всичко започва от нея. Приливът и  отливът на вълните са дълбоко кодирани в подсъзнанието на всеки от нас и  създават невероятното усещане за релакс, чувство на задоволство, покой  и сливане с природата.

            На рецепцията в хотела ни посрещат дружелюбни млади хора с  „нелицензирани” усмивки.  Припомняме си  колко трудно постижимо  е това днес- наличието на социалната усмивка. Много бързо създаваме контакти с непознатите колеги от страната. В  хотелската стая ме очаква Антоанета Калоянова – логопед в Ресурсния център на гр. Стара Загора. Възпитаник на московската школа, тя гледа малко по-отвисоко родните проблеми.Но  всички се усещаме като част от едно цяло, което принадлежи на хората, имащи нужда от нашите усилия. И осъзнаваме колко уморени изглеждаме в края на учебната година. Въпреки това сме отделили един уикенд, за да се потопим в проблемите на логопедичната диагностика и  да улесним бъдещата си работа. За мен този форум бе полезен с новите контакти и обмена на информация, със срещата с бивши преподаватели от университета и състуденти. Човек винаги си спомня с носталгия за младостта  и именно виждането на хора, с които не си имал възможност да контактуваш дълго време те прехвърля през моста на годините. Влизам в асансьора с Нина Йорданова и разбирам, че не може да ме познае „ от раз” след дългото пътуване и натрупаната умора.  В главата ми се експонира сцената на едно студентско общежитие, в което нощувахме преди да отидем на първата си бригада. Разказвахме си вицове, преобличахме се като индийки и си правихме декори с чаршафи за театър. Едва ли някой днес ще заподозре тази внушителна дама- управител на центъра „Пумпелина”  в подобни лудории. И все пак осъзнавам, че въпреки годините ние сме успели да закътаме дълбоко в себе си детето и да не позволим на времето да разруши тази илюзия за щастие.

            На обед виждам мъж с позната усмивка на съседната маса и разконспирирам нашия преподавател доц. Емил Маринов. В кафе-паузата си припомняме за първия випуск по дефектология и екскурзията ни до Пловдив.

        В частен разговор президентът на Логопедичния център „Ромел” – г-н Емил Йосифов- сподели с откровено задоволство: „Първата конференция проведохме през 2013г, втората реализирахме през 2015г. и ето вече третата е факт- отново в КК Албена през юни 2016г. Удовлетворени от предходните две конференции, искахме тази да премине по друг начин- с избора на много мотивирани хора.  Първоначално  смятахме да ползваме отделни зали за различните секции, като докладите се презентират успоредно, но не успяхме да намерим подходящи помещения. Затова представянето на докладите премина последователно в три дни.

            През 2013г бяха поканени топ-специалисти от Дания, Швеция и Холандия, през 2015г- Вогиндрукас от Гърция  , а на третото издание- проф. Тюбеле от Латвия и студенти от Гърция. За четвъртото издание на форума предвиждаме разширяване на международните хоризонти. Обученията и уъркшопите с чужди лектори винаги са били много интересни. Затова няма място за притеснения. Ако обърнем поглед напред- ще видим, че програмата зависи от заявките на авторите-участници в направление „Логопедична терапия”. Център на изследователския интерес ще бъдат новостите в практически план. Възнамеряваме да амбицираме изследователите и  практикуващите логопеди да споделят интересното от своя опит. Участието в конференции от този тип помага на хората да престанат да се страхуват от публичната изява, давайки възможност за обмен на мнения между различни специалисти от сродни специалности. До нови срещи в Албена през 2017г!!!”

            Президентът на Логопедичния център „Ромел” – Емил Йосифов- откри конференцията на 3 юни в 16 часа в залата на хотел „Сенди бийч” в КК Албена. Той даде възможност на госта от Латвия- проф. Сармите Тюбеле-  да въведе аудиторията в проблематиката на диагностиката на детското развитие. В своята лекция Ptactice of Early Speech and Language Evaluation in Latvia- проф. Тюбеле акцентира върху необходимостта от цялостно оценяване на детето. Тя подчерта същественото значение на ранната диагностика  за адекватната и  успешна интервенция. За това е  необходимо родителите да предоставят на терапевта всички налични документи от изследвания на детето. Проф. Тюбеле представи най-често употребяваните тестове за оценка на речта  и езика в Латвия. Мюнхенската функционална диагностика, Dibels Test, Language UnderstandingTest, Phoneme Production and Differentation Test, Wordchains and Letterchains Test, Letterchains Exercise, Wordchains Exercise, Projekt LAMBA, Mac Artur Bates Test, TROG-2,DEST-2.

 Проф. Тюбеле проведе експеримент с аудиторията. Всички изследвани лица трябваше да свържат с вертикална черта еднаквите букви в думи, написани на различни езици, за определено време. В края на своята презентация тя направи извод, че използването на адекватни вербални тестове е добра основа за извършване на правилна оценка на проблемите на детето.

            Друга позиция застъпи проф. Виолета Боянова от НБУ- София. Много уверен и ерудиран лектор, който не лети в облаците.Тя уточни, че тестовете са хубаво нещо, но служат само за ориентир, защото детското развитие е динамично. Проф. Боянова подчерта голямото значение на следните фактори за нормалното развитие на речта и  езика:

  • Наличието на интактна човешка мозъчна кора
  • Нормален слух
  • Нормален интелект
  • Адекватна социална среда
  • Обучение по време на сензитивните периоди(1-4г)
  • Развита моторика

Изтъкнати бяха най-често срещаните причини за забавянето на езиковото и речевото развитие:

  • Постпсихотравмен мутизъм
  • Детска афазия
  • Умствена изостаналост
  • ХАДВ
  • Глухота
  • Аутизъм и  аутистични прояви
  • Дизартрия и  ДЦП
  • Вербална диспраксия
  • Билингвизъм
  • Социална депривация
  • Анкилоглосия
  • Субмукозна цепка на небцето
  • ……………………………………… и мн. други
  • Дисфазия на развитието

 

Проф. Боянова уточни наличието на множество диагностични проблеми при децата с дисфазия на развитието. Припомнени бяха условията за поставяне на коректна диагноза „дисфазия на развитието”- наличието на нормален слух, първично съхранен интелект, адекватна социална среда. Дисфазията е  качествено увреждане на езиково-говорната система, отличаващо се с проблеми в артикулацията, аграматизъм и беден речников фонд. Лекцията бе богато илюстрирана с примери от клиничната  й практика като детски невролог в Центъра по емоционални  и комуникативни нарушения в НБУ. Наложи се заключението, че генетичните патологии се овладяват по-трудно.

 

ЧЕТВЪРТИ ЮНИ 2016г

Свидетели сме на един форум, доказал своята полезност във времето . Нови контакти  и обмен на интересна  информация. На 4.06.2016г. конференцията започна своята работа в секция „Диагностични инструменти”. Своите доклади представиха Диана Дремова- РЦПИОВДУСОП- Пловдив, Деница Друмева - ОС – България ООД, Катерина Щерева- СУ „Кл. Охридски”, Антоанета Калонкина и Йорданка Лалова – Държавен логопедичен център - София, Теменужка Шунева, Н. Николова и  Иван Чавдаров, Светлана Картунова  и Жулиета Темникова, Милена Мутафчиева- НБУ, Милена Кънчева-майка на младеж с аутизъм,.

     Диана Дремова представи своя адаптирана методика за оценка на речта. Деница Друмева презентира DDE-2 – тестова батерия за оценка на дислексия. Доц. Катерина Щерева ни запозна с картинния тест за фонологично осъзнаване. Тя разказа за неговата предистория. През 2008 г. е поставено неговото начало с 6 субтеста. Съвременната батерия на теста включва 16 субтеста и още два – за бързо серийно назоваване. Преимуществото на този инструмент е в това, че идентифицира и високите постижения. Резултатите му се обединяват в 4 нива:

  • Високо
  • Норма
  • Застрашеност  от изоставане
  • Изоставане

Въпросите са разпределени в 4 групи по възраст за деца от 4 до 7 години. Обещавам си да намеря време и  да посетя това обучение през септември.

     Д-р Милена Мутафчиева от НБУ ни запозна с психометричните качества на скала за измерване на когнитивното развитие при 4 годишни деца. Милена Кънчева припомни, че до успех може да се стигне, ако се обединят усилията на родители, специалисти и общество. За диагностичните предизвикателства на детската говорна апраксия говори д-р Елена Бояджиева – Делева. Тя обобщи, че ДГА е нарушение, което не се „израства” и не се компенсира самостоятелно. Във връзка със сложната диференциална диагностика на това състояние , тя предложи работния термин „предполагаема детска говорна апраксия”.

     Фани Валсамиду от Гърция засегна темата за превенцията на комуникативните нарушения при децата.

     Премръзнали от климатика, отиваме на разходка в градината на хотела. Времето  за почивка е  недостатъчно, но красотата има властта да зарежда с енергия.  Отново се връщаме в конферентната зала, за да продължим заниманията в следобедната сесия. Вниманието на аудиторията бе насочено към  тестовете за изследване на говора  и речта в детската възраст. Калина Спасова от РЦПИОВДУСОП – Варна – в съавторство с лекарски екип- представи система за изследване на  езиковия дефицит при деца с вродени интракраниални арахноидални кисти.

Йорданка Маркова ни запозна с практики, основани на доказателства,  при комплексно лечение на пациенти с вродени лицеви аномалии. Тя е управител на Докси-център за деца и  родители, доверен логопед на Асоциацията на пациентите с вродени лицеви аномалии и техните родители.  Йорданка Маркова е  майка на Докси, младеж с проблеми в развитието на говора. Тя разказа за перипетиите, свързани с лечението на сина й  и за съществуващия национален регистър, който  е в състояние да осигури на детето помощ близо до дома и да дофинансира лечението.

Анна Тодорова- Андреева презентира специализирани технически средства за скрининг на деца от предучилищна възраст. Нина Йорданова- управител на детски център „Пумпелина” в София - стартира първия от трите уъркшопа в програмата на конференцията.”Скали за оценка на детското развитие”- това бе работното заглавие на тренинга. Както винаги , Нина показа своя вроден артистизъм и  очарова присъстващите с красивия  тембър на гласа си. В своята работа тя подчерта, че основен критерий за ориентиране на родителите в състоянието на детето са неговите актуални умения. Те могат да бъдат „измерени” чрез ИГРАТА. Скалите за оценка отчитат способността за движение, партниране, подражание и  общуване при деца на възраст от 0-3 години. Нина Йорданова посочи възможностите на играта като предпоставка за учене. Очакваният краен ефект   е условието децата да играят социални игри. Терапевтът показа как чрез игрови ситуации да изпълним очакванията на клиента. Специално внимание бе обърнато на жестовете в детската възраст, които са силно повлияни от поведението но родителите. Детски център „Пумпелина” предлага на своите клиенти креативно лятно ателие с обещанието да научи децата за 24 дни/ 48 часа да представят авторска приказка на сцена, да танцуват поне два стила, да пеят сами поне един куплет или да рисуват и  моделират, използвайки различни техники. Заниманията ще се водят от Христос Тсампурас, Габриела Ангелова,  Венци Дреников и  Нина Йорданова. На 15 юли 2016г. групите „Танцувай приказка с пеене” и „Детска приказна сценография” ще бъдат обединени в едно истинско представление на сцена, а родителите на участниците ще могат да се настанят удобно и  да се забавляват.

          Николай Николов ни запозна с  основните изисквания при създаването но тестове, отговарящи на европейски стандарти. Вторият уъркшоп с работно заглавие „Оценка на детското развитие” бе воден от Севджихан Еюбова.  Дама с  прекрасна визия, висока енергия и професионална компетентност. Въпреки крехката си възраст, тя се отличи с впечатляващи презентаторски умения и сугестивно влияние над аудиторията. От  опита си като клиничен психолог и супервайзър на УНИЦЕФ , С. Еюбова припомни, че честотата на нарушенията  в детска възраст обхваща интервала 5-15%. „Тестовете за оценка  ни помагат да се ориентираме дали децата   са овладели очакваните за съответната възраст умения. Тази информация ни осведомява за постиженията  им и е отправна точка за практически съвети, подкрепящи адекватното и прогресивно развитие на детето.”, сподели тя и представи основните  работещи тестове.

Developmental Profile 3 е рейтинг скала за оценка на развитието на децата от 0 до 13 години. Тя е разработена в съответствие със стандарта IDEA  и се използва за скрининг оценка на нуждите на детето от специално образование и при разработване на индивидуални планове за обучение. Областите, които изследва са:

  • Физическо развитие
  • Адаптивно развитие
  • Социално и  емоционално развитие
  • Когнитивно развитие
  • Комуникация

 

 

 

 

                                   DENVER II

DENVER II има широко приложение при скрининг оценяването на деца от 0 до 6 години. Тестът показва в каква степен детето може да изпълни определена задача или да постигне дадена цел. Резултатите и  поведението на изследваното дете се сравняват с нормативните очаквания за съответната възраст. Целта на този инструмент е да се използва като скрининг и ранна детекция, а не за формулиране на точна диагноза. Засяга следните области на изследване:

  • Личностно социална сфера
  • Фина моторика - Адаптивност
  • Говор
  • Груба моторика

 

WISC- IV

WISC –IVe скала за оценка на познавателните и  интелектуалните способности, предназначена за деца от 6 до 16 години (включително). Обхваща следните области на изследване:

- Вербално разбиране

- Образно мислене

- Работна памет

- Скорост на преработка на информацията

Допълнително ни осведомява за флуидната икристализирана интелигентност, както иза редица други по-специфични когнитивни функции. Скалатае ключова при оценяването на деца, тъй като надеждното ивалидно оценяване на интелигентността е важна част от диагностиката и планирането на интервенции при почти всички проблеми в детската възраст, както иза идентификация на надарени деца.

 

                                   

                               CONNERS 3

CONNERS 3  е рейтинг скала за оценка на ADHD ( хиперактивност с дефицит във вниманието) и разстройства с противопоставяне, отправяне на предизвикателства и разрушително поведение. Скалата е  предназначена за диференциална диагностика на ХАДВ  и други разстройства на поведението и  социализацията при деца от 6 до 18 години. Тя изисква събиране на информация от няколко източника- родители, учители и от самото дете, ако то е  над 8 г. Областите на изследване са:

  • Хиперактивност
  • Дефицит на внимание
  • Проблеми, свързани с ученето
  • Екзекутивни функции
  • Агресивност
  • Отношения с връстници

 

CARS 2

CARS 2 е рейтинг скала за диференциална диагностика на разстройствата от аутистичния спектър. Тя  е предназначена за деца над  2 години. Скалата има две версии- стандартна  и версия за високофункциониращи деца. Двете версии на скалата имат специфични прагови оценки, свързани с диагностицирането на аутизъм, синдром на Аспергер и первазивно разстройство на развитието, неуточнено по друг начин. CARS 2   предоставя възможност за интегриране на диагностична информация, определяне на функционалните способности, даване на обратна връзка на родителите и създаване на план за предстоящата терапия.

 

  1.  

 

DDE-2 e тестова батерия за оценка на дислексия на развитието (трудности при усвояване на четенето  и писането в детска възраст). Батерията е  предназначена за ученици от 2-ри до 8-ми клас. Състои се от 8 субтеста (5 от тях са свързани с четенето, а други 3 – с писането). Обхваща следните области на изследване:

  • Затруднения при четене на букви, срички  и безсмислени думи
  • Затруднения при разпознаване на вече познати думи
  • Затруднения при писане на букви, срички  и безсмислени думи под диктовка
  • Затруднения, свързани с прилагане на правописни и  граматични правила

                                                TEMAS

TEMAS  е проективна методика, предназначена за изследване на деца от 5 до 18 години. Тя е подходяща за оценка на емоционални и  поведенчески проблеми в тази възрастова група. Тестът съдържа 23 пълноцветни стимулни платна. Картините върху платната изобразяват позитивни и  негативни емоции и типични социални интеракции между деца, родители, връстници и  възрастни. Платната в българската версия на теста са съобразени с културните особености на страната. Те са специално създадени за тази версия и са одобрени от автора на теста.

ОС – България ООД е първият и  до  момента единствен издател на психологически тестове, предлагащ съвременни инструменти за оценка на детското емоционално, социално и интелектуално развитие. Повечето от тях са считани за „златен стандарт” в своята област. Издателите стриктно спазват международните стандарти  за публикуване на психологически тестове, гарантирайки, че адаптираните тестове съответстват на оригиналните инструменти и представляват одобрена от авторите тяхна национална версия. Авторите са водещи учени от университети и  детски клиники.

 

 

ПЕТИ ЮНИ 2016г.

На 5.06.2016г. сутринта започнаха заниманията в секция ”Изследване на писмената реч”. Антоанета Калонкина от ДЛЦ – София говори за екзекутивните функции в когнитивния тренинг. Тя уточни, че знанието трябва да преминава през тялото. Разгледани бяха екзекутивните функции като основен предиктор в образованието,   готовността на детето за училище, реалните успехи в училищна среда, физическото и  психическото здраве на индивида и  неговите доходи. Интересна теза за креативността при децата с ХАДВ и дислексия представи Венета Василева. Албена Коларова разгледа проблемите на диференциалната диагностика на грешките в писането при ученици от ІІ- ІV клас.

Доц. К. Щерева отново привлече вниманието на специалисти и  гости с дискретния си научен ентусиазъм чрез доклада „Корелации между TAVS, декодирането  и разбирането при четене  и свързани фактори”.  С този тест (TAVS ) се изследва т декодирането и  разбирането при четене въз основа на възможностите  за слухова обработка на информацията. Изследователката изказа хипотезата, че дислексията се дължи на нарушена слухова преработка. Тя отправи предизвикателство за апробирането на методика, целяща подобряване на четенето с музикални занимания. Срокът на музикалната терапия би следвало да бъде поне две години. Чрез  TAVS ( посредством уред със слушалки) се установяват:

  • Обработка на времевите редове
  • Праг  на сливане
  • Слухово- моторни умения
  • Разграничаване на височини
  • Разграничаване на трайности

Доц. Щерева обобщи, че благоприятният ефект на музикалните занимания и специалното обучение по слухова преработка подпомагат развитието на езиковите умения и четивната техника. Категорична диагноза „дислексия” може да се постави едва в края на втори клас, но маркерите са ясни още в предучилищна възраст и първи клас. Маргарита Теодору (Гърция) представи своя доклад  „Фонологични способности и  дефицити при деца със специфични езикови нарушения” под супервизията  на доц. Емил Маринов и доц. Силвия Цветкова от СУ „Кл. Охридски”. Фокус на изследването бяха децата с нетрадиционна хемисфериална специализация( най-застрашените от СЕН).

      Много артистично, убедително и структурирано бе представянето на Здравка Топалова (д-р по специална педагогика) и Росица Ерменкова (логопед). Те анализираха работата си по конкретен случай с пациент от практиката им в специализираната болница за лечение на детска церебрална парализа „Света София”. Терапевтите постулираха, че е  необходима да се обединят усилията на всички специалисти за преодоляване на нарушенията в развитието.

Съпоставка на два педиатрични метода за изследване на ранното детство ( ДенвърІІ и проба на Манова- Томова) направи Мария Пеева.

      Конференцията бе закрита с изказване на благодарности за усилията на д-р Росица Йосифова( отсъстваща от форума по здравословни причини). Позволявам си да й пожелая здраве и  нестихваща енергия във връзка с 50 годишния й юбилей през април тази година.

 

Отправени бяха  и думи на признателност към колегите, които не са логопеди, но дадоха своя принос за форума. Обявена бе работната област „Логопедична терапия”за следващата конференция през 2017 година.

 

Не  е нещастие да живееш сред патици, стига да си се излюпил от лебедово яйце.”

                           Ханс Кристиян Андерсен

© Йорданка Донева Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Прочетох с интерес, но донякъде. В един момент става досадно. Малко като протокол.
Propuestas
: ??:??