16 jul 2019, 17:34

Музикален цвят без граници 

  Periodismo » Articílos sociales
2265 0 0
22 мин за четене

Музикален цвят без граници

 

 

 

 

 

Учителят ни по изобразително изкуство, г-н Чаушев, ни учеше след като нарисуваме картината и я изсушим, да я потопим в кофата с вода. Така се заличаваха границите между цветовете. Докато слушам музиката на Вокален ансамбъл „Фортисимо” , си спомних за тази техника. Ефектът от хармонията между гласовете им е същият, музикален цвят без граници... А какво е границата? За любовта и за духа няма маркирани територии. Някога шаманите са удряли гонга ( там-там в съвременния оркестър) и са оповестявали излизането от рамките, навлизането в транса, прехода към другите светове.

 

                                                        ИЗВЪНЗЕМНИ !!!!!!!!!

 

 

Това е най-точното определение за Вокален ансамбъл „Фортисимо” , направено от Кирил Ангелов. Те вярват в своята сила (ff) и смело заявяват мястото си на музикалния подиум, както в България, така и по света. Страхотни изпълнители - истински професионалисти, които прославят БЪЛГАРИЯ! Гордеем се с вас! (Byord Yord)

Чух ги за пръв път на живо в Търговище, на 15 юни 2019г, по време на Празниците на женските и девически хорове „Проф. Лилия Гюлева”. Върнаха ме 35 години назад във времето на моите младежки мечти и копнежи, творческо себераздаване и креативност. Уникално! Музиката може да бъде машина на времето, защото се свързва най-лесно с астралния свят. Тяхната музика е еквивалент на божествения „АЗ“ и в нея се чува полетът над онази катастрофа на ума, която човек преживява, пристъпвайки пред Бога напълно сам, разсъблечен от всичките си придобити мисловни навици, скъсан от пъпната връв на всякаква незряла човешка „любов“, която го тегли към мрака на утробата, когато още не е отворил дробовете на духа си и съзнава, че е неспособен дори да диша, но парадоксално е жив. (Ангелина Секулова)

Още първата вечер, на коктейла в ресторант „Мизия”, споделихме по чаша бяло вино с Милена Добрева и установихме, че говорим на общ духовен език. По-късно прочетох биографията й и разбрах, че сме родени съответно на 11 и 12 декември, под знака на Стрелеца.

На Творческата среща в Община Търговище, зала 74, на 15 юни от 10.00 часа и извън нея , в свободните ни разговори , Милена Добрева представи своята концепция за избор на програма :

„В програмата на Вокален ансамбъл „Фортисимо“ сме подбрали разнообразна по стил и жанр музика, която много добре се приема от публиката . Младежите и девойките я изпълняват с голямо удоволствие. Изключителните български народни песни, обработки на великия Красимир Кюркчийски – „Калиманку Денку“ и „Дилмано, дилберо“, съвременните хорови произведения – “Cantate Domino” на литовския композитор Vytautas Miskinis и “Daemon Irrepid Callidus” на унгареца György Orbán, световните хитове “Mary, Did You Know?”, “You Raise Me Up”, “Africa”, които много се харесват, съвсем новата за нас фолклорна джаз песен „Янинку“ на Кирил Тодоров от репертоара на прекрасната група „Спектрум“ и емблематичната “Bohemian Rhapsody” на Фреди Меркюри, която впечатлява с драматизма си и гениалната музика.

Ансамбълът печели обичта на публиката с подбора и изпълнението на мелодични и силно въздействащи произведения, наситени с много динамични нюанси, разнообразни щрихи и изразително представяне на сюжета им. Изключително благодарни и щастливи сме, че бяхме част от този прекрасен форум, който се превърна в празник на стойностната музика и приятелството. Всички се представиха на много високо ниво и допринесоха за това фестивалът да стане истински празник за участници и публика.

  • благодарим на Илиана Иванова за поканата да пеем на XI празници на женските и девически хорове „Проф. Лилия Гюлева“, както и на Йорданка Донева и целия организаторски екип за прекрасните емоции, високото признание, топлата атмосфера и новите приятелства, които създадохме в Търговище. Фестивалът беше на изключително високо ниво. За нас беше чест и огромно удоволствие да бъдем част от него. Благодарим!!! . ( Milena Dobreva )

Не може да пропуснем възторженото приветствие на директора на фестивала Йордан Камджалов, който възкликна : В Търговище се случват чудеса! В България и света има толкова изключителни хора, които се обединяват около творчеството, красотата и колегиалността в родния ми град!
Благодаря на всички!” (Yordan Kamdzhalov)

 

 

Водещата на Празниците, д-р Тоня Любенова, представи на търговищката публика Вокален ансамбъл ”Фортисимо” – гр. Бургас с диригент Милена Добрева.

От нейното слово научихме, че Вокален ансамбъл “Фортисимо” е създаден през 2014г. В него участват ученици от различни училища и гимназии от град Бургас. Ансамбълът печели обичта на публиката с красивата си визия, спятост, хомогенно и експресивно звучене.

Носител е на първи места и Гран при на национални и международни конкурси, победител в телевизионния проект „Игра на хорове“ в предаването „Шоуто на Слави“. Връх в кратката биография на ансамбъла са: I награда в категория „Камерни хорове” и Наградата на Български хоров съюз на XXXVIII Международен майски хоров конкурс „Проф. Георги Димитров”, златен медал и победител в категория „Камерни хорове и ансамбли” и Голямата награда на „Гран при на нациите“ в същата категория на Европейски хорови игри и Гран при на нациите в Рига – Латвия 2017г., двете най – големи награди – I-ва награда на официалното жури и Наградата на публиката на националния песенен конкурс „Бургас и морето“ - 2017г. През 2018г Вокален ансамбъл „Фортисимо“ участва в Световните хорови игри в Южна Африка, където печели два златни медала и световната шампионска титла в категория „Вокални ансамбли“. Изнася с голям успех концерти в гр. Шрусбъри - Англия и гр. Антверпен – Белгия, както и в много градове в България.

В репертоара на ансамбъла са включени авторски обработки на различни по стил и жанр произведения – класическа музика, фолклор, българска и световна поп и рок музика.

Ръководител и диригент на ансамбъла е Милена Добрева. Родена на 11 декември 1962г. в град Бургас. Завършила Средно музикално училище – Бургас, АМТИИ – Пловдив, Поп и джаз пеене – НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и Музикални медийни технологии и тонрежисура на Софийски университет „Св.Климент Охридски“.

Пътувала е до Норвегия, където остава на работа известно време. След завръщането си в България, започва да преподава поп и джаз пеене и пиано в музикалната паралелка в СУ „Димчо Дебелянов” – град Бургас. В момента ръководи три формации в родния си град – Вокална група „Морски песъчинки”, Вокален ансамбъл „Фортисимо” и Смесен хор „Родна песен”. Композитор и създател на аранжименти на популярни и детски песни – наградени на Националния конкурс „Бургас и морето“ и Националния конкурс за детска песен „Сладкопойна чучулига“.

Носител на Първа награда на конкурса „Учител на годината” на Република България – 2008г. Наградена с приз „Бург на годината” – 2018 за най – достоен бургазлия.

На ХI-те празници на женските и девически хорове „Проф. Лилия Гюлева”- Търговище,тяхното представяне бе истински празник за нашата публика, която посрещна изправена последните им изпълнения.

 

Разглеждам написаното до този момент в медиите за състава. Радостно е да узнаем, че навръх празника на Бургас , Милена Добрева получава отличието „Бург на годината”, което се присъжда от Радио едно. Тя много държи на тази награда, защото номинациите се правят от радиото, но гласуването е по интернет от бургазлии. Призът е много специален за нея и е свързан с много голяма отговорност. Това е признанието на публиката, на хората и обществеността, на тези, които стоят зад нея , обичат я и са признателни за това, което правят заедно.

Въпреки многобройните успехи, тя избягва публичността. Не обича да се изтъква. Работата, която върши, е насочена към хората. Иска да е перфектно свършена и след като види отзивите от публиката, тогава се чувства удовлетворена и спокойна. Това, че е постигнала големи успехи, не я кара да се чувства по-различен човек. Тя счита, че ключът към това да реализираш една своя мечта не е в това да се фокусираш върху успеха, а да откриваш значимите неща. Едва след това даже и най-малките победи по пътя ти се струват големи.

Милена Добрева е бивш участник в хора на Милка Стоева. От ранната си възраст се занимава с музика, за което е безкрайно благодарна. След това във ВМПИ- град Пловдив, продължава да „краде занаят” при доц. Крикор Четинян - изключителен диригент, създател на Камерния академичен хор, с който има световни успехи. Още тогава открива, че има афинитет към многогласното пеене и така се заражда идеята да открие свой хор. Втората й специалност е хорово дирижиране. Първата й формация е „Морски песъчинки"(2003г). Започва работата си знаейки, че с деца се работи най-трудно. Наградата за този труд са приятните мигове на сцената. Малките певци в нея (песъчинките) имат желание да изпълняват детски популярни песни. Така започват нейните успехи. Постепенно групите се увеличават. След това, през 2014 година се ражда „Фортисимо”, като продължение на Песъчинките. Оказва се, че това е нейният бленуван път, любов и призвание.

Много деца са минали през „Морски песъчинки” (може би над 100) . Някои от тях избират музиката за своя професия. Но не това е важното. Всички, които са били във формацията, успяват да запазят своя интерес и респект към музиката. Те я обичат истински. Одухотворени са и у тях остава завинаги отношението към изкуството.

Директорът на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров” я кани да работи на втори трудов договор. Тогава се заражда идеята за музикален ансамбъл. Така се ражда първият вариант на „Фортисимо” в рамките на Музикалното училище. Тя започва да работи с около девет-десет деца - певци, инструменталисти. На следващата година научава за конкурса „Игра на хорове” в „Шоуто на Слави” и решава да вдъхнови младежите да премерят силите си. Спечелват конкурса с много предварителен труд и късмет, разбира се. В продължение на три месеца участниците в „Игра на хорове“ изпълняват 9 задачи: „Любими български песни“, „Песни на Адел“, „Балкански песни“, „Български песни от Македония“, „Руски песни по случай победата над хитлерофашизма – 9 май“, „Хеви метъл“, „Филмова музика“, „Песни на Ку-ку бенд“ и „Песни на ABBA“. В проекта „Игра на хорове“ участват пет ансамбъла. Конкуренцията е достойна. ВА „Фортисимо” побеждават и дълго време не могат да повярват в това.

 

 

 

 

След тази победа започват да печелят награди от различни конкурси и фестивали ( „Бургас и морето”, Гранд при от световни фестивали... ) И както често се случва в музикалния свят, след толкова много успехи, настъпва разрив – отделяне от Музикалното училище. Милена Добрева вече не работи там. Сега, младежите, които пеят във „Фортисимо”, учат в различни училища в целия град. Сред тях има и пораснали „Морски песъчинки”. Но изпълнителите се включват във все по- значими конкурси.

През 2017 година ВА „Фортисимо” участва в Международния майски хоров конкурс „Проф. Георги Димитров" – град Варна . Печели първа награда в категория „Вокални ансамбли и камерни хорове" (повече от 15 години български хор не е печелил този конкурс). След този връх идва нов успех- участие в конкурс на Европейските хорови игри в Рига, Латвия. Форумът е известен с изключително високото равнище и квалитет на участниците. Печелят Гранд при на нациите в категория „Вокални ансамбли и камерни хорове". Така добиват смелост да участват в престижни музикални събития. Канят ги на различни фестивали и концерти. През 2018г реализират концерт с оркестър и солисти на Класик FM радио в столичната зала „България”. Интересът към тях расте. В началото на декември 2018г е промоцията на първия албум на „Фортисимо”. Имат много публика, която ги подкрепя .

Изпълнителите във „Фортисимо” са различни през всеки сезон. Кръговратът в ансамбъла наподобява дъждовната вода- едни идват, други си отиват, навлизат в нов етап от живота си и заминават в други населени места. Част от тях продължават да учат в София, Пловдив, трети в чужбина. Други се отказват. Тя прибавя нови ученици на тяхно място във формацията. Младостта е най-динамичният период от човешкия живот. Но едно ядро е постоянно. Някои от тях продължават да пеят във формацията. Милена Добрева отстоява веруюто, че всеки талантлив човек има правото на личен избор в живота си. Само за няколко години ВА „Фортисимо” се превръща в част от визитната картичка на Бургас. В този град, известен със своите таланти , морето „ражда” изключителни музиканти, художници, поети. Младите музиканти се гордеят с града си и винаги, когато имат възможност, го прославят по целия свят!

Милена Добрева умее да диагностира правилно и да отчита уникалността на всеки изпълнител от своя състав. Затова избира репертоара на „Фортисимо” , опирайки се на индивидуалните качества и интересите на участниците към различните жанрове, като се старае да включва произведения от различни стилове. Тя разбира, че съвременната интонационна среда е преситена от информация и не ги ограничава само с един жанр. „Изкушава” ги с популярните песни, с инструменталния съпровод (както правят в много други групи), но се оказва, че силата на ансамбъла е в акапелните изпълнения. По-късно ги запознава и с обработен фолклор. Младежите с голямо удоволствие изпълняват тези творби. Те имат късмета да притежават суперпрофесионалист, който слушайки световните хитове, може да направи самобитни аранжименти на популярни класически изпълнения по „мярката” на включените артисти/хористи. Така групата си осигурява „красива темброва визия”, ефектно представяне, стилова неповторимост, разпознаваемост сред другите формации и разнообразен репертоар.

Този самоотвержен труд води до това, че „Фортисимо” се отличава като ярко съзвездие сред останалите хорове в страна. През последните години се радваме на техните изпълнения, които им донесоха голяма популярност сред всички поколения и признание в музикалните среди. На много места в България са реализирали самостоятелни концерти . Като диригент и на хор „Родна песен" – Бургас, Милена Добрева затваря кръга от хорове – от най-малките до най-големите. Тя споделя, че трудно се работи с възрастните, защото отделят от ценното си лично време .

През 2019 година пред „Фортисимо” предстоят много изяви и концерти. Една от тях е участие в Гранд при на нациите в Стокхолм. ВГ „Морски песъчинки" и Смесен хор „Родна песен” също работят много упорито и очакваме от тях високи постижения. Община Бургас и клуб „Зонта” са винаги зад гърба им и ги подкрепят финансово.

Вокален ансамбъл „Фортисимо” с диригент Милена Добрева обира отличията от международния хоров фестивал в Йоханесбург, ЮАР. С деветте си песни на световните хорови игри в Южна Африка, те печелят поредния си златен медал в категория „Поп ансамбъл” и Гран при в категория „Вокални ансамбли”. С участието си в конкурса гласовитите момчета и момичета на Милена Добрева сбъдват своята най-голяма мечта за 2018 година. Те са и единствените български представители, дошли на черния континент .

С присъщата им динамика и сила, които произлизат от името на ансамбъла, потомците на Странджа извисяват над другия континент световно известната песен „Калиманку Денку” и за пореден път прославят България. Международното жури е съставено от най-видните представители на световното хорово изкуство. Оценяването се извършва много стриктно по списък от критерии. Вълнуващо е било преживяването на възпитаниците на Милена. По време на награждаването в тяхна чест е бил изпълнен националният химн на България и е бил развят българският флаг. Новината за успеха им бе обявена на 28-и юли 2018г на 36-то издание на националния конкурс за популярна българска песен „Бургас и морето”. От сцената на Летния театър прозвучава симфония с песни от Стефан Диомов, изпълнени през годините от вокална група „Тоника”. С нея се отбелязват 50 години от старта на най-популярната българска формация „Тоника”. Симфонията е представена от вокален ансамбъл „Фортисимо” с диригент Милена Добрева.”

 

След този успех формацията става доста популярна – увеличават се участията им по конкурси, фестивали, концерти. Публиката ги посреща възторжено и всеотдайно в различните градове на страната ни и в други държави, защото изпълнената с любов музика докосва душите на слушателите, в това е тайната на магическото взаимодействие. Те съдят за публиката по силата на нейния отговор. Като истински артисти успяват чрез музикалното посредничество да преминат през всички бариери. Това се усеща от зрителите и техните реакции им показват, че са постигнали целта си – да въздействат и да достигат до сърцата им. Това е осъществимо от един добър тим. Затова Милена Добрева има ясни предпочитания при избора на новите членове за състава. Задължително всеки участник в ансамбъла трябва да е музикален, талантлив и с развит усет за многогласно пеене. Освен музикална дарба, всеки нов участник трябва да е дисциплиниран, отговорен, с интересна визия и да има умения за работа в екип.


След поредицата от успехи, като се започне от „Игра на хорове” в „Шоуто на Слави”, последвалите фестивални и конкурсни участия в Чехия, Англия, Белгия, Сърбия, Латвия, безапелационната победа в конкурса „Бургас и морето” през юли, 2017 година,, „Фортисимо” отново доказа своята класа и мястото си в световната хорова музика.

 

 

Така „Фортисимо“ заживява свой собствен живот... Формация „Фортисимо“ е регистрирана в Министерство на културата на името на Милена Добрева. Те репетират в нейния дом, където им е създала условия за това. Тя работи с подрастващи от всички училища в град Бургас и съставът непрекъснато се обновява с нови попълнения. Тя смята, че животът на Вокален ансамбъл „Фортисимо” е по-разумен и по-проспериращ извън НУМСИ „Панчо Владигеров”.
Личност със своя музикална философия и неизразимо присъствие на сцената, здраво стъпила на земята. Учи своите певци , че не трябва да се главозамайват. Не обича музикантите с „високо вдигнат нос”, предпочита да се изживява като съвсем обикновен човек. Особено внимание диригентката обръща на звукоизвличането, което е характерно за всяко произведение. Именно красивите тембристи гласове, които съчетава ( не непременно силови), превръщат получения звуков продукт в универсален мехлем за ухото и душата. Наситен с много обертонове и нежност, пригоден за слушане и отключване на картини. Уверено твърди: „Моята мисия при всичките ни участия по света е да докажем с представянето си, че младите хора в България могат да пеят всичко. В репертоара си имаме абсолютно акапелни изпълнения на обработен български фолклор: „Лале ли си, зюмбюл ли си“, „Дилмано, Дилберо“, както и „Назад, назад, моме Калино“, след това - „Абба“ с аранжимента на Петър Керкелов на песента „The winner takes it all“, която е друг жанр. И класика - „Аве Мария“ на Хавиер Бусто, която е много красиво произведение, трудно за изпълнение. „Танц на феята“ от „Лешникотрошачката“ на Чайковски с прибавяне на бийтбокс , много технично произведение – отново друг жанр и друг вид техника на изпълнение”. Така интерпретаторите на музика от различен порядък показват, че не са еднотипни, а са многоцветни изпълнители с разнообразен стил . Особен сантимент имат към песента „Имам в сърцето си море“ , с която завоюват двойната награда от „Бургас и морето“. Според Милена Добрева, за да се получи уникален музикален продукт , трябва да има екипност. Много е важна композицията, изключителен е текстът на Ивайло Вълчев. Аранжиментът – на Петър Алексиев и Алекс Нушев . Това са определящите фактори. Най-накрая идва ред на изпълнението. За тях е много важно това, което отправят като послание да се харесва на публиката, да отключва преживявания, рефлексии от емоционални състояния, да бъде аплодирано заслужено. Идеята на „Бургас и морето“ е да се създават нови песни, които да се запеят, да се превърнат в шлагери, „Имам в сърцето си море“ е високо художествена песен с шлагерен елемент в нея, затова се превръща в хит, който се тиражира в медиите, пее се в града, по морето...

Еднакво ценни и скъпи са им наградите както от световни конкурси, така и от национални. Разликата е в изразяването. Непрекъснато получават предложения от именити композитори, които искат да създават песни специално за тях. Това е възможност да се развиват напред, да имат нов репертоар и да удивляват своята изкушена публика. По разбираеми причини се нуждаят от финансиране за многобройните международни и национални конкурси. Редовно са подпомагани от Община Бургас и местния бизнес. Притежават сдружение с нестопанска цел „Арт Мюзик. Но вложените усилия си струват. Наградите и признанието не закъсняват.

„Благодарим на цялото общество, което е гласувало за нас и се надявам да оправдаем доверието на нашите слушатели.Това ни прави много отговорни. Дай Боже ,да продължим да се развиваме качествено и да прославяме България достойно.“

Това казва диригентката на бургаската група „Фортисимо“, по време на награждаването им като „Вокална група за 2018“. Бургаският ансамбъл с диригент Милена Добрева получава най-високия резултат от гласуването на публиката. Отличието им бе връчено по време на гала концерт в зала „България“ от Славил Димитров, председател на Българския хоров съюз.

Милена Добрева, диригент на Вокален ансамбъл „Фортисимо“ от Бургас, е новият носител и на статуетката за диригентско майсторство „Проф. Венета Вичева”. Това бе съобщено на Гала концерта на 25-тите Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников“ в Шумен. Тя получава правото да дирижира общото изпълнение от 9-те хорови формации на химна на фестивала „На Добри Войников“ от Александър Танев.

Неподвластна на изкушенията от успехите, известната диригентка обобщава: „На фона на технологиите и дигиталния свят, които са превзели цялото ни ежедневие, е все по-трудно да се привлече вниманието на публиката с живо хорово пеене. И едва ли има човек, който да не се е питал: „Какво ни дават и какво ни отнемат заниманията с музика? Ясно е , че зад всеки успех стоят много труд, усилия и нерви. Изисква се търпимост, коректност, толерантност и не на последно място – любов към младите хора. Много е важно да бъде създадено усещането за едно голямо сплотено семейство. Честността, коректността, дисциплината и трудолюбието водят до постигането на нещо хубаво и стойностно, което е всъщност смисълът на съществуването на Вокален ансамбъл „Фортисимо“.

Музикален цвят без граници

 

 

 

 

 

ХI –ти празници на женските и девически хорове „Проф. Лилия Гюлева”- Търговище

© Йорданка Донева Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
Propuestas
: ??:??