28 jun 2022, 21:54

Светът на децата 

  Periodismo » Articílos sociales
1619 2 3
10 мин за четене

СВЕТЪТ НА ДЕЦАТА,

КОЙТО НИЕ- ВЪЗРАСТНИТЕ- НЕ ПОЗНАВАМЕ

 

РЕГИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ

„Петнадесет години приобщаващо образование“ -23-25 юни 2022г

град Търговище, хотел „Терра Европа“

 

 

Никой от нас не е толкова умен, колкото всички.

Айнщайн

 

 

 

 

На 23 и 24 юни 2022г. в първа зала на хотел „Терра Европа“ в град Tъpгoвищe ce пpoвeдe Рeгиoнaлнa ĸoнфepeнция под надслов: „Πeтнaдeceт гoдини пpиoбщaвaщo oбpaзoвaниe, пeтнaдeceт гoдини тpyд, пapтньopcтвo и инoвaции“. Идеята и opгaнизацията на този специален форум са дело на Peгиoнaлния цeнтъp зa пoдĸpeпa нa пpoцeca нa пpиoбщaвaщoтo oбpaзoвaниe в oблacт Tъpгoвищe и PУO-Tъpгoвищe. Безспорни са заслугите на директора на центъра- г-н Христо Христов- инициатор и двигател на събитието, който бе осигурил перфектен синхрон в реализацията. Негова е заслугата и за селекцията на многоуважавани гости от научната общност- дългогодишни специалисти в областта на приобщаващото образование. На тази професионална (и приятелска) среща присъстващите обмениха информация, свързана със съвременните предизвикателства пред Екипите за подкрепа за личностно развитие.

Г-н Стефан Станчев – старши експерт в РУО, зададе посоката на конференцията:

„За да има работа в екип, трябва да има ОБЩА ЦЕЛ и всички да я следват. Защо е необходимо това в училище? Децата се учат на споделена отговорност, спазване на правила и култура в класната стая.“

През последните десетилетия броят на учениците с комплексни проблеми в развитието се увеличи. Този факт обуславя потребността от екипно взаимодействие при провеждане на терапевтичните програми за развитие и образование. Оказва се, че и това не е достатъчно за успешната работа. РЦПППО ни запозна с иновативните си подходи за работа: домашни посещения, иновативна занималня… Много е важно и адекватното приложение на нестандартни подходи, технологични нововъведения, компютърни приложения и средства за допълнителна и алтернативна комуникация.

Проф. д-р Морис Гринберг

(НБУ- София, департамент „Когнитивни науки“) уточни:

Децата с нарушена или липсваща експресивна реч също имат нужда да се изразяват. Любка Иванова, учителката на Ани Кръстева (дете с ДЦП) в Първо основно училище „Хр .Ботев", заслужено получи плакет от РЦПППО- Търговище. Според мен ЕКИПЪТ НА РЦПППО- Търговище е изключително силен и инициативен. Това е най- квалифицираният център в областта на ДАК(допълнителна и алтернативна комуникация).

 

Не мога да пропусна атрактивното присъствие на проф. д-р Виолета Боянова от НБУ- София, която запозна аудиторията с актуални научни изследвания. Станахме свидетели на неподражаемия й стил за презентиране, чашката хумор и разбираемо поднесената сложна материя на тема „Мозъчна асиметрия и креативност“. Тя отправи внушението, че е резонно в медицинските университети да се въведе нова дисциплина РАЗВИТИЙНИ НАРУШЕНИЯ. Необходимо е терапията да започва от най-ранната възраст на детето, за да се увенчае с успех.

Проф. Боянова посочи включването на арттерапията като много важна част от работата на специалистите по приобщаващо образование. Подчерта, че всички сетива трябва да участват едновременно в дейността, за да се получат добри резултати. Бъдете в потока!

„Поток е състоянието, при което човек е така потопен в заниманието си, че сякаш нищо друго няма значение; самото преживяване доставя такава наслада, че човек е готов да положи огромни усилия, за да го изпита отново“ (Csikszentmihalyi, 1990). Условията за поток, които пораждат оптимални преживявания, са игрите, изкуствата, зрелищата, ритуалите, спортовете и други, които помагат на участниците и зрителите да постигнат „състояние на порядък на ума, което носи дълбока наслада“.

Веднага след като състоянието на поток приключи, ние обикновено сме с по-високо самочувствие, знаем цената на успеха, след като сме се справили с трудните предизвикателства. Чиксентмихай добавя, че този опит ни кара да напуснем границите на собственото си его и да се почувстваме като част от нещо по-голямо. Музикантът например усеща, че се слива с космическата хармония, атлетът е неделим от своя отбор, читателят на романа живее за няколко часа в различна реалност.

 

Няма да съм пристрастна (като бивша студентка на проф. Боянова), но искам да споделя, че присъстващите бяха покорени от естествения й ментален чар. За 30 минути тя направи учебното знание атрактивно и успя да задържи интереса на колегите си от началото до края на лекцията. На сбогуване отправи своето послание към всички в залата: „Идвайки в Търговище (за пореден път) се убеждавам(противно на естествените очаквания за дълбока провинция), че специалистите по приобщаващо образование в този град и Регионалният център(РЦПППО) са на световно равнище“.

 

Приобщаващото образование във време на безпрецедентни предизвикателства изложи на екстремен стрес и потенциален бърнаут голяма част от педагозите, психолозите, логопедите и другите специалисти от помагащите професии. По време на пандемията от учителите се очакваше не просто да забавляват децата, а да постигат резултати и да формират предвидени по учебната програма знания, умения, компетентности. Отделните стресови ситуации може и да не изглеждат като особено големи предизвикателства сами по себе си, но си взаимодействат и се натрупват. Всеизвестно е , че стресът потиска дейността на имунната система и ни прави по-уязвими за различни заболявания. За да помогнем на другите, трябва първо да се погрижим за себе си.

Особен интерес предизвика темата от презентацията

Емоционалното изтощение при помагащите професии…“

на доц. д-р Севджихан Еюбова от ШУ „К. Преславски“. Тя обобщи своята научна версия: Емоционалното изтощение е болест на душата, която тъгува за своя идеал. Нуждаем се от ПРОМЯНА за излизане от бърнаута!

Спазвайте основните правила:

1. Решавайте не повече от 3 важни проблема на ден!

2. Пригответе се предварително за деня!

3. Раздвижете се!

4.Отделете 10 минути за работното си място!

5. Забравете за телефона.

6. Отказвайте срещи!

7. Правете паузи през деня!

 

 

По време на конференцията почерпката бе осигурена от възпитаниците на Професионалната гимназия „А. Константинов“- Търговище. Танцов фолклорен ансамбъл от ученици със СОП (от град Попово) подобри настроението на гостите. Специалисти по приобщаващо образование от област Търговище запознаха присъстващите с добри практики и успешни модели за работа. Официалните гости разгледаха базите на Регионалния център. Обсъждането на актуалните въпроси от ежедневието на екипите за подкрепа на личностното развитие, помогна да се подобри комуникацията между различните институции, пряко включени в процеса на обучение на децата/учениците, чийто свят не познаваме достатъчно. Постигна се по-добро вникване в проблемите и нуждите на хората около нас. Моето лично мнение е, че подобно събитие трябва да се провежда ежегодно на областно ниво. Научните постижения в психологията, логопедията, специалната педагогика крачат с бърз ход. Невъзможно е да се придвижваме с каруци в епохата на влака-стрела.

 

 

 

 

 

 

 

© Йорданка Донева Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Като учител ми беше от полза. Ще запомня правилата и ще се науча да ги спазвам. Благодаря!
  • Интересно ми беше да прочета
  • Ще го запомня това.
    1. Решавайте не повече от 3 важни проблема на ден!
    2. Пригответе се предварително за деня!
    3. Раздвижете се!
    4. Отделете 10 минути за работното си място!
    5. Забравете за телефона.
    6. Отказвайте срещи!
    7. Правете паузи през деня!
Propuestas
: ??:??