30 jul 2011, 18:42

Защо се крадяха автомобили в България 

  Periodismo
2859 0 3
7 мин за четене

 

   ЗАЩО СЕ КРАДЯХА АВТОМОБИЛИ В БЪЛГАРИЯ

 

   България е една от държавите, в която законодателството способства както да се крадат автомобили, така и да се вкарват крадени отвън. Главната причина е, че лесно могат да съществуват автомобили двойници. Това обикновено са луксозни автомобили. Примерно, ако автомобилът е BMW-5, предварително се издирват къде с каква регистрация има такива коли в България. В престъпната схема задължително участваха служители на КАТ, които имат достъп до информационните масиви. Ако колата ще се ползва от престъпна групировка във Варна, то се търси регистрация на такова BMW на другия край на България – например във Видин. Поставят му се същите регистрационни табели. Не е проблем да се направят. Съвременните технологии го позволяват. Пренабиват се номерата на двигателя, а табелката на шасито се изрязва и се заварява друга с набити номера като това от Видин. Прави се фалшив регистрационен талон, дублиращ данните на колата от Видин. Хартиеният носител на талона обаче е оригинален. Такива формуляри се доставят, разбира се, от полицейски служители, работещи в отдел „Регистрация на автомобили“ – КАТ към окръжните дирекции на МВР. Така че на пътя колата напълно е изрядна. Единственият начин, по който може да се разбере, че колата е двойник, е ако при проверката на пътя се поиска справка за номера на регистрационния талон. Ако номерът на талона е различен от този на колата, която проверявате, то повярвайте ми: Попаднали сте на двойник. Внимавайте, в днешно време се правят и фалшиви пълномощни, с които дадено лице е упълномощено да кара колата на даден собственик и дори да я продава. Тези пълномощни се правеха с цел избягване таксите при препродажба на автомобил. Така че, внимавайте, ако ви продават луксозен автомобил с такова пълномощно на евтина цена. Има вероятност и личната карта на продавача да е фалшива, ако не го познавате.

   Тогава на времето системата за справки не беше още изградена като информационна. Обаждаш се по радиостанцията на дежурния, а той по телефона на дежурния към отдел регистрация на съответната дирекция. Ако справката за колата се прави през нощта и оперативният е сънен, нещата бяха мудни. Много добра работа свършихме с момчетата от патрула, когато си монтирахме служебен радиотелефон на една от патрулните коли. Не се налагаше информацията да се препредава по радиостанцията с оперативния дежурен. Не е тайна, че полицейските честоти се подслушват от криминалния контингент. Да, но след година забраниха ползването на служебни радио-телефони. Защо ли го направиха?

   Само искам да вметна, че в повечето случаи кражбите на обикновени автомобили се извършваха с цел разкомплектоване за авточасти. Друга част от крадените луксозни автомобили се изкарваха нелегално в чужбина непосредствено след кражбата. Там им се пренабиваха номерата и се вкарваха отново в България като нов внос автомобили втора ръка, но разбира се с фалшиви документи. Сега не съм  наясно дали вече се правят справки в Европейските страни, откъдето идват автомобилите, но тогава не се правеха такива при нова регистрация.

   Българското законодателство позволява всеки да може да кара колата на другия, стига да има свидетелство за правоуправление на МПС. Точно това позволява да се правят тези манипулации с колите в България. Така ли е в Кипър? Категорично – Не е така. Тука всеки собственик сам си кара автомобила и отговаря за него. Затова и каквито и нарушения да се констатират, глобите идват на имената и адреса на собственика. После той да си бере грижата – Кой ще плаща? В застраховката на автомобила имаш право да впишеш имената на лицата, които имат право да карат автомобила ти. Така или иначе глобите идват на твоите имена и ако не ги заплатиш, попадаш под съдебна отговорност. Със твоята застраховка имаш право да караш и други автомобили от твоя клас, при положение, че собственикът на автомобила е с тебе. Изключения правят служебните и фирмените автомобили. Там застраховката е колективна на имащите право да карат автомобила и затова е и по-скъпа. Глобите идват на адреса и имената на фирмата. Така, рано или късно, ако се създаде двойник, винаги се разбира. Всеки собственик носи персонална отговорност за автомобила си и ако му дойдат глоби за нарушения, които не е извършил, става голям скандал. Да, и тука се крадат автомобили, но за временно предвижване и след това се изоставят. Крадат се преди всичко от наши сънародници и Румънци. Всичко в Кипър е вкарано в информация. При проверка на пътя, дори и да нямаш документи за самоличност и колата, само като си кажеш имената и рождената дата, ти излиза снимката на монитора на компютъра и всички данни за теб и автомобила ти. Застрахован ли е и къде. Платен ли е данъкът. Минал ли е преглед и кога. Адресът, на който е регистриран, и телефонният ти номер. На пътя при проверка полицаят звъни на собственика на автомобила, за да се информира защо го е преотстъпил на лице, което не е вписано в застраховката на автомобила. Собственикът също се глобява.

   Полицейските проверки в Кипър и Англия разчитат на информационните технологии. Те не разчитат на представени документи, които лесно могат да се фалшифицират. Съответните информационни масиви са защитени и не могат да се манипулират. Кога ли това ще стане в България. Както си спомням, през 2001 година още печатах преписките си с печатна машина „Марица“. Българин откри компютъра, а ние нямахме. Сега май нещата са по-напреднали, но има още да ги гоним развитите страни. В България сменихме табелите на леките коли с Европейски, с цел да няма коли двойници. Това не спасява нещата. В Кипър още карат с табели от преди 20 и повече години и нямат хабер да ги сменят. Само новите регистрирани коли са с Европейски табели. В Кипър стикерите, които се лепяха по стъклата, се премахнаха със закон. Никой вече не им вярва. В България продължаваме да си лепим всякакви лепенки, които лесно се фалшифицират. Някои от фалшиви винетки пари направиха. Да, що се отнася до винетните такси, тук такива не се заплащат. Те са включени в цената на горивата. Само за информация – в момента литър бензин А-95 в Кипър в момента е 1.21 Е, като се има  предвид, че и винетната такса е в тази цена. Така че, колкото по-вече караш автомобила си, наливаш повече гориво и плащаш и по-голяма такса. Тук богатите хора „плащат пътищата“. При нас и богатите, и бедните плащат еднаква такса за година. Богатият навърта десетки хиляди километри и амортизира пътищата, а бай Иван от село изкарва един път колата си в месеца и плаща същото. При нас бедните издържат богатите. Такава ни е системата. Къде ни е гражданското общество? Защо не скочим срещу тази несправедливост? Винаги казваме „Каквото за нас, такова и за другите“. Ние не ставаме като нация, в това число и аз самият. Вижте Гърците как бранят правата си. Може би дойде и нашето време да станем единни.

   В Кипър моят съквартирант решил да премести автомобила на приятеля си и го паркира по-добре, докато приятелят му е в банката. През това време един колоездач се блъсна в автомобила и се контузи леко. Дойде полиция и констатира, че съквартирантът ми не е вписан в застраховката на автомобила. Направо след месец го осъдиха 800 Е заради застраховката и 400 Е заради неправилна маневра. Собственикът – неговият приятел, също отнесе глоба от 600 Е заради преотстъпване на автомобила.

   Минаването технически преглед на автомобила се вкарва в информационен сайт. Плащането на данък също. В България се правят измами с плащането данък на мощни автомобили. В КАТ са заведени като мощен модел, а в данъчното като модел с по-малка мощност. Двете служби нямаха общ информационен поток и не можеха да си направят взаимни справки. Това според мен умишлено се правеше до сега. Дано това правителство съумее да насочи нещата в правилната посока и създаде единна информационна система. Мисля, че са на прав път.

       Бог да благослови България и нейния възлюбен народ!

 

  28.07.2011г.                       ИЛИЯ ИЛИЕВ – ЛАРНАКА

 

© Илия Илиев Todos los derechos reservados

Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Това е истината, няма политическа воля да се направи обща информационна система. В Англия например по големите покупки ти се отбелязват като отделен масив към ИД - номера и данъчните лесно могат да хванат кой харчи по вече пък е спечелил по малко от това което е похарчил. Директно в затвора за неплащане на данъци. Тук кога ще стане? - Никога.
  • Само тези,които са заинтересовани(с цел печалба)задържат това положение!
    Нищо не пречи за създаване на Единен Информационен Масив.
    В момента живея в Естония-нещата са горе долу като в Кипър.
    Достатъчно е да си покажеш личната карта или да съобщиш твоят ID-код
    и ведна на монитора в колата на полицията излиза цялата информация за теб и автомобила ако е твоя соббственост-засраховка,технически преглед
    какви нарушения си направил и кога!
    Но това ще попречи на много видове "доходен" бизнес-тех.прегледи
    застраховки,стикери и т.н и т.н
  • Господине!?

    "В престъпната схема задължително участваха служители на КАТ, които имат достъп до информационните масиви."

    "Съответните информационни масиви са защитени и не могат да се манипулират."

    Нужна е само една мисъл за свръзка. Дали ще Ви е по силите?

    ПП: Извинявам се за лаконичността - допускам, че е възможно да ме подслушват.
Propuestas
: ??:??