,,Селска идия в село Жеравна”
Картината е рисувана с маслени бои върху платно 50/60 см. Още две парченца от чергата на прабаба ми Рада ще живеят в картината.
Предлагам рамкиране.
🇧🇬Тъкани килими, дърворезбовани тавани и воденици – това са символите на малкото село Жеравна, закътано в източната част на Стара планина.
Освен водениците, от където идва името на селото, в миналото в него се развиват изкуството на дърворезбата и тъкането на килими, има много занаятчийски дюкяни и гостилници, а населението се занимава предимно с отглеждането на овце. Намиращо се в буден възрожденски район, селото е пропито с много история. Тук отец Пайсий е направил един от първите преписи на „История Славянобългарския“. В селцето са родени Йордан Йовков и Сава Филаретов.
Един от най-известните негови жители е Руси Чорбаджи – най-богатият човек в околността. Както повечето хора от Жеравна, и той се е занимавал с овцевъдство – имал е над 30 хиляди овце. Къщата му е превърната в музей и днес е един от символите на селото.
Днес Жеравна е световен архитектурен паметник. В селцето са запазени около 200 къщи, които са паметници на културата – някои от тях са на 300 години.
Блокирането на рекламите (Ad Blocker) е в нарушение на правилата за ползване на платформата! Добавете сайта в списъка с изключения във Вашия Ad blocker!
Може да избегнете показването на рекламите, като направите дарение и получите статут на ВИП потребител/Автор ПЛЮС.